КРАТАК ДАХ И ,,ДУГИ КОВИД'': Шта је најчешћи симптом короне, а шта је сигнал да вам је захватила плућа?

Novosti online

17. 12. 2020. у 20:16

ШТА нам све говори кратак дах? Одговор на ово питање дала је прим. др Татјана Радосављевић, пнеумофтизиолог.

КРАТАК ДАХ И ,,ДУГИ КОВИД: Шта је најчешћи симптом короне, а шта је сигнал да вам је захватила плућа?

Фото: Депоситпхотос/Принтсцреен

Др Татјана Радосављевић објаснила је шта значи "дуги ковид" као и симптоме који указују на да је вирус захватио плућа.

- Кратак дах може да се јави у акутној инфекцији, а може да прати и људе који су прележали ковид и имали тешке форме инфекције - објашњава др Татјана Радосављевић и додаје:

- Осећај недостатка ваздуха, односно кратак дах, није симптом који може да сигнализира да сте заражени ковидом-19. Основни симптоми који говоре да ковид постоји, јесу повишена телесна температура, бол у мишићима, опште лоше стање, губитак чула укуса и мириса, и евентуално дијареја. Свако погоршање дисања код пацијената који болују од ковида, захтева хитно снимање плућа како би се видело колико је упала овог органа раширена. Кратак дах није симптом специфичан само за ковид. Појављује се и код других виурсних респираторних инфекција. Када вам је запушен нос, ви можете да тешко дишете и да имате осећај недостатка ваздуха, то се може јавити код било које вирусне упале плућа - рекла је она.

Кратак дах након прележане короне

Недостатак ваздуха, како је докторка напоменула, може се јавити код пацијената који су боловали од корона вируса.

- Плућа таквих пацијената морају да се опораве, одређен број њих може да има смањене спирометријске вредности и јако је важно да раде вежбе дисања којима се проширују грудни кош и плућа, до којих доспева више крви, па она брже зарастају - додаје докторка и каже да се вежбе дисања, које су попут јога дисања, могу радити и без справа и уз помоћ одређених апарата. Наводи пример вежбе која се ради у 10 серија, три до четири пута дневно, а током које пацијент покушава да дисањем одржи три лоптице на површини. На тај начин се плућа шире, а добар део пацијената се опоравио захваљујући овој методи.

- Ако то не помогне - мада морам да напоменем да протокол лечења не постоји јер сви и даље учимо, могу да се дају и кортикостероиди, и то у мањим дозама у дужем временском периоду - каже она.

Кратак дах не најављује корону, али може да се појави током инфекције

Докторка истиче да она примењује кортикостероиде у лечењу и да они дају задовољавајуће резултате, како на "субјективном плану јер пацијент више нема осећај недостатка ваздуха тако и на скенеру плућа, који не може да се ради сваког месеца".

- Треба организму дати шансу да се опорави. Скенер плућа уз дозволу пацијента може се радити на свака два до три месеца, након чега се његов резултат пореди са снимком плућа по изласку из болнице - додаје она.

Напомиње да је важно урадити и ултразвук срца, јер се код појединих пацијената јавља лупање срца и повишен крвни притисак, али и проблеми са централним нервним системом који захтевају процену неуролога.

- Свим пацијентима који болују од активног ковида саветујем да не престају са узимањем пробиотика који појачавају локални имунитет у цревима. Јако су важне добре бактерије у цревима. Пробиотици не могу да нашкоде, а доносе доста тога доброг - навела је докторка.

Уз савете лекара - било уз помоћ вежби, коритикостериоида или пробиотика, треба полако смањити број погоршања на плућима.

Шта све треба знати о дугом ковиду?

Поменути локални имунитет у цревима повезан је са механизмом настанка дугог ковида, који тек треба испитати.

- Једна од теорија каже да се честице вируса могу задржати у танком цреву одакле могу да повремено - али се то још не зна, јер је прошло јако мало времена, изазивају погоршања општег стања или пак властите ћелије организма изазивају аутоуимуну реакцију организма - истиче она.

Шта је заправо дуги ковид?

Докторка Радосаљевић каже да је прво важно разликовати активну ковид инфекцију, опоравак који се одвија споро, али и опоравак који карактеришу фазе побољшања и погоршања, односно опоравак који стално иде "горе-доле".

- Дакле, постоје пацијенти који се опорављау споро, али опоравак иде узлазном путањом и они чији је опоравак синосуидни - почну да се осећају боље и онда дође до погоршања у која спада и скок Д-димера - каже нам и додаје да дуги ковид није симптом ковид инфекције већ синдром (симптом) оздрављења, током дугог ковида плућа се опорављају.

- Он се односи на људе који су пре неколико месеци имали ковид, а код који се опоравак одвија спорије и праћен је погоршањем и побољашањем стања. Не ради се о акутној инфекцији - напомиње.

Сам опоравак, како додаје, зависи од тога колико је инфекција у старту захватила плућа и колико споро и на који начин се повлаче промене на плућима. Истиче да дуги ковид не обухвата само плућа, већ и срце, централни нервни систем...

Дуги ковид се јавља код већине пацијената који су имали тешке форме болести.

- Опоравак јесте спор јер се и код обичне бактеријске упале плућа када дају антибиотици, процес опоравка траје шест месеци. Треба времена да се плућа опораве. Код ковида је то много дуже јер вирус увек прође кроз овај орган, неке мање, а неке више оштети - поручује.

Колико су плућа оштећена, како објашњава, одређује се приликом анализе скенера овог виталног органа. Максималан број оштећења је 25.

- Ако је резултат 4/25, то значи да је у питању лакши облик, ако је резултат изнад 11 односно 12/25, у питању су тежи облици који морају да се лече болнички. Како ће се плућа опорављати, зависи од тога колико су оштећена - напомиње.

Колико је чест дуг ковид?

- Од 30 - 40 мојих пацијената, њих три-четири имају класичне знаке дугог ковида. Већина се опорави полако, али сигурно - открива нам докторка Радосављевић.

Докторка нам објашњава и да ли има сигнала који могу да укажу да је вирус захватио плућа.

- Има таквих сигнала, то је ниво кисеоника у крви који се мери из прста пулсним оксиметром и убрзано дисање. Ако имате 12- 16 удисаја у минуту, то је нормално дисање, ако су те вредности 20-25, то је знак да морате да одете у болницу где ће вам снимити плућа - истиче.

(Блиц жена)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране