"НИЈЕ МОГАО НА НОГЕ, ПАДАО ЈЕ": Исповест мајке чији син има корону - Најтежа су одвајања од деце, сви плачу!
ЗБОГ мутираног британског соја корона вируса у Србији је удвостручен број заражене деце.
Најмлађи пацијент је беба од свега девет дана, док је на кисеонику дечак од свега 15 година, каже др Оливера Остојић, начелника дечје ковид болнице при Клиничко-болничког центру "Др Драгиша Мишовић".
Само у овој установи тренутно су смештена 23 малишана.
- Баш у петак смо примили још две бебе од два и два и по месеца. Оне примају озбиљну терапију. До сада нисмо имали ниједно дете на респиратору и надам се да ће тако остати. Имамо децу различитих узраста и сви они на лечењу углавном остану од седам до десет дана. Тренутно на кисеонику имамо једног дечака од 15 година, код којег се развила обострана упала плућа - прича др Остојић.
Заражене и мајке
С најмлађима су у болници њихове мајке, које су такође заражене.
- Најтеже је када се на пола лечења мајци закомпликује стање и она мора да пређе на одељење за одрасле. Та одвајања мајки и деце нису нимало пријатна, сви плачу. Поготово када су деца мало већа и свеснија. Некако се снађемо за дан-два, објаснимо им. Па онда дође тата, тетка, бака или неко кога дете зна да му олакша лечење - каже лекарка.
Међу оболелом децом је и шестогодишњи Балша из Београда. Заразио се у вртићу, а према речима његове мајке Бојане, ни сањала није да ће тако "награбусити" од короне.
- Био је потпуно здрав. Одједном није могао на ноге, крене до тоалета и падне. Њему су висиле руке и ноге колико није имао снаге, никада своје дете нисам видела у таквом стању. Било је страшно. Отишли смо код доктора и имали шта да чујемо. Био је позитиван на корону. Е, тада ме је обузео страх - каже Бојана, која се и сама заразила боравећи уз свог сина.
После седам дана проведених у болници, Балша ће ускоро кући.
- Било ми је добро у болници, нисам се уплашио. Није ми се свидело кад су ми вадили крв из прста и када су ми стално нешто давали кроз иглу на руци. Зато сам на поклон добио диносауруса којег сам одувек желео - прича Балша.
Поред лекара и сестара у болници, о деци воде рачуна и васпитачице и наставници. Једна од њих је и Зорица Келеман, која брине о предшколској деци.
- Тешко је радити у овој опреми, скафандер, носимо дупле маске, рукавице, визир. Мало је теже у таквим околностима причати, радити и забавити се са децом. Јер, због њих смо ту. План је прилагођен узрастима, па док се с најмлађима играмо, слажемо коцке и вежбамо моторику, са предшколцима пишемо, цртамо, решавамо задатке, играмо друштвене игре. Али, најбитније од свега, разговарамо и децом и с мамама јер је у оваквим тренуцима веома битно и психичко стање. Ту смо да их подржимо и утешимо - објашњава васпитачица Зорица из Предшколске установе "Савски венац".
Настава у болници
Међу оболелим малишанима има и оних који већ увелико иду у школу, па је важно да редовно прелазе градиво из српског језика, математике, природе и друштва. То све раде са учитељицом Биљаном Дробњак из Основне школе "Др Драган Херцог".
- Овај посао радим већ 25 година, али у оваквим условима до сада нисмо радили. Најважније је да се прво упознамо и да нам деца верују. Да се ослободе страха од корона вируса, од болнице, од наше опреме. После је све лакше. Обрађујемо градиво од првог до четвртог разреда и радимо по плану и програму као у школи. Битно нам је да деца све надокнаде и када оздраве, у праву школу пођу спремни. Што се деце старијих разреда тиче, они наставу прате преко Скајпа или Вајбера - открива учитељица.
На питање шта деца највише воле када дође време за наставу, кроз смех одговара:
- Оцене, дефинитивно. Углавном су вредни, слушају и све желе да ураде што им тражим. Али на крају нашег мини-часа најбитнија им је оцена. Још ако би могла бити петица, њиховој срећи нема краја.
Апел заражене мајке: Родитељи, вакцинишите се
У болници са осмогодишњом Анђелом је и њена мајка Марија из Горњег Милановца.
- Заражена ми је и старија ћерка Кристина од 16 година, али она је у кућној изолацији. Нас две смо морале у болницу, јер Анђела има деформитет кичме, па јој то додатно отежава искашљавање и дисање. Али, биће она добро и брзо ћемо ми кући - каже Марија.
Она је посебно апеловала на одрасле да је потребна вакцинација како би заштитили најмлађе.
- Нашалост, малу децу не можемо да зашитимо од короне, нити да их у потпуности сачувамо, јер се ми крећемо, идемо на посао, заразимо се... Зато је много важно да се одрасли вакцинишу и да тако заштитимо децу како не бисмо долазили у овакве ситуације.
(Информер)
Препоручујемо
ОГЛАСИО СЕ МИНИСТАР ДМИТРОВИЋ: Открио како се осећа након борбе са короном
12. 04. 2021. у 18:31
СРБИЈА РАЗВИЈА АНТИГЕНСКИ ТЕСТ НА КОРОНУ: Ево када би могао да буде готов
12. 04. 2021. у 17:57
ГДЕ ЈЕ НАЈРИЗИЧНИЈЕ? Оваква је ситуација са вирусом корона у градовима у Србији
12. 04. 2021. у 15:15
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)