НИСТЕ РАЗВИЛИ АНТИТЕЛА НАКОН ВАКЦИНАЦИЈЕ?! Докторка Гњатовић: Загонетне Т-ћелије можда пружају скривени имунитет - Ево како да то проверите
НАУЧНИЦИ широм света указују на имунитет скривен у Т-ћелијама који би могао бити кључ у борби против ковида.
Откривено је да су они који су били негативни на антитела, били позитивни на Т-ћелије које су у стању да идентификују вирус и изборе се против њега.
Није неопходно проверавати антитела након вакцинације, јер се на тај начин не стварају гужве за оне пацијенте који имају акутне проблеме и акутна дијагностика им је неопходна, каже др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије.
- Није лоше проверити ниво антитела у смислу да ли је инициран одговор. Вредности антитела не указују на ниво заштите коју вакцина пружа, и она су само једна од мера имунитета, али свакако указују на то да је до одговора дошло – каже Гњатовић.
Посебно наглашава да нема потребе ићи од лабораторије до лабораторије и тражити тест на којем ћемо бити позитивни.
- Ако су вредности антитела ниске или на граници, тај податак нема никакав прогностички значај и боље је сачекати неколико недеља па још једном урадити анализу, него да идемо од лабораторије до лабораторије у нади да ћемо негде добити позитиван налаз – наводи докторка.
Када је реч о тестовима који се нуде у нашим лабораторијама, Гњатовић каже да су они врло слични, да је реч о имунохемијским методама и да одређују ИгГ класу антитела.
И док смо ми заокупљени антителима, научници широм света указују на имунитет скривен у Т-ћелијама који би могао бити кључ у борби против ковида. Откривено је да су они који су били негативни на антитела, били позитивни на Т-ћелије које су у стању да идентификују вирус и изборе се против њега.
- У току је национална студија која ће проверавати Т-ћелијски имунитет и посебно код особа које нису развиле антитела, односно хуморални иминитет. На основу ових анализа добићемо податак о томе да ли су ове Т-ћелије присутне – каже Гњатовић. Очекује се, додаје, да свака вакцина да, и хуморални одговор (да створи антитела), и да да Т-ћелијски одговор.
Т-ћелијски имунитет се не може проверити у приватним лабораторијима, као антитела, јер методе у том смислу нису стандардизоване.
- Провера Т-ћелија захтева врло захтевну методу која се ради данима и није за примену у широј популацији - наводи Гњатовић.
Проверу антитела не морамо радити након прве дозе вакцине, с изузетком АстраЗенеке чија друга доза се даје тек након 12 недеља.
- Већ после прве дозе АстраЗенеке можемо да сматрамо да смо заштићени. Ова вакцина ствара антитела између друге и треће недеље, а то смо закључили и ми у нашим истраживањима. Ствара се одличан имунитет са великим количинама антитела. Ко жели да провери антитела након АстраЗенеке, моја лична препорука је да то уради између треће и четврте недеље од примања прве дозе – каже Гњатовић.
Фајзер и Спутник V стварају антитела доста брзо, али је најбоље проверити их две до три недеље након примене друге дозе, јер се тада, како каже, види пун ефекат ове вакцине.
Када је реч о цепиву Синофарм, антитела би требал проверити око четврте недеље након прве дозе.
- Код кинеске вакцине се хуморални одговор после прве дозе ствара код мањег броја људи. Зато је савет да се сачека – каже Гњатовић.
Истиче да сју Фајзер, Спутник V и АстраЗенека прављене по модерним, новим концептима, што значи да се антитела стварају раније. С друге стране, Синофарм вакцина је класична вакцина и са овом технологијом и наши стручњаци имају пуно искуства.
- Она свакако има своје предности, али је, условно речено, недостатак то што се одговор ствара доста спорије и што људи треба пуно да воде рачуна док се не достигне пун ефекат вакцине – каже Гњатовић.
(Пинк)
Препоручујемо
ДОКТОРКА ГЊАТОВИЋ УПОЗОРАВА: "Популација између 18 и 20 година највише преноси вирус"
23. 03. 2021. у 13:47
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)