ИСПЛАТИВИЈЕ ОД КУКУРУЗА, ПШЕНИЦЕ... Лековито биље као извор прихода (2)

СРБИЈА има вековну традицију сакупљања лековитог и ароматичног биља.

ИСПЛАТИВИЈЕ ОД КУКУРУЗА, ПШЕНИЦЕ... Лековито биље као извор прихода (2)

Фото ПКС

Од преко 700 врста самониклог биља, око 420 је регистровано као лековито и ароматично, а укупно се око 250 налази у промету.

Србија је извозник сировина лековитог биља, али и увозник производа више фазе прераде.

Повећањем сировинске базе развојем плантажног гајења намеће се потреба и за подизањем различитих погона и постројења за обраду, сушење, дестилацију етарских уља и остале даље видове финализације, што аутоматски увећава потребу за запошљавањем радне снаге, а кроз извоз финалних производа и остваривање далеко већих финансијских ефеката.

Процена је да се производња етарских уља, с обзиром на потенцијал, може удесетостручити, али је потребно инсталирати дестилерије у близини ресурса који су економски исплативи.

Производња лековитог биља доноси већи, бржи и лакши профит од других пољопривредних производњи. Приход од гајења лековитог и ароматичног биља је значајно већи у односу на стандардне културе, а може се користити сва постојећа агротехника, механизација и инфраструктура.

На основу података са којима ПКС располаже, са сигурношћу можемо рећи да је овај вид производње исплатив. Наиме, трошкови за производњу камилице износе око 600 евра по хектару, а чиста добит је око 900 евра. Око 700 евра потребно је уложити у производњу аниса, а профит је 1.250 евра. Затим, улагање у узгој босиљка износи око 850 евра, а добит је 1.100 евра, док су за производњу корена белог слеза трошкови 2.000 евра, а зарада 1.250 евра по хектару. Такође, прве године на нани се може зарадити око 600, а друге и треће око хиљаду евра.

Фото Shutterstock

Када је реч о предностима производње лековитог биља над сакупљањем, то је свакако добијање веће количине биљне сировине уједначеног стандардног квалитета са жељеним садржајем појединих биоактивних компонената, могућност избора еколошки прихватљивих услова за производњу, заштита ресурса угроженог биља од прекомерне експлоатације, могућност гајења врста које иначе не постоје у флори земље и на тај начин посредно смањење увоза,

Глобални тренд повећања коришћења лековитог биља и њихових производа на светском тржишту достиже око 60 милијарди долара. Последњих година расте потражња за лековитим биљним сировинама и производима, посебно у високо развијеним земљама Европе, Америци и у Канади. Европска унија представља највеће јединствено светско комерцијално тржиште за лековито, зачинско и ароматично биље.

РЗС

Према подацима РЗС-а у 2021. години укупна спољнотрговинска размена лековитог, ароматичног и зачинског биља била је 24 милиона евра (5,668 тонa), од чега извоз ових производа износи 14,8 милиона (3,092 тонe), а увоз 9,2 милиона евра (2,576 тоне).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!