АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Корона дивља, болнице пуне, школе прелазе на онлајн наставу
ВРАЊЕ се у претходном периоду издвојило, поред Београда, као једно од нестабилнијих жаришта у Србији.

Фото: Ј.С.
Поред наглог пораста броја заражених, овај град бележи и све већи број пацијената са тежом клиничком сликом, а капацитети болница су у потпуности испуњени. На све то, у овом граду је забележен и случај "распаривања" вакцина!
- Епидемиолошка ситуација у Врању је ванредна и изузетно тешка - каже др Слађан Станковић, епидемиолога у Здравственом центру Врања.

Фото: Принтскрин
Речи епидемиолога Станковића илуструје и податак да је у овом граду јуче забележена 101 новозаражена особа. Ова бројка можда не звучи алармантно када се упореди са цифрама о којима слушамо на нивоу Србије и главног града. Међутим, уколико се узме у обзир да Врање има око 85.000 становника и да је отприлике 20 пута мање од Београда, једноставном рачуницом се добије да је 101 заражених у граду на југу Србије исто као да у Београду имамо 2.020 позитивних!
- Велики је број хоспитализованих. Сви капацитети болница у Пчињском округу су попуњени - две у Врању и једна у Сурдулици. Расте број оболелих са тешком и средњетешком клиничком сликом. Са упалом плућа је било 10 одсто пацијената на дневном нивоу претходних дана, а у последња два дана негде их је око 20 одсто. Обољевања се дешавају у свим узрастима, а највише код радно-активног становништва, али значајан је број заражених и код предшколске и школске деце - испричао је др Станковић.
Не поштују се мере
- Ситуација је ванредна и поред мера које смо предузели. Организована је настава на даљину у средњим школама и у неколико основних школа где је било доста заражених и међу децом и међу наставницима. Мере су уведене на две недеље, а једна седмица је већ прошла - каже епидемиолог из овог града и додаје да се "намеће потреба да се мере пооштре поготово за угоститељске објекте".

Фоо: Ј. Стојковић
Епидемиолог Станковић објашњава да је до алармантне ситуације у овом граду понајпре дошло због непоштовања епидемиолошких мера у угоститељским објектима као и кућних журку које је тешко контролисати. Он је додао и да је до проблема дошло због великог грађана Северне Македоније који су долазили у шопинг у Врање, а ширењу заразе су кумовали психолошки фактор, односно презасићење грађанства антиепидемиолошким мерама као и опуштање због почетка вакцинације.
Са овим је сагласан и епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић који је јуче био у делегацији која је посетила Врање како би се утврдили тачни узроци погоршања ситуације са ковидом у овом граду на југу Србије.

Фото: Танјуг/Зоран Жестић
- Оцена епидемиолошке ситуације у Врању је ванредна. То говори да се мере не спроводе оним интензитетом и обухватом како би требало, како од становништва, али тако и у контроли - рекао је Тиодровић.
Он је рекао да су дата упуства у Врању и другим градовима донета упутства да се примене све мере које је раније прописао републички Кризни штаб и Влада Србије и да се оне морају спровести до краја, а др Станковић је рекао за "Блиц" у ком правцу се размишља када се говори о увођењу мера у овом граду.
- Главне мете су трговински ланци и угоститељски објекти. Ту мора да се уведу нека ограничења или да се затворе потпуно на неки временски период да бисмо зауставили ширење вируса - рекао је епидемиолог.
Пристан британски сој корона вируса?
Епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон први је поменуо да је нови сој вируса корона познатији као британски сој "присутнији у популацији него што мислимо". Он је додао и да би то могао да буде један од разлога за пораст броја оболелих у Врању. Доктор Станковић није могао ово да потврди јер "секвенцирање вируса" код оболелих Врањанаца није обављено и због тога се не може са сигурношћу тврдити да је проблем изазвао овај сој вируса.

Фото Танјуг
- Мој неки утисак, на основну клиничке слике, чини ми се да је он нешто измењен. Ја као епидемиолог пратим те клиничке карактеристике, а баш то брзо заражавање и заражавање свих чланова породице ми даје утисак да се вирус сада мало разликује. Сада је заразнији - рекао је др Станковић.
Колико случајева "распар" вакцинације има?
Случај који је уздрмао Србију претходних дана такође је у вези са Врањем. Наиме, утврђено је да је Врањанац Слађан Алексић примио "распар" вакцине против вируса корона. Он је прво 28. јануара примио Фајзерову вакцину, а затим да је 18. фебруара ревакцинисан кинеском Синофарм вакцином
Овај случај шокантан сам по себи није био довољан па се у медијима појавила информација да случај господина Алексића није усамљен и да је у Здтавственом центру у Врању још троје људи примило различите вакцине против вируса корона.
Епидемиолог Здравственог центра у Врању др Станковић ово демантује и каже да он није чуо за друге случајеве осим за ситуацију која се догодила његов суграђанину Алексићу.
(Блиц)

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УМРО ОД ГЛАДИ? Званични узрок Хекманове смрти - откривен два месеца после трагичних вести
ЗВАНИЧНИ узрок смрти Џина Хекмана откривен је – два месеца после његове смрти. Џин је преминуо у 95. години живота у својој вили у Санта Феу, у савезној држави Нови Мексико, а пронађен је 26. фебруара заједно са својом супругом Бетси Аракава, која је имала само 65 година.
28. 04. 2025. у 07:28
Коментари (1)