ДОКТОРКА ЈОВАНОВИЋ ОТКРИЛА: Има ли у Србији јужноафричког и бразилског соја короне
ВИРУСОЛОГ и члан Кризног штаба Тања Јовановић каже да је епидемијска ситуација у Србији забрињавајућа и да у последње две недеље у нашој земљи доминира британски сој вируса корона који је присутан код 70-80 одсто пацијената.

Фото: Принтскрин
Јовановић је за К1 телевизију навела да се британска варијанта вируса брже размножава и да је заразнији, као и да истраживања показују да долази до промене клиничке слике код оболелих.
-Велики број пацијената захтева кисеоничку потпору, а много болесника је на респиратору. Смртност није већа, али је клиничка слика тежа код оболелих од британског соја - рекла је Јовановић за К1 телевизију.
Напоменула је и да млађи људи више оболевају него раније и да се и код њих развија тежа клиничка слика.
Јовановић је навела да у Србији још нису регистровани јужноафрички и бразилски сој, за које каже да су опаснији.
Како наводи, вакцине делују и на та два соја, али је њихова ефикасност код тих варијанти смањена на 85 одсто.
Указала је да би антитела код особа које су прележале корону требало да штите и од нових сојева, али и вакцине које су направљене на оригиналном вирусу.
Јовановић је навела да Србија има најблаже рестриктивне мере у Европи и сматрa да би требало истрајати у томе да се мере продуже и дуже од две недеље да би се, каже, направила контрола над ширењем епидемије.
-Мере морају да буду рестриктивније ако желимо да нешто урадимо,али ми имамо моћно оружје у рукама и привилегију коју немају друге земље, да завршимо процес масовне имунизације и повећамо колективни имунитет. Док то не постигнемо, морамо да се придржавамо епидемиолошких мера - навела је она.
Истакла је да свака вакцина која је регистрована у нашој земљи добра, да су све квалитетне и да остављају врло ефикасан имунолошки одговор.
Када је реч о провери антитела после вакцинације, Јовановић је објаснила да различите лабораторије користе различите тестове и да не могу да се упоређују вредности, односно, количине антитела које се изражавају различитим јединицама.
Нагласила је и да нема опасности и да нису научно оправдане спекулације на друштвеним мрежама да вакцинација против вируса корона може да изазове аутоимуне болести.
Препоручујемо

ЈОШ ЈЕДНА ЖРТВА КОРОНЕ: Преминуо председник ФС Зрењанина Горан Старчевић (ФОТО)
23. 03. 2021. у 10:10

ОВО СУ МЕРЕ КОЈЕ ВАЖЕ ОД ЈУТРОС: Катанац на многим објектима и даље, надзор појачан
22. 03. 2021. у 07:36

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)