ИСКУШЕЊА 20. ВЕКА: Тито је деценијама гушио "отварање" српског питања, у његовој СФРЈ Срби су имали далеко мању улогу од оне у Краљевини

Љубодраг Димић

02. 03. 2021. у 17:14

СРПСКО питање није маргинално питање европске историје. Његово решавање, у дугом периоду од почетка XIX века до данас, увек је превазилазило постојеће границе Србије, тицало се виталних интереса суседних балканских држава, изазивало пажњу и реакције великих сила, добијало европске размере.

ИСКУШЕЊА 20. ВЕКА: Тито је деценијама гушио отварање српског питања, у његовој СФРЈ Срби су имали далеко мању улогу од оне у Краљевини

Илустрација

Реч је о сложеном феномену динамичног садржаја, појави испуњеној сталним променама и кретањем, питању у коме су наглашено присутни унутрашњи и спољни фактори. Повезаност и међуутицај који врше међународни поредак, држава и нација присутни су у свим сферама живота.

Сложеност одређује степен испреплетаности и сливености у недељиву целину политике - испуњене бројним идеолошким дискурсима, друштва - сатканог од мноштва разнородних структура, привреде - одређене начином производње и тржишта, културе - богате препознатљивим облицима и мотивима путем којих се, у свакодневном начину живота, али и у стваралаштву, исказује нација, тло на коме живи, утицај које трпи.

ТЕМА "Срби и Југославија" обухвата седамдесет три године дуг живот југословенске државе (1918-1991) и цео један век у животу српског народа.

Век отпочет ратовима у којима је "отворено" српско питање и из којих је изникла југословенска држава а завршен, пред нашим очима, разбијањем те државе и привременим "затварањем" једне етапе у којој српски народ није успео да своје питање дефинитивно реши.

Век препун историјских догађаја, светских и грађанских ратова, окупација, револуција, формирања и губљења државе, геноцида, егзодуса, пражњења етничког простора, демографског тањења нације, покушаја хватања цивилизацијског корака са светом, економских успона и падова, урбанизације, недовршених процеса дугог трајања и сложеног карактера, различитих међуодноса и везе тла, друштва, историје.

Илустрација

У питању је историјско искуство, историја, прошлост са којом се може живети само уколико је поуздано истражена и рационално саопштена. У противном, са позивањем на "прошлост" подједнако ће се тешко и несигурно живети као што се деценијама живело без ње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА? Јованино питање изазвало смех у студију: Како да се носе с толиком проблемима...

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."

ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.

13. 05. 2025. у 16:57

Коментари (0)

Стрес у глави - надутост у стомаку: Веза коју не треба занемарити