ШПАНСКЕ БУТКИЦЕ ЗАТВАРАЈУ ОБОРЕ: Домаћи одгајивачи свиња у тешком положају због пада цена товљеника и притиска споља

З. Грумић

04. 03. 2025. у 16:21

СИТУАЦИЈА у примарној производњи свиња у Србији је веома тешка јер је у ово доба године, када је потражња за свињским месом највећа, откупна цена товљеника пала за скоро 40 процената у односу на ону која је била само три месеца тако да већина одгајивача не успева да покрије ни оне најосновније производне трошкове.

ШПАНСКЕ БУТКИЦЕ ЗАТВАРАЈУ ОБОРЕ: Домаћи одгајивачи свиња у тешком положају због пада цена товљеника и притиска споља

Фото З. Грумић

Почетком прошле године је за откуп товљеника плаћано 260 динара по килограму живе мере, да би та цена у децембру пала на свега 160 динара, што је за произвођача знатно испод границе рентабилности, односно "дебели" минус у његовој производној рачуници, каже за "Новости" Младен Алфировић из Удружења одгајивача свиња Србије (УОСС).

- Најважнији узрок овако тешком стању, које прети колапсом у производњи и затварањем фарми, јесте прекомерни увоз јефтинијег свињског меса из ЕУ и других земаља - објашњава Алфировић напомињући да смо током протекле године увезли скоро 50.000 тона свињског меса и да је од те укупне количине највише стигло из Шпаније, чији произвођачи у тову користе генетски модификовану соју (ГМО), док је код нас забрањена производња и употреба ГМО биљака за исхрану стоке.

Ако се тако неконтролисаном и прекомерном увозу додају и хронична нестабилност и непредвидљивост пословања, неуређеност тржишта живих свиња, производње и прераде меса као и то што, како додају у УОСС, држава "фаворизује кланице и увознике" на рачун примарних произвођача, онда је реална опасност од колапса те гране сточарства.

- Уколико уништимо и ово мало преосталих фарми свиња у Србији, може се догодити да останемо без меса из домаће производње и да цене оду "у небо" - истиче Алфировић, подсетивши на то да истовремено с падом цена живе мере није појефтинило свињско месо у малопродаји, тако да килограм свињског бута тренутно у малопродаји кошта од 490 до 890 динара.

Прасићи стижу на фарму Пољопривредне школе у Футогу, Фото З. Грумић

Да би се овако неподношљиво стање за одгајиваче покренуло набоље, у Удружењу препоручују да се активира низ механизама који су на располагању ресорним министарствима, од ограничења увоза увођењем одговарајућих квота као и дажбина на увоз свињског меса док се наше тржиште не стабилизује, до обележавања увезеног и домаћег меса у продајним ланцима.

- У овој ситуацији највише профитирају кланичари, који имају могућност да купе домаћу сировину или ону из увоза, зависи од тога шта им је повољније, као и трговци. А ми бисмо желели да у партнерском односу са државом, прерађивачима и трговцима покушамо да решимо ове проблеме, да уредимо наше тржиште и створимо услове за знатније повећање сточног фонда и повећање броја фарми - поручио је стручни консултант удружења које окупља 17 индивидуалних фарми и производи близу 400.000 товљеника годишње.

Младен Алфировић, Фото М. Алфировић

У још тежем положају су они такозвани мали произвођачи, који настоје да се држе и неких традиционалних принципа у тову, попут газдинства Милетића у Ченеју, које током године произведе од 50 до 100 комада товљеника.

- Кад све трошкове на крају обрачунамо, очигледно је да се производња никако не исплати, иако имамо свој кукуруз и другу храну, али су други трошкови знатно порасли. Тако да нам не вреди да продајемо товљенике кланичарима него производе и прерађевине од меса успемо некако да намакнемо трошкове и остваримо какав-такав профит - каже за "Новости" Горан Милетић.

Према подацима Привредне коморе Србије, увоз свињског меса и прерађевина минуле године је био неминован јер из домаће производње нема довољно да се подмири наше тржиште.

- Товљачи свиња у Србији су данас попут произвођача аутомобила у Немачкој. Док се они боре на тржишту са јефтиним електричним возилима из Кине, нашим фармерима је кључни проблем увоз јефтинијег меса из ЕУ - напомиње за "Новости" аналитичар Бранислав Гулан, који је и члан Националног тима за препород села Србије.

Он такође додаје да су ниске субвенције нашим сточарима, храна која није ГМО, скупа прасад као и непостојање јединствене асоцијације фармера неки од разлога зашто наши товљачи свиња нису конкурентни и зашто ових дана сви они који продају товљенике трпе губитке.

То су неки основни проблеми за чије решавање треба да се побрину надлежне државне институције, као и остали у ланцу од производње до потрошача.

Бранислав Гулан, Фото Н. Карлић

За пет година упетостручен увоз

ПРЕМА подацима Републичког завода за статистику, увоз свиња у Србију је протеклих пет година порастао од 300 до 500 одсто, док тражња за домаћим грлима опада. - Само за првих осам месеци током 2023. и 2024. године увезено је по око 40.000 тона свињског меса, у вредности од 134 милиона евра - наводе у РЗС.

Опустело 62.000 фарми

САДАШЊЕ околности иду наруку кланичарима и осталим прерађивачима који формирају цене користећи могућност избора, домаће или из увоза. - Увоз меса, замрзнутог и свеже вакуумираног, утицао је на то да крене гашење домаће производње па је последње деценије у нашим селима нестало око 62.000 фарми - наводи Гулан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу

ДОМАЋИНУ Новаку Кривокапићу из Смрдуше медвед је у среду убио вола тешког 700 килограма, а његове комшије кажу да од тада нико не сме да изађе из куће да дивља звер не би и њима пресудила.

05. 04. 2025. у 10:49

Коментари (0)

КАЖИ ЖИКИ: Јапански хороскоп је прорекао Трампов успех