ИСТРАЖИВАЊЕ ИНФОСТУДА ПОКАЗАЛО: Одлазак планира 83 одсто испитаника

12. 05. 2021. у 13:54

О одласку из земље тренутно размишља чак 83,1 одсто испитаника, а само 17 процената наших пунолетних грађана не планира да оде из Србије. Као главну мотивацију за одлазак наводе живот у уређеном систему, могућност за боља примања и боравак у здравијем друштвеном окружењу.

ИСТРАЖИВАЊЕ ИНФОСТУДА ПОКАЗАЛО: Одлазак планира 83 одсто испитаника

Фото З. Јовановић

       Чак 84 одсто жели да се одсели за стално, док би се 16 процената вратило у року од годину дана, вероватно након што би зарадили нешто новца или стекли жељено искуство. 

Међу жељеним дестинацијама доминирају земље Западне Европе (Немачка, Аустрија, Велика Британија), затим САД и Канада, потом Аустралија и Нови Зеланд и на крају земље региона Словенија, Мађарска, Хрватска.

Лоша економска и политичка ситуација главни су разлози за одлазак. Понуде за послове у иностранству од 2013. године најчешће су долазиле из Немачке, следе земље из региона, Црна Гора, Хрватска и Словенија.

Најчешће земљу желе да напусте високообразовани кадрови, док су на другом месту особе са завршеном средњом школом. Што се тиче година, убедљиво највеће интересовање показују они у раздобљу од 25 до 40 године, док је број оних који су изнад или испод овог распона знатно мањи. Особе најжељније нових прилика у иностранству су они са више од 10 година искуства, претежно економисти и менаџери, машинци, електротехничари и стручњаци из ИТ-а.      

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: Са тиме би могли заузети средње велику европску државу

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"

РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.

10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (0)

ХАОС! Син легенде прешао из Звезде у Партизан и поручио: Опростите ми моју ружну прошлост!