НЕМА ПРЕДАЈЕ, БОРИМО СЕ ЗА СВАКИ ДАХ: "Новости" у црвеној зони "Арене" у Београду, са медицинарима и пацијентима (ФОТО+ВИДЕО)

Горана НОВАКОВИЋ

21. 03. 2021. у 08:05

ИМАМО арену. Имамо борбу. Имамо гладијаторе! Истинске хероје нашег доба! Већ пола године, у континуитету траје надљудска битка лекара, медицинског, али и немедицинског особља за сваки дах пацијената под кровом највеће дворане у региону.

НЕМА ПРЕДАЈЕ, БОРИМО СЕ ЗА СВАКИ ДАХ: Новости у црвеној зони Арене у Београду, са медицинарима и пацијентима (ФОТО+ВИДЕО)

Фото П. Милошевић

Овде се спасавају животи, а борба траје непрекидно, из часа у час, 24 сата. У овом својеврсном такмичењу са вирусом корона резултат је 4.350:0! Толико је излечених у славу победе и у корист живота. Јер, у "Арени" нема преминулих ковид-пацијената.

Репортери "Вечерњих новости" поново су у црвеној зони ове привремене ковид-болнице, која је у међувремену постала највећа у Србији и на Балкану. За три и по месеца од наше последње посете, када смо сви заједно, са медицинским радницима и пацијентима дочекали 2021. годину, промениле су се клиничке слике, број болесних, који не престају да пристижу, повећани су дотоци кисеоника. Ипак, посвећеност лекара сваком од 410 пацијената, колико их је тренутно у постељама "Арене", њихови ентузијазам и енергија не јењавају. Ни сами не знају одакле их црпе, али другачије не би умели.

- Крилатица да ко дође у "Арену", одатле иде кући и даље је на снази - каже нам пуковник, др Радивоје Анђелковић.

- Успели смо да се за то изборимо. Захваљујући већем дотоку кисеоника, неколико пацијената је продисало и сада се опорављају, спремају се да се врате породици. У последњих петнаестак дана добили смо доста медицинске опреме, концентраторе кисеоника, ЕКГ уређаје, дефибрилатор. Ову борбу морамо да добијемо!

СНАЖНА ПОРУКА ГРАЂАНИМА

- ХАРА епидемија вируса о коме још мало знамо. Апелујемо на сваког појединца у земљи да да свој допринос у победи против њега. Избегавајте све непотребне социјалне контакте, строго се придржавајте свих прописаних противепидемијских мера, како бисте сачували свој, и животе најближих. Помозите здравственом систему. Без обзира на то што смо оптимистични и ведри, ипак смо уморни и значило би нам више од аплауза. Иако је то било лепо, није довољно. Треба свако од нас да учини нешто више да бисмо се и ми вратили својим кућама. И ми бисмо на зимовања, летовања и на годишњи одмор - поручио је у име свих колега здравствених радника пуковник др Предраг Богдановић.

Стуб "Арене" више не чине сводови и зидови овог велелепног објекта. Та грађевина - сада су људи. И они којима је потребна помоћ да дишу и поново стану на ноге, а нарочито онима који су се одрекли загрљаја најближих не би ли испод скафандера сакрили сав страх и стали на прву линију фронта. Међу тим драгоценим људима у белом, појединац се не издваја, већ, како истиче пуковник др Предраг Богдановић, под чијом се командом овде води битка са пошасти, сви они чине храбри тим:

- Срце ове болнице јесу наше медицинско и немедицинско особље. Посебна атмосфера влада међу нама. Градимо другарство и поверење. Пацијенти су уплашени, несигурни, јер сви о овој болести знамо само оно најгоре. Многи "Арену" виде као последњу станицу, пре уласка на пријем, они се опросте од породице. Треба им времена да прихвате да се опорављају. Ми им дајемо своју вољу за животом, оптимизам, дајемо им душу. Зато промене мишљење - открива пуковник Богдановић.

Фото П. Милошевић

ПРОТОЈЕРЕЈ-СТАВРОФОР ВЛАДИМИР ВУКАШИНОВИЋ: МЕДИЦИНАРИ СТОЈЕ НА ДУХОВНОМ ФРОНТУ

ДЕЛЕГАЦИЈА Српске православне цркве обишла је пацијенте у ковид-болници у "Арени", истог дана када су и репортери "Новости" били овде.

- Дошли смо да се помолимо, охрабримо и подржимо пацијенте и лекаре - рекао нам је проф. др протојереј-ставрофор Владимир Вукашиновић.

- Ушли смо у срце, зону наде, топлине, људскости и доброте, чули смо речи захвалности и то смо са дивљењем посматрали. И ми одавде одлазимо охрабрени. Иако немамо довољно лекара и болница, медицинари стоје на духовном фронту без одмора.

За Богдановића је "Арена", како каже, "серија која траје у епизодама". Прва сезона трајала је од 5. јула до 3. септембра прошле године. Уследила је пауза. А онда је од 25. октобра почео наставак. Назнака срећном крају и победи засад се не види.

- У другом кругу укупно смо имали 3.900 пацијената - каже пуковник др Богдановић.

- Претходно смо имали њих 450. Колико је ситуација сада озбиљнија говори и то што смо у последње две недеље већ имали исти број људи као у првом кругу. Дневно примимо између 30 и 40 болесника. Летос су пацијенти долазили код нас да их долечимо. Сада смо са њима од почетка.

У ЈЕДНОМ БОКСУ БРАТ, У ДРУГОМ СЕСТРА


ПОТПУКОВНИК доктор Борис Џудовић пре недељу дана дошао је у "Арену" да помогне.
- Са колегама сам био у свакодневној комуникацији, али ништа није онако како се замишља напољу. Иначе, радим са тешким пацијентима у јединици интензивне неге и то ми није страно, али овде су клиничке слике толико сложене, а колеге су пуне ентузијазма свих ових месеци. Лекари су жељни одмора, зато сам и дошао, да би неко могао да предахне. Овде су целе породице. У једном боксу лежи брат. У другом сестра. И они помажу једно другоме. То је нешто што се не виђа.

Једино што ова болница нема јесте респиратор. Захваљујући опреми, имају могућност да предвиде хоће ли пацијентима затребати, и у том случају болеснике колима Хитне помоћи шаљу у друге ковид-центре. До тог тренутка, не одустају од људи! Један од оних ко се већ био "поздравио са животом" је Александар Парежанин. Због придружених болести и нешто веће килаже, његово лечење било је изазов. Међутим, тим лекара, сестара и техничара стао је иза њега и доказао му да још није крај.

- Кажу ми да сам победник, али без ових људи не бих успео - прича нам Александар, још се помажући кисеоником да би "дисао пуним плућима".

- Две недеље сам овде. Мислио сам да је све готово шестог дана лечења. Отишао сам до тоалета и пао у несвест. Сатурација ми је пала на 43. Онда је уследила борба. Моја да се не предам. Њихова да ми то не дозволе. Не постоје речи којима бих могао да им искажем захвалност.

Филип Ибраимов за неколико дана биће пуштен на кућно лечење. Последњих седам је под надзором лекара и његов опоравак тече глатко. Он је ту за корона колеге из собе, да им помогне да се придигну, устану из кревета. И оваква врста помоћи лекарима добро дође.

Бар на секунду да се одморе. Најмлађи пацијент има 19 година, а најстарији 87. Овде су излечени Кинескиња и Американац, а сада је ту и Аргентинка, која се заразила у гостима.

Ова болница нема књигу утисака. Међутим, паравани које одвајају собе у београдској "Арени" облепљени су речима захвалности - браћи, сестрама, свим лекарима. Излечени се захваљују на свакој браунили, пишу песме, речи подршке.

- Када једног дана све ово прође, сијаћете сјајем највеће звезде и бити узор поколењима, да схвате шта је најузвишеније у човеку - човеку који свој живот посвећује животу других!

Има ли ичега светијег од тога? Хвала вам свима за мој спасени живот, хвала за животе свих нас - написала је овог марта једна професорка Мирјана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

Коментари (0)

ТАЈНА КВАЛИТЕТА КАФЕ: Бенефити од зрна до шољице