СТРПИМО СЕ ЈОШ МАЛО: Колико смо далеко од колективног имунитета, који ће нам донети нормалнији живот

Novosti online

07. 04. 2021. у 21:53

ТРЕНУТНИМ темпом вакцинације жељени колективни имунитет изнад 60 одсто достигнућемо крајем маја када се очекује да епидемиолошке мере буду у великој мери релаксиране, а економија враћена у колико-толико нормалан живот..

СТРПИМО СЕ ЈОШ МАЛО: Колико смо далеко од колективног имунитета, који ће нам донети нормалнији живот

Фото: В. Данилов

 Ипак, то не значи да нећемо више носити маске јер ћемо и даље, истина у знатно мањем броју, имати заражене и умрле од Цовида 19, најављују и упозоравају епидемиолози и вирусолози.

Светло на крају корона тунела је све видљивије пошто је епидемиолошка крива после два месеца коначно почела да се спушта, а свакодневно се вакцинише више од 50.000 људи.

Број новозаражених дневно сада је у просеку за 1.000 нижи у односу на претходну недељу. Такође, после дужег времена у Београду где је вакцинисано више од трећине пунолетног становништва број оболелих на дневном нивоу пао је испод 1.000.

Охрабрујуће је и то да здравствени радници из црвене ковид зоне не умиру од како су се вакцинисали. Све су то подаци који нам дају за право да се макар стидљиво надамо како ћемо ускоро лакше и лепше живети.

Вакцина добро ради у Београду

Да је епидемиолошка ситуација сада боља него пре недељу-две потврдио је епидемиолог члан Кризног штаба Предраг Кон који је нагласио да су вакцинација и деловање мера против пандемије допринели бољем сузбијању короне.

Врло јасно се сада види деловање мера, али не смемо занемарити обухват вакцинацијом који је импозантан у неким деловима. У Београду више од 34 одсто пунолетног становништва је вакцинисано. То се последњих дана јасно види. Ми смо тражили минимум две недеље мера, и сада се јасно види успоравање и пад - казао је Кон.

Како је истакао, сада је боље, и то озбиљно боље у Београду где почиње брже да пада број новозаражених.

Сада је већ испод 1.000 новозаражених. Нико можда није очекивао да падне број тако брзо, али вакцина добро ради у Београду – апострофирао је Кон.

Епидемиолог наглашава да до свести наших грађана треба да стигне да је излаз из ове ситуације вакцинација.

Онај ко је одабрао да се не вакцинише, решио је да буде заражен, то мора да му буде јасно да се после не пита око тога, за три месеца или годину дана. Вакцинисање председника и подршка цркве су страховито важни. Само мало стрпљења, преклињем грађане да се вакцинишу, од тога зависи брзина изласка из свега овога - нагласио је Кон.

"Магична" бројка - 3,3 до 3,5 милиона ревакцинисаних

Његов претходник у Градском заводу за јавно здравље епидемиолог и специјалиста за имунизацију Томислав Радуловић, такође, је оптимиста.

Ако смо тренутно на више од 2,6 вакцинисаних и око 1,2 милиона ревакцинисаних, а имамо и око миллион који су прележали корону то значи да нам до жељеног колективног имунитета треба између 3,3 и 3,5 милиона ревакцинисаних грађана. Када узмемо у обзир да је потребно између две и три недеље након ревакцинације да би вакцине имале потпуни ефекат јасно је да нам је потребно још најмање месец и по дана да достигнемо ту бројку уз тренутни тренд вакцинације и наравно поштовање свих мера – истиче Томислав Радуловић.

Израел тренутно има скоро 60 одсто ревакцинисаних, а према сајту “Wорлдометерс” бележи сваког дана у просеку између 300 и 400 новозаражених и једноцифрен број умрлих од Цовида 19.

Код нас ће се у наредном периоду смањивати број новозаражених, али ће нажалост број умрлих и даље бити велики јер не смемо заборавити да и даље имамо скоро 300 људи на респираторима. Највећи проблем тренутно су нам млади пошто видимо да не носе маске, праве журке, а не желе ни да се вакцинишу. У болницама је све више младих са тешким клиничким сликама, а нажалост и умиру нам све млађи људи – подвлачи Радуловић.

Неће нестати корона кад дођемо до 60 одсто колективног имунитета

Како каже, не треба очекивати да неће више бити короне у Србији када достигнемо колективни имунитет од 60 одсто.

И даље ћемо имати и заражене и умрле, наравно у мањем броју, док год се сви не вакцинишемо. Мене кад питају комшије, шта да раде, да ли да се вакцинишу, којом вакцином, ја им кажем нема много избора, само два. Или ћеш се вакцинисати и стећи имунитет који ће ти спасити живот или ћеш се кад-тад заразити и притом ни драги Бог неће знати да ли ћеш преживети – апострофира Радуловић.

Пошто има све више заражених и тешко болесних и међу децом наш саговорник очекује да ће се ускоро вакцинисати и малолетници.

Практично све вакцине се тренутно тестирају да ли могу да се примене и на децу, а неке су и прошле тестирања. Нажалост, вирус је такав да има још непознаница. Рецимо, колико имунитет након вакцине траје, да ли ће бити потребна трећа доза и код које вакцине, да ли ћемо се сваке године вакцинисати. Све су то питања која се тренутно истражују и за која ће бити потребно одређено време. Али сигурно је да тренутне вакцине помажу у борби против вируса јер у супротном не би ни биле у промету и не би прошле све критеријуме регулаторних тела – објашњава Радуловић.

И живи вирус је једна врста вакцинације

И вирусолог Ана Глигић верује да би колективни имунитет од 60 одсто могли да стекнемо већ у мају или у јуну, јер је, како каже, поред вакцинисаних, велики број грађана прележао коронавирус и стекао заштиту.

Поред вакцинисаних имамо и јако велики проценат оних који су се прокужили природним путем. Данима смо на дневном нивоу имали по 7.000 заражених, а живи вирус је, такође, једна врста вакцинације. Природна инфекција чак даје бољи имунитет од вакцине. Са друге стране, вакцина имамо. Ако се вакцинација још појача, већ у мају би могли постићи имунитет од 60 одсто. Наравно, било би добро да буде и већи, али и ово је довољно да се заустави епидемија и да се полако вратимо у нормалу – рекла је Глигић.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (1)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“