НАЈТЕЖИ ТАЛАС ДО САДА: Анестезиолог Марковић открива која група грађана је најугроженија

Novosti online

18. 03. 2021. у 09:36

АНЕСТЕЗИОЛОГ Дејан Марковић, начелник Јединица за интензивно лечење у Ковид болници у Батајници, каже да се сада код неких пацијената много брже компликује ситуација и да већ други, трећи дан од појаве симптома морају да буду хоспитализовани.

НАЈТЕЖИ ТАЛАС ДО САДА: Анестезиолог Марковић открива која група грађана је најугроженија

Фото: Принтскрин

Доктор Марковић истиче да ковид погађа све, али да је ново то што је женски пол више заступљен него што је то било у претходној години, као и да су најугроженији изразито гојазни пацијенти. Људи су се уморили и заморили од приче о ковиду, жељни су нормалног живота, али још увек није време, поручује Марковић.

Доктор Дејан Марковић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, навео да су капацитети у ковид болници у Батајници скоро потпуно попуњени.

- У целој болници има близу 900 болесника, а у јединици интензивног лечења најтежих болесника има негде око 90. У сваком тренутку још негде око пет одсто лежећих болесника се погорша у току 24 сата, тако да је стална флуктуација између полуинтензивних нега и интензивног лечења - рекао је Марковић.

Истакао је да је најмлађи пацијент у јединици интензивног лечења 1983. годиште, а најстарији има 89 година.

- На инвазивној механичкој вентилацији је између 50 и 60 болесника и још негде око 30 болесника који су на неинвазивној механичкој вентилацији. Покушавамо да избегнемо инванзивну механичку вентилацију или су у процесу опоравка тј. одвајања од инвазивне механичке вентилације - објаснио је Марковић.

Последње две недеље у Батајници свакодневно има око 90 пријема. Марковић истиче да је у децембру био тежак тренутак када је почела са радом болница и да су у кратком периоду имали пријем великог броја пацијената, али да је тај број био упола мањи него што је данас.

Наглашава да се Клинички центар све време бави и збрињавањем нековид болсника.

- Један број запослених када заврши своју смену у ковид болници у Батајници, без предаха, без одмора или са једним даном одмора, враћа се у Клинички центар Србије - поручује Марковић.

"Можда најтежи талас од свих претходних"

Нагласио је да су због повећања броја пацијената који су на болничком лечењу затражили помоћ особља из других здравствених установа.

- Јуче нам је стигла помоћ средњег медицинског кадра са Космета, тако да су заиста укључени и централна Србија, Космет и Војводина. Сви долазе да нам помажу не би ли се изборили са овим таласом који је поприлично тежак и можда најтежи од свих претходних - навео је Марковић.

На питање може ли да се направи неки пресек кога највише погађа ковид, Марковић каже да ковид погађа све, а да млађа популација пролази са блажим симптомима и да још увек нема изразито тешких случајева код младих, док старији пролазе много теже.

- Оно што је ново и другачије, то је да је женски пол више заступљен последих пар месеци него што је то било у претходној години. Раније смо имали 80 одсто мушкараца, а сада је отприлике скоро пола-пола - рекао је Марковић.

Истакао је да су угрожени изразито гојазни пацијенти.

- Имамо болеснике који су тешки и близу 200 килограма и ужасно су тешке њихове клиничке слике иако су јако млади и међу најмлађима у болници - наглашава Марковић.

"Жељни смо нормалног живота, али још није време"

Говорећи о томе да ли се нешто променило у самом вирусу, Марковић каже да се код неких пацијената много брже компликује ситуација, у првих пар дана након појаве симптома се развијају изразито тешке клиничке слике. Болесници морају да буду хоспитализовани већ други, трећи дан од појаве симптома, напомиње Марковић.

- Људи су се уморили и заморили од приче о ковиду, жељни су нормалног живота, али још увек није време. Кренули смо у вакцинацију, али још нисмо достигли број вакцинисаних да можемо да се понашамо иоле нормално - рекао је Марковић и додао да му је Израел звезда водиља у борби против ковида, јер су вакцинисали више од половине популације.

Одговарајући на питање шта му даје снагу да настави са послом после годину дана борбе у црвеној зони, Марковић каже да снагу даје спашен људски живот.

- Најсрећнији смо када видимо болесника који напушта јединицу интензивног лечења, прелази у полуинтензивну и одатле одлази кући. Нажалост, видимо много тешких судбина, видимо много смрти и то је нешто са чиме се боримо и што оставља траг - рекао је Марковић.

Навео је да је највећи проблем здравственим радницима што су уморни и да због рада у сменама имају проблем са инсомнијом.

- Сви смо већ толико исцрпљени да људи имају проблем са спавањем, немогућношћу концентрације и бојим се да ће ово да остави много дубљи и тежи траг када се све ово заврши, ја се надам у неком догледном времену - нагласио је доктор.

За крај Марковић је упутио поруку свима који не верују да вирус постоји.

- Људи, вирус постоји и може да убије. Не бира годиште. Није време ни да скинемо маске док се не вакцнишемо, ревакцинишемо, сачекамо да прође тај период. Уколико све то испоштујемо, ја се искрено надам да бисмо можда могли, али бојим се тек са јесени да имамо неку нормалнију ситуацију - закључио је Марковић.

(Ало)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици