ДОКТОРКА ГЊАТОВИЋ РЕШИЛА НЕДОУМИЦУ ОКО АНТИТЕЛА: Све преко ове референтне вредности значи да имате заштиту

Новости онлине

21. 03. 2021. у 17:03

ИГГ АНТИТЕЛА занимају многе, како оне који су прележали инфекцију ковида-19 и оне који су се вакцинисали тако и оне који то планирају да ураде.

ДОКТОРКА ГЊАТОВИЋ РЕШИЛА НЕДОУМИЦУ ОКО АНТИТЕЛА: Све преко ове референтне вредности значи да имате заштиту

Фото Танјуг

Колико је њихов број довољан да бисмо били заштићени од вируса, докторка Марија Гњатовић разјашњава све недоумице које многе баца у ребус када добију резултате из лабораторије.

- Свака лабораторија има неку своју референтну вредност у зависности од тога коју врсту тестова користи углавном су то елиза тестови али са различитим референтним вредностима. У нашим јединицама гранична вредност је 15, све што је изнад тог броја сматра се позитивном вредношћу то значи да уколико анализа покаже да је ваша вредност изнад 15, то значи да сте просто развили неку врсту одговора, односно имунитета - рекла је докторка Гњатовић.

Многи пацијенти јављали су се са бројевима који нису знатно већи од броја 15, који је докторка Гњатовић навела као граничну референтост. Она каже да, уколико се то деси на неки начин је организам крено да развија антитела.

- Ако имате одговор 16, то значи да је одговор кренуо, да су антитела кренула да се стварају, вероватно ће кроз време кренути да се развијају у већем броју зависно у ком тренутку сте радили анализу. Али сваки број који је изнад 15 значи да сте или створили заштиту или је кренуло стварање. То значи да сте на неки начин створили одговор од реинфекције - закључује докторка Гњатовић.

Такође, докторка каже да већина људи која је прележала корона вирус а имала је тежу клиничку слику углавном развија већи број антитела која трају месецима након прележане болести.

- Када је у питању природна инфекција, познато је да највећи број антитела имају они који су развили тежу клиничку слик. Они развијају већи број антитела која трају месецима након прележане болести. Те вредности иду од неких 70 јединица па навише, у оквирима нашег теста. Средње тешка клиничка слика развије од 40-70 јединица код које је уочено да даје такође јако добру заштиту где није уочена реинфекција. Код особа које су имале лакшу слику, код њих су се бројке кретале од 15-40 јединица. То су особе које су имале мању количину вируса која није била довољно велика да изазове јаки имунолошки одговор - рекла је докторка

- Међутим, наша истраживања природног инфекцијског одговора су показала да све особе које су имале антитела нису биле подложне реинфекцији чак и када су те вредности биле на граничној вредности, чак и они који су имали од 15-20 нису се поново заразили а то смо видели на нашим докторима који су радили у вирусу - рекла је она.

Докторка је објаснила за сваку вакцину појединачно како иде ток развоја антитела након примања прве и друге дозе.

"Када је у питању "Фајзерова" вакцина после примања прве дозе, након две до три недеље ствара се одговор који је код највећег броја људи између 50 до 80 јединица антитела. После друге дозе те јединице иду и до 120 у ИНЕП-овом тесту", рекла је Гњатовићева.

Када је у питању "Спутњик В" вакцина, каже да се одговор ствара неколико дана касније у односу на "Фајзерову", вредности су нешто ниже и најчешће се крећу око 50 јединица пред ревакцину, односно три недеље након примене прве дозе, затим те вредности после друге дозе расту и долазе до 80, 90 јединица.

"Што се тиче вакцине произвођача "Синофарма", одговор мало касни за "Фајзеровом" и "Спутњик В" вакцином, јер је концепт другачији. Антитела се стварају седам дана након примене друге дозе, тада почиње интензивније стварање", истакла је докторка.

Србија данас/Танјуг

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит