ТРЕЋИНА УМРЛИХ ОД КОВИДА СУ ДИЈАБЕТИЧАРИ: Поражавајући резултати о вези корона инфекције и шећерне болести
НАЈНОВИЈИ подаци о исходу ковид-19 инфекције потврдили су тезу са почетка пандемије да ово обољење код особа са дијабетесом, може да има тежи ток, и већу смртност.

Фото: Depositphotos
Евиденција из Италије показује да је 35,5 одсто пацијената који су преминули од ковид-19 имало дијабетес. У САД је 32 одсто пацијената примљених на интензивну негу имало шећерну болест, док је у Кини 22 одсто пацијената који су преминули имало хронично повишен шећер у крви. У Великој Британији 33 одсто свих смртних исхода код хоспитализованих пацијената са ковид-19 било је повезано са дијабетесом.
Тако се дошло до поражавајућег закључка да готово трећину умрлих од ковид -19 чине дијабетичари.
Још од самог почетка пандемије, особе оболеле од дијабетеса су означене као врло ризична група за развој тешких форми инфекције, нарочито уколико им је ниво шећера у крви лоше регулисан, али и ако имају придружене болести, попут кардиоваскуларних и бубрежних обољења. Они немају већу вероватноћу да добију ковид него општа популација, али код њих корона вирус може изазвати теже симптоме и компликације.Са друге стране, особе које немају компликације и чији је ниво шећера у крви добро регулисан, немају већи ризик од развоја тежих облика ковид од опште популације.
Постоји и значајна веза између дијабетеса и повећане смртности, а два пута је чешће озбиљно обољење од ковид инфекције код болесника са дијабетесом, у поређењу са асимптоматским болесницима.
Актуелна пандемија у којој су дијабетичари посебно угрожени, додатни је аларм да је примена модерног приступа терапији дијабетеса важнија него икада пре.
-Дијабетес је комплексна, озбиљна и опасна болест. Не боли и људи зато упадају у ту "замку" и занемарују терапију и здрав стил живота који је важан код дијабетеса типа 2. На све то утиче и комплексност терапије, јер оболели од дијабетеса тип 2 често имају и болести срца, придружене су и друге болести, па особа дневно мора да попије пар таблета, а одавно се у Европи користе савремени лекови где практично једна таблета може да замени три, четири, да добро регулише шећер, смањи крвни притисак и спречи компликације. И зато када говоримо о терапији код дијабетеса тип 2, дефинитивно је да каскамо када је у питању иновативна терапија, која се већ шест година користи широм Европе. Али, обрадовала најава директорке РФЗО-а да ће у најскорије време ставити савремене лекове за дијабетес на позитивну листу - каже Александар Опачић, председник Дијабетолошког савеза Србије.
Посматрајући из угла ендокринолога како се на здравље особа оболелих од дијабетеса одражава употреба иновативних лекова, проф. др Теодора Бељић Живковић, ендокринолог и директорка Клинике за интерне болести КБЦ Звездара, каже да се нови лековима из групе СГЛТ2 инхибитора, могу увести у терапију у моменту дијагнозе, али и након 10 и више година трајања дијабетеса.
СТРАДАЈУ СРЦЕ И БУБРЕЗИ
Некотролисан шећер у крви доводи до слабљења других органа, пре свега срца и бубрега.Истраживања су показала да иновативни лекови за дијабетес типа 2 додатно смањују ризик од срчане слабости и инфаркта.
-Практично, скоро сви болесници са дијабетесом имају и кардиолошке поремећаје, а приметили смо да примена савремених оралних дијабетика смањује компликације, каква је пад нивоа глукозе испод жељеног нивоа, али и смањује кардиолошке компликације, јер имају позитивни ефекат на регулацију артеријског притиска-објашњава проф. др Синиша Павловић, кардиолог Клиничког центра Србије.
Проф. др Радомир Наумовић, нефролог и начелник Клинике за нефрологију КБЦ Звездара, објашњава да нови лекови директно успоравају прогресију хроничне болести бубрега, које је чест пратуилац дијабетеса, и започињање лечења ових болесника дијализама.
Препоручујемо

ЛЕКАРИ АПЕЛУЈУ: Дијабетичари у посебном ризику за развој тешких форми ковида
15. 12. 2020. у 14:34

ИНТЕРВЈУ Професор др Едита Стокић: Ковид 19 може да буде окидач за настанак дијабетеса
16. 12. 2020. у 15:00

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)