СТИЖУ НАМ СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА: Оптимистична прогноза професора Кочовића - победа на дохват руке
ИАКО је у Србији број оболелих у паду захуктава се епидемијска ситуација у земљама у комшилуку. Црна Гора и Словенија су поново у црној корона зони, нови сој вируса брзо се шири регионом, а масовна вакцинација није скоро на видику.
Оптимистичне вести поделио је професор информационих технологија доктор Петар Кочовић који са својим тимом уз помоћ математичких модела и формула прати кретање пандемије короне у целом свету. Србија се према његовом тумачењу већ 11 дана налази у такозваној попстар корона зони. То значи да коначно имамо између 300-500 заражених на 100.000 становника.
У децембру смо се налазили у црној корона зони и имали више од 1.000 заражених на 100.000 становника, а онда смо крајем прошле године прешли из црне у тамно сиву корона зону.
Професор Кочовић каже да сада индекс оболелих, који се одређује у односу на 100.000 становника, износи око 360 у нашој земљи.
- У Србији постоји позитиван тренд опадања укупног броја заражених. Када посматрамо тренд заражавања у Србији и осталим земљама, које су дошле из те тамно сиве зоне, примећујемо да долази до засићења и таворења, које траје по 20 и више дана. Једноставно, видимо да људи не могу да издрже мере и долази до додатног заражавања. То прети да захвати и Србију - истиче Кочовић.
Према његовим речима, да би се спустили у тамно-љубичасту зону, у којој је индекс оболелих од 150-300 на 100.000 становника, потребно је да прође још два до три дана.
- Постоји међутим могућност да се то помери за још неколико дана. На граници смо да ли ће то да буде 22-23. јануара или неколико дана касније - каже професор Кочовић.
Забрињава међутим чињеница да се од земаља у региону Црна Гора и Словенија налазе у црној корона зони.
- С обзиром на то да Црна Гора има испод милион становника важан је тај индекс оболелих на 100.000 становника. Црна Гора се такорећи мучи и број оболелих варира од 5. новембра па до данас. У том периоду њихов индекс оболелих креће се између 800-1.200. Слична је ситуација и са Словенијом. Код њих је то почело од 30. октобра - каже Кочовић.
Нови сој - нова претња
Светска здравствена организација саопштила је да је британски високозаразни сој откривен у 60 земаља што је 10 држава више него прошле недеље. У извештају СЗО се наводи и да се у 23 земље појавио јужноафрички сој. Ако посматрамо земље у нашем комшилуку британски сој већ је откривен у Румунији и Мађарској, а однедавно је потврђен у Аустрији и Словенији.
Епидемиолог Станковић сматра да ширење новог соја вируса у Европи, али и у земљама у окружењу, треба да буде додатни разлог за строже мере на границама.
- Управо као што нам се у јануару чинило да је вирус који је откривен у Вухану далеко од нас, врло брзо се проширио и стигао и у Србију. У тој ситуацији треба размишљати о враћању мера појачаног десетодневног надзора над повратницима који долазе из земаља у којима је активна трансмисија вируса корона - истиче Станковић.
Не треба заборавити да је од 14. јануара на снази "мали шенген" кад је реч о ПЦР тестовима на граници. То значи да грађани Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније, Северне Македоније и Бугарске могу да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, а исто важи и за држављане Србије који се упуте у ове земље.
Имајући то у виду, а уколико видимо да расте број оболелих у земљама у региону, свакако да треба боље контролисати границе, каже епидемиолог доктор Слађан Станковић.
- Без обзира на то што се ради о нашем окружењу са аспекта превентиве и спречавања даљег заражавања апсолутно треба вратити мере на граници. Треба увести и за те земље неопходан ПЦР тест или десетодневни карантин као што је то случај у већини европских земаља - сматра Станковић.
Подсећа да период обавезног ПЦР теста при уласку у земљу није претерано дуго трајао у нашој земљи.
- Није било право време да дође до попуштања тих мера. Наравно да је и даље неопходна контрола уласка у нашу земљу јер без обзира на то што је дошло до благог опадајућег тренда оболевања у Србији, сматрам да је ситуација и даље ванредна. Број оболелих на дневном нивоу је више од 1.000, а број умрлих око 20. Ванредна је и у смислу броја људи на респиратору као и даље оптерећених болничких капацитета јер је три четвртине капацитета попуњено - напомиње Станковић.
Како каже, то не значи да епидемиолошка ситуација у Србији није под контролом, напротив. Сматра да је добро што су остале епидемијске мере продужене, али с друге стране истиче да је контрола на границама врло значајна и да би било боље да су и те мере остале на снази.
Професор Кочовић прати и ситуацију са вакцинацијом у свету, те како каже, осим Израела и Уједињених Емирата, нико други није почео са озблијном масовном вакцинацијом.
Имајући то у виду, епидемиолог Станковић истиче да је то још један од разлога за строжу контролу граница.
- Баш због тога што процес вакцинације и степен колективног имунитета нису на завидном нивоу, јер већина земаља у окружењу, па и у Европи, нису ни почеле са вакцинацијом, из тих разлога је неопходно размишљати о враћању мера десетодневног појачаног надзора или тестирања на граници - закључује др Станковић.
(Блиц)
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)