И ГЕНИ ОДРЕЂУЈУ ТЕЖИНУ КОВИДА? Научници из Србије покушаће да нађу одговор зашто се инфекција вирусом непредвидиво компликује
У КОВИД-болници у Батајници преминула је девојка од 32 године: била је здрава, на време је дошла на лечење, брзо је смештена у полуинтензивну негу, али се ситуација толико погоршавала да је за мање од 24 сата развила све могуће компликације - од "белих плућа" до дубоке венске тромбозе целе десне ноге!
Директорка болнице Татјана Аџић Вукићевић рекла је да је то досад најмлађа жртва ковида у овој болници.
Зашто ковид 19 има овако и тежак и непредвидив ток и фаталан исход чак и код младих дотад здравих људи, још није разјашњено. У светским центрима разматра се више могућих разлога за овакву прогресију болести, а српски научници покушаће да открију колики утицај на то има генетика, у оквиру Специјалног програма истраживања ковида.
- Знамо да нема правила у ком ће правцу да се развија болест изазвана вирусом корона. Потпуно је индивидуално каква ће бити клиничка слика, а наука тражи одговор каква је повезаност генских варијација и вируса са једне стране и нашег организма - каже Татјана Симић, професорка на Медицинском факултету и вођа пројекта. - Испитиваћемо да ли теже клиничке слике пацијената заражених короном зависе најпре од њихове генетике.
Пројекат би требало да расветли на који начин различитости у генима могу утицати на озбиљност клиничке слике.
- Показано је да вирус корона, поред изузетног запаљења у нашим ћелијама, проузрокује велику продукцију слободних радикала и да су они медијатори различитих оштећења у различитим органима - навела је професорка Симић. - Механизми одбране се од особе до особе разликују из разлога што су током еволуције настале мале варијације у генима, тако да различите особе имају различит капацитет за одбрану од слободних радикала које је потребно неутралисати.
Професорка каже да се верује да се са олујом запаљенских молекула дешава и олуја слободних радикала.
- Наша група се годинама бави појачаном продукцијом слободних радикала и оксидативним стресом, код хроничних незаразних обољења као што су малигнитети и кардиоваскуларна обољења, самим тим је јасна повезаност тих болести са добијањем тешких форми ковида - објаснила је проф. Симић.
Наши научници истовремено спроводе и студију којом се прати како се вирус корона мења, а вирусолог др Тања Јовановић, професор на Медицинском факултету у Београду каже да је припремљена национална студија о ефикасности вакцинације, која би ускоро требало да почне.
- Испитиваће се обе компоненте, и антитела и ћелијски одговор, и код вакцинисаних особа и код оних који су имали природну инфекцију - објаснила је проф. Јовановић. - Један сегмент је и праћење вирусних варијанти код вакцинисаних, јер долази до инфекције између две дозе, да видимо да ли је то инфекција истом или измењеном варијантом вируса. У студију ће бити укључени и они људи који почињу процес вакцинације. Очекујемо да неколико десетина хиљада људи буде обухваћено студијом, претпостављамо до краја године.
У "АРЕНИ" СВИ СА УПАЛОМ ПЛУЋА
ПУКОВНИК Предраг Богдановић, руководилац привремене болнице у "Арени", каже да сви оболели имају обострану упалу плућа. Од 311 пацијената у "Арени", 288 је на кисеоничкој терапији. Њихов најмлађи пацијент има 21, а најстарији 84 године.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)