ОПАСНЕ ЗАБЛУДЕ О ВИТАМИНУ Д: Др Марина објаснила све о суплементима
ЕНДОКРИНОЛОГ проф. др Марина Николић Ђуровић рекла је, гостојући у једној емисији, да је суплементација витамина Д3 изузетно важна, нарочито сада током пандемије корона вируса, и објаснила које су количине и вредности пожељне, али и које могу бити токсичне.
Фото: Принтсктин/ ТВ Прва
Недостатак витамина Д3 може се манифестовати као слабост, малаксалост и бол у мишићима. Докторка Марина наглашава да не уносимо довољно витамина Д3.
- То не радимо уопште, нисмо ни радили док није дошло до појаве пандемије када је схваћена важност примене витамина Д3. Пандемија је показала да у свету постоји и епидемија дефицита, пацијенти су бројни, 30 до 50 одсто становништва на глобалном нивоу има дефицит. Студије и то бројне су показале да је важан за респираторни тракт и спречавање инфекција тог система, показано је да је и инфекција короном ређа код особа које имају нормалан ниво. То је, ако одете у лабораторију, од 75 до 150 наномола по литру, или 30 до 60 нанограма по милилитру- рекла је она
Тај број би требало "подићи", идеална би била много већа доза суплемената.
- У зависности од присутног нивоа витамина, ако се ради о пацијентима који имају и хроничне болести, шећерну болест, висок притисак, опструктивне болести плућа, потребно је повећати ниво витамина Д3, тада морају бити виши од 100 наномола на литар. Суплементација зависи од тога шта пацијент узима, ми сада предлажемо минимум 2.000 ИЈ (интернационалних јединица) дневно, или у зависности од тога које се капи узимају и колико садрже, на основу тога процените количину. Ако има 400 ИЈ, узмите пет капи, и тако редом, али 2.000 ИЈ дневно- нагласила је.
Постоји максимална препоручена, али и доза која може имати токсични ефекат.
- Сигурно је максимална доза коју можете безбедно да узмете 4.000 ИЈ дневно. Токсична доза је преко 250 наномола на литар. Пацијенти морају у време акутних инфекција да повећају ниво, ако су до тада узимали 2.000 да би га одржали у нормали, онда би требало повећати дозу. Пацијенти који имају корона вирус, исто тако. Студије су показале да особе које су добијале Д витамин имају лакши облик болести, мањи проценат њих добије корону и мањи број њих заврши са леталним исходом. Важно је имати нормалан ниво витамина Д3 због тога- објаснила је она.
Много се прича о томе да ћемо сами стварати витамин Д када крену сунчани дани, али докторка је то оповргла.
- Сунчање није довољно да би се синтетисала довољна количина, апсолутно није довољно 15 минута преподне и још 15 поподне. У летњим месецима се исто узима суплемент, у нешто мањој дози, ако пацијент има нормалну вредност. Ко иде на море и ставља крему са заштитним фактором већим од 15, биће му онемогућена синтеза витамина из коже. Осамдесет посто укупне концентрације је из коже- истакла је она.
(Мондо)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)