ЗАТВАРАЊЕ КАФИЋА И БУТИКА ЗА ВИКЕНД? Све извесније да захтев лекара да "локдаун" траје бар 7 дана неће добити подршку остатка Кризног штаба
У КРИЗНОМ штабу за борбу против ковида, пред седицу заказану за сутра, још није нађено решење којим мерама ће да се сузбија ширење инфекције, иако су чланови овог тела, према сазнањима "Новости", у свакодневној интензивној комуникацији.
Медицински део, како су нам у среду потврдили лекари, на седницу долази са истим захтевом као и у понедељак - потпуно затварање свега, изузев апотека, маркета и бензинских пумпи на минимум седам дана.
Представници државе су у већини и не подржавају увођење новог "локдауна", због лоших последица које би затварање имало по економију. Како је потврђено "Новостима", највећи компромис за који су они спремни је да за викенд све, осим маркета, апотека и пумпи, буде затворено, а да се од понедељка до петка радно време скрати до 18 сати. У медицинском делу Кризног штаба, међутим, сматрају да такво парцијално решење не може да нас спасе од епидемиолошке катастрофе у коју клизимо.
Многи не разумеју зашто медицински део штаба сада тражи тако оштре мере, јер се ситуација генерално доживљава као боља од оне коју смо имали у новембру и децембру, када је било и дупло више инфицираних короном на дневном нивоу. Питање "зашто тада нисте тражили затварање", које се поставља у јавности, неколико пута је ове недеље "размењено" и у међусобној комуникацији између чланова два дела штаба.
Медицински део штаба, који је за годину дана борбе са епидемијом више пута био прегласан, сада чини се чвршће него икад заступа став од којег неће да одустане. За то имају три главна разлога: процену да је епидемиолошка ситуација сада због циркулације новог, британског соја короне комплекснија него икад, чињеницу да ће масовније оболевање да успори досад успешну масовну имунизацију, и оправдану бојазан да ће са више од 4.000 хоспитализованих опет морати да се отварају болнице за ковид, а сви остали пацијенти оставе без пуног обима здравствене заштите.
За нови британски сој знало се да је заразнији, али прве студије сад показују и да изазива тежу клиничку слику. То је за медицински део Кризног штаба додатни разлог да се најоштријим мерама, под хитно, пресече ланац преношења инфекције. У супротном, убеђени су лекари, можемо да очекујемо експлозију заражавања.
У среду је опет регистровано више од 4.000 нових случајева инфекције, тачно 4.056 новозаражених на 16.157 тестираних, а од последица ковида преминуло је још 16 оболелих. Поново су гужве испред ковид-амбуланти, а у главном граду је за 24 сата обављено 4.200 прегледа, од тога је 2.600 грађана први пут затражило лекарску помоћ због симптома ковида. Епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон каже да тренутна епидемиолошка ситуација не може да се игнорише и да је она у Београду - катастрофална.
- Имамо две ствари које траже високу активност. Једна је вакцинација, а друга је повећана хоспитализација. Они људи који се инфицирају не могу да буду вакцинисани, а када је масовно инфицирање, заустављате брзину вакцинације. Попуњеност капацитета у болницама је све већа. Треба схватити да смо прешли у нон-ковид и да би то требало сачувати - рекао је Кон.
Процена др Кона, коју деле и остали чланови медицинског дела Кризног штаба, јесте да ћемо у наредних недељу до 10 дана имати пораст броја заражених. Најефикаснији начин да се заустави преношење заразе је да се на 21 дан све затвори, али лекари су, баш због баланса који мора да се прави са економијом земље, тражили да "локдаун" буде краћи, минимум седам дана.
- Медицински део Кризног штаба урадио је све што је могао. У овом тренутку су неприхватљиве мере које су на снази. Ми смо хтели да за викенд све буде затворено. Пред нама је озбиљан период. Сви се загрцнемо кад треба да причамо о ванредном стању. Сви се сећају полицијског часа, али далеко смо од увођења таквог стања. Тотално закључавање са полицијским часом би најбрже решило проблем, али сви знамо да то није адекватно - казао је Кон.
Дан раније и председник Александар Вучић рекао је да је Србија далеко од увођења ванредног стања.
ПО ВАКЦИНАЦИЈИ ШЕСТИ У СВЕТУ
Према најновијим подацима Владе, у Србији је до сада дато 1.530.671 доза вакцине против вируса корона, а обе дозе цепива примило је 534.128 људи. По броју вакцинисаних на милион становника, Србија је на другом месту у Европи, и на шестом у свету - после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије и САД.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)