"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Кризни штаб ће тражити да се затворе угоститељски објекти, британски сој короне се шири Србијом!
АКО број новозаражених настави да расте, медицински део Кризног штаба тражиће следеће седмице да се епидемиолошке мере затегну, сазнају "Новости", а конкретан предлог биће да се привремено потпуно затворе угоститељски објекти, укључујући и оне у хотелима.
Иако, и са порастом броја оболелих, имамо готово четири пута мање позитивних на вирус корона него у најтежим данима овог таласа, по процени медицинског дела Кризног штаба епидемиолошка ситуација није добра, и "иде" ка погоршању. То је оцена на основу два критеријума - пораста броја заражених, и оног још важнијег - великог броја хоспитализованих.
У интерној комуникацији чланови Кризног штаба, према сазнањима "Новости", ових дана највише анализирају путеве ширења заразе, а закључак је да су "жаришта" пуни хотели у зимским центрима и угоститељски објекти генерално, који углавном поштују радно време, али не и противепидемијске мере, нарочито не ону која се односи на дозвољени број особа према квадратури.
- Изричито смо рекли да не дозвољавамо да се у претећој епидемиолошкој ситуацији било шта од мера попушта - каже за "Новости" професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог и члан Кризног штаба.
И др Срђа Јанковић, имунолог и члан Кризног штаба сматра да смо још далеко од прага који би спречио ширење вируса кроз заједницу, и да засада нема услова да се ублаже мере.
- Грађани не треба да се опуштају, јер и у другим градовима може доћи до сценарија као у Врању - каже Јанковић.
- Кључно је да се спрече окупљања тамо где вируса има много, и окупљања која нису неопходна.
ЖАРИШТА БЕОГРАД И ВРАЊЕ
БРОЈ хоспитализованих јуче се повећао на 4.183. Вирус корона је потврђен код још 2.000 људи, било је и 15 смртних исхода за дан, а број оболелих на респиратору повећао се са 134 прекјуче, на 141 јуче. Чињеница да је за 24 сата са сумњом на ковид тестирано више од 12.500 особа, додатно потврђује да је епидемиолошка ситуација врло ровита. Број новоинфицираних расте и у највећим жариштима - Београду, где је јуче потврђено 626 случаја инфекције, Новом Саду - 100, и Врању које је прекјуче имало 97, а јуче 127 позитивних на корону. Потенцијална жаришта су и Крушевац са 70 новооболелих за дан, и Крагујевац са 66, а незнатно је бољи Ниш са 58 инфицираних.
Иако је план био да се настави са искључивањем болница из ковид-система, са готово 4.000 хоспитализованих због ковида, за то је мало могућности. На састанку директора болница са министром здравља Златибором Лончаром, према сазнањима "Новости", данас ће се разговарати о плану која од болница које су изашле из ковид-режима да буде у највећој приправности да се у њега врати.
Очекивало се да ће постеље попуњене оболелима од ковида брже да се ослобађају. Ми смо, рецимо, 11. јануара имали 2.099 нових случајева заразе, и 5.602 хоспитализованих, а 9. фебруара - 2.088 заражених и 3.810 хоспитализованих. То је резултат "тињајуће" епидемије, која сада прети да се понови разбукти, што због опуштања на зимовању или после вакцинације, што због новог, "британског" соја вируса у циркулацији.
Да чињеница да имамо само осам потврђених случајева "британског" соја, не одсликава реалност, "Новостима" је јуче потврдило више епидемиолога. Сви су уверени да је овај вирус много присутнији, али да само због лабораторијске процедуре изолације, за то нема више званичних потврда.
- За све који се придржавају мера ништа не значи колико је случајева новог соја регистровано, али је проблем код њега што се много брже преноси него основни типови - каже др Јанковић.
ПЛАН ДА СРБИЈА ПРОИЗВОДИ И ИЗВОЗИ ЦЕПИВА
ДЕЛЕГАЦИЈЕ Србије и Руске Федерације одржале су јуче у Београду први састанак поводом утврђивања могућности за производњу вакцине "спутњик V" у Србији. Руску делегацију, коју је предводио амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко, чинили су представници руског Министарства индустрије, Фонда за директне инвестиције и руске Агенције за лекове, док су у српској делегацији, коју је предводио министар за иновације Ненад Поповић, били и представници Института "Торлак".
Поповић је после састанка казао новинарима да ће се данас у Институту "Торлак" обавити први експертски разговори и навео да је за прву фазу, за коју је утврђено да постоје могућности када је реч о производњи вакцине у Србији, односно за транспорт супстанце, пуњење, паковање и дистрибуцију у нашој земљи, потребно од два до три месеца, док је за пун циклус производње потребно девет до десет месеци.
- Отвара се нова фаза сарадње - испитивање могућности производње вакцине "спутњик V" у Србији. Производња вакцина ће обезбедити да Србија производи и за друге земље у региону и Европи - казао је Боцан-Харченко.
Ток пандемије све јасније указује да се она неће скоро завршити. Вакцина је спас, али 130 земаља са 2,5 милијарди становника још нема ниједну дозу антиковид цепива.
- Пандемија ће још дуго да траје, јер да би се зауставила потребно је да се вакцинише 80 одсто човечанства, а тај циљ је, бар из ове перспективе, недостижан - каже за професор Пелемиш.
- Може да мисли ко шта хоће, али велики је успех што смо у Србији вакцинисали више од пола милиона људи, док многе земље нису добиле ниједну дозу вакцине. Не знамо колико ће да траје вакцинални имунитет. Реално је очекивати да ће сви који су досад вакцинисани, у септембру морати поново да се вакцинишу, као и да ће до тада постојеће вакцине мало да се коригују с обзиром на промене вируса.
У Србији је досад вакцинисано више од 636.000 људи, а другу дозу је примило 83.262. На вакциналне пунктове данас би требало да стигне званично упутство Агенције за лекове и медицинска средства да руски "спутњик V" могу да примају и старији од 65 година. Према подацима које је објавио британски научни часопис "Лансет", ефикасност ове вакцине је 91,6 одсто, а међу добровољцима старијим од 60 година је 91,8 процената.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)