НИСУ СВЕ ВАКЦИНЕ ИСТЕ: Докторка Марија открила коју би требало избегнути ако имате алергије

Новости онлајн

09. 01. 2021. у 19:05

ЗА повратак на старо су нам потребне вакцине и колективни имунитет. У Институту за примену нуклеарне енергије између осталог истражује који степен колективног имунитета смо достигли у Србији.

НИСУ СВЕ ВАКЦИНЕ ИСТЕ: Докторка Марија открила коју би требало избегнути ако имате алергије

Фото: Јутјуб/Принтскрин

Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије каже да је на основу анализа проценат колективног имунитета на коронавирус у Србији између 25 и 30 одсто.

Гостујући у Београдској хроници Гњатовић је изјавила да је према последњим истраживању крајем октобра проценат колективног имунитета у Србији био 20,7 процената.

- Уследио је после тога и последњи пик у коме је доста људи било заражено. Сада је тај број и већи, сматрамо да је негде од 25 до 30 процената, на основу анализе људи који дођу на лични захтев да раде ову врсту тестирања и анализе различитих радних организација. Ово је динамичан процес, неко добије, а неко изгуби антитела - каже Гњатовићева.

Наводи да су могли да примете да код људи код којих антитела трају није долазило до реинфекције и да је до тога долазило код веома малог броја људи и то у случају кад нестану антитела.

- Око десет процената људи има мало слабији одговор на инфекцију. Створи се мање антитела, а након два или три месеца антитела буду испод мерљиве зоне или их уопште нема - напомиње Гњатовићева.

Постоји, како наводи, значајна веза између тежине клиничке слике и антитела.

- Тежа клиничка слика доводи до стварања веће количине антитела. Претпоставља се да је реч о инфекцијама већом дозом вируса. Има случајева да је неко развио лакшу клиничку слику или асимптоматских случајева са високим вредностима антитела, али то су изузеци. Питање је какав ће бити одговор на вакцину. Вакцина ће помоћи да клиничка слика буде блажа и да се не развије тежи облик болести, али наравно да није искључено да не може да дође до заражавања и до неких других симптома. Тако је и са другим вакцинама - напомиње Гњатовићева.

Важно да примаоци вакцина буду здрави

Не постоје докази, напомиње, да неко ко је вакцинисан не може да пренесе вирус. Потребно је време да се све то испита.

Важно је, како каже, да примаоци вакцина буду здрави, као и за све друге вакцине.

- Све вакцине које прођу тестиарање АЛИМС-а и одобрене су проверене, рађена су и нека додатна испитивања, па нема много смисла питати одакле долази - наводи Гњатовићева.

Каже да на званичним страницама компанија које су произвеле вакцину пише колико су ефикасне, које групе пацијената су укључене у трећу фазу испитивања и то треба пратити.

- Ја сам примила "спутњик" јер имам озбиљне алергијске реакције на неке врсте лекова и зато сам избегла "фајзер" за који је познато да би требало да се избегава у случају историје алергијских појава. И то је једини разлог - напомиње Гњатовићева.

Наводи да се технологије које се примењују за развој вакцине израђују годинама.

- Сада средства нису била ограничена за развој. Фактор да нису ограничена средства је врло важан. Између различитих фаза постоје време за добијање грантова. Технологија на којој се годинама ради или постоји од раније само је сада примењена на ову врсту вируса. Само је убрзано јер је постојао заједнички интерес да се дође до резултата - закључила је Гњатовићева.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

ГОТОВО ЈЕ! Новак Ђоковић открио да ли ће играти на Завршном мастерсу у Торину