НИШТА ОД ПОПУШТАЊА МЕРА?: Доктор Кон - "Активност вируса је веома висока - треба бити опрезан"

27. 03. 2021. у 11:12 >> 11:44

Google Dodaj Novosti kao svoj Google izvor

ЕПИДЕМИОЛОГ и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је данас да не верује да ће мере против ширење корона вируса бити ублажене следеће недеље, а да би разговори о ублажавању мера могли да почну када почну да опадају бројеви, пре свега проценат позитивних у односу на број тестираних.

НИШТА ОД ПОПУШТАЊА МЕРА?: Доктор Кон - Активност вируса је веома висока - треба бити опрезан

Фото: Принтсцреен/К1

Он је за К1 телевизију рекао да тренутне бројке нису такве да можемо да се радујемо, да пораст броја новооболелих на дневном нивоу јесте стао, али се одржава на високом нивоу, и да не би било добро ако би се тако наставило.

- И даље имамо већи прилив пацијената у болнице него одлив. Активност вируса је веома висока, треба бити опрезан приликом размишљања о попуштању. Следеће недеље ће сигурно бити разговора о томе ако бројеви почну да опадају, али реално је да тога неће бити - рекао је Кон.

Према његовим речима, постојеће мере дају резултате, али то није толико видљиво јер је епидемијски процес у највећем замаху.

Додаје да ће се резултати мера видети брзо, можда већ наредне недеље, али епидемија ће трајати још неко време.

- Ситуација у болницама је веома тешка. Тренутна разлика између пријема и отпуста је 150 и докле год се то не уједначи, биће тешко - рекао је Кон и додао да има много више смртних случајева него што је регистровано, будући да се званично пријављују само смртни случајеви у болницама и пријављени оболели.

Кон истиче да је здравствени систем на ивици опстанка и да му је неопходна "инјекција помоћи".

Како каже, тренутно је највећи пренос вируса по кућама, односно преко младих који немају симптоме или имају благу форму вируса.

- Оно што видимо у болницама је врх леденог брега, свима треба потпора кисеоником. сада имамо преко 85 одсто људи на кисеонику. Проблем је сачувати живот у таквој ситуацији - рекао је Кон.

Говорећи о новој, британској варијанти вируса, Кон каже да не постоји систем да се за сваког оболелог утврди коју варијанту има, али да се узимају узорци из одређених ковид болница и да су они показали да је 80 и 70 одсто случајева била британска варијанта.

- Да ли је тако у целој Србији, не можемо да тврдимо. Пре месец дана је било 30 одсто. Та варијанта вуруса је присутна још од краја децембра - оценио је Кон.

Када се ради о вакцинацији, он је рекао да вакцинисање замењује заражавање јер је вирус толико у циркулацији да ћемо се сви заразити.

- Људи су ти који бирају вакцину или вирус. Он је тако јак да ће свакога стићи, можда не сада али за неко вфреме да, показао је снагу опстанка на планети - рекао је Кон.

Како каже, до милион вакцинисаних са две дозе значи да се штите животи, после милион почиње протеривање вируса, а тек када се буде спустила активност вируса размишљаће се о повратку у редован живот.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

СУНЦЕ ВАС ПЕЧЕ ДОК ВОЗИТЕ: Black Glass уграђује термоизолационе фолије за стакла које имају 80% топлотне заштите