И ПОРЕД ДИЈАЛИЗЕ ЧЕКАЈУ РЕД: Иако се сматрају најтежим, бубрежни болесници нису приоритет за имунизацијуа
ИАКО се сматрају једним од најтежих болесника, пацијенти који су на дијализи, њих око 4.500, још нису уврштени на листу приоритетних за примање цепива против ковида.

Проф. Наумовић са пацијенткињом / Фото А. Станковић
Колики је то проблем сведочи искуство једног Београђанина који је већ четири године на дијализи.
- Живим у страху да се не заразим вирусом корона од почетка пандемије, јер мој имунитет то вероватно не би издржао - каже, за "Новости", овај 63-годишњи пацијент. - У јуну сам морао да будем чак и хоспитализован, јер се возач који ме редовно одвозио на дијализу разболео од короне. Да бих могао на терапију морао сам да легнем у болницу и молио сам се Богу да се не заразим.
Исти проблем имају и други пацијенти, нарочито они у унутрашњости, где је одлазак лекару често много тежи него у већим центрима. Ипак, решење проблема је изгледа на видику, јер како тврди професор др Радомир Наумовић, директор Клинике за нефрологију Клиничког центра Србије и председник удружења нефролога, покренута је иницијатива да пацијенти на дијализи добију статус приоритетних:
- Преко председника Републичке стручне комисије за нефрологију упутили смо захтев Министарству здравља да се наши пацијенти вакцинишу. Ми смо са Клинике за нефрологију већ послали списак заинтересованих за вакцину и предложили да то ураде и други дијализни центри.
Према речима професора Наумовића, предложено је да се пацијенти који су на дијализи вакцинишу у својим дијализним центрима, јер они нису способни да предуго чекају у редовима. Он сугерише да би на листи приоритета требало да се нађу и возачи санитета који превозе ове пацијенте.
Препоручујемо

ШТА СВЕ ПИШЕ НА ПОТВРДИ: Када се вакцинишете против короне добијете овај папир
27. 01. 2021. у 13:25

"ТО ЛИЦЕ, ТЕ УСНЕ..." Трамп поново изазвао пажњу коментаром о својој портпаролки Каролин Левит (28)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поново је доспео у жижу јавности због необичног коментара о изгледу портпаролке Беле куће Каролин Левит.
14. 10. 2025. у 14:48

"ПЉЕСКАЛА РУКАМА И СЛАВИЛА УБИСТВО" Лавров: Сви се сећамо како је смрт Гадафија одушевила Хилари Клинтон
РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да памти како је бивша америчка државна секретарка Хилари Клинтон пљескала рукама и славила убиство либијског лидера Моамера Гадафија 2011. године и алудирао да бивши сиријски председник Башар ел Асад тренутно живи у Москви, јер су њему и његовој породици прећени сличним физичким уништењем у Сирији.
14. 10. 2025. у 13:06

ГОВОРИО САМ "НЕМОЈ", НИЈЕ МЕ ПОСЛУШАО: Хасан продао кућу, син му се коцкао - "То су златни гени"
“Немој то сине, тата је прошао све”
22. 10. 2025. у 10:27
Коментари (1)