ČADEŽ TALK: Прави лидери и брзе европске реформе за останак у глобалној утакмици
ОВОНЕДЕЉНА емисија „Čadež talk”, снимана у Франкфурту на Мајни, а емитована синоћ на Euronews-у, открива ставове Дирка Нотаиса (Notheis), успешног бизнисмена и банкара, суоснивача инвестиционог фонда Rantum Capital, који је и издавач једног од најутицајнијих немачких политичких магазина „Цицеро“.

Фото: Printscreen
Са Дирком Нотаисом Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије разговарао је о Европи данас, актуелној немачкој политичкој сцени и савезним изборима, европским очекивањима од Немачке, али и о томе шта Србија може да очекује од нашег највећег трговинског партнера и инвеститора.
Нотаис наводи да се резултати тзв. семафор коалиције у последње три године виде у готово свим макроекономским показатељима.
Сматра да постоји оправдана нада да ће са изборима доћи нова влада и нови канцелар, који има идеју како да се економија поново покрене и пре свега може да понуди оријентацију.
- Потребни су прави лидери, у привреди, политици и друштву који могу да пруже јасне путоказе и оријентацију Немачкој, земљи у срцу Европе, како би се створила позитивна атмосфера за излазак из рецесије и раст привреде, што би се одразило и на економску сарадњу са Србијом - рекао је Нотаис указујући да постоји много прилика за унапређење сарадње, од производње до сировина, важних Немачкој и Европи.
Подсећајући да највећи део инвеститора у Србији долази из Немачке и да велики део немачке индустрије има производне погоне у Србији, Чадеж је указао да су у протекле две године трендови промењени, да се осећа стагнација са Немачком са једне стране и значајно повећање обима инвестиција из САД-а, Азије, Кине, Кореје, Јапана и других земаља, са друге.
Србија је атрактивна дестинација за улагања, захваљујући својој геополитичкој позицији и образовној инфраструктури и од суштинског значаја је да се економска размена и партнерства српских и немачких компанија интензивирају, оценио је Нотаис и додао да је за Европу, посебно Немачку, кључно да се убрза у доношењу одлука и имплементацији нових решења, нарочито у области актуелних изазова као што су вештачка интелигенција и енергетска криза.
Истиче да европске институције морају да се реформишу како би се прилагодиле брзини промена у глобалном окружењу.
- Ако европске регулативе и прописи који уређују амбијент за пословање постану флексибилнији, ако се смањи бирократија, уведу подстицаји за улагања у истраживања, развој и производњу, то ће створити више простора за оптимизам - наводи Нотаис.
На питање да ли смо свесни флуидности светског поретка као и тога у којој мери се свет променио, Нотаис изражава уверење да структура попут ЕУ није спремна да функционише у флуидном светском поретку, што јесте проблем.
- Иако је Европа као концепт нешто заиста изузетно, можда смо тај концепт мало изгубили из вида и зато је сада кључно дефинисати Европу тако да буде независна и самостална – у односу на Кину, Азију и САД. У ситуацији геополитичког надметања неопходна је синергија, како економска, тако и политичка, да би се за сваког појединца, који је део овог европског простора, постигло нешто боље у целини - рекао је.
Чадеж је навео да се у Србији тренутно увози више од 90 одсто сировина из Азије, иако их и сами имамо.
Према речима Нотаиса, људи су, нарочито од 2022. године, научили колико су сировине и приступ сировинама важни. То се не односи само на нафту и гас, већ на све сировине, укључујући ретке метале и литијум.
- Европа мора да покуша да смањи зависност од остатка света у ланцима снабдевања ослањајући се на сопствене потенцијале. Налазишта литијума и других сировина у Србији представљају огромну прилику за вашу привреду, али и за читаву Европу - рекао је Нотаис.
Коментаришући тренутак глобалне утакмице у којем је, како је устврдио, Европа донекле изгубила тло под ногама, Нотаис оцењује да она и даље има довољно потенцијала да сустигне изгубљено, а у одређеним областима и да престигне своје такмаце.
- Верујем да би спољни такмичарски притисак који тренутно делује на Европу, могао да буде катализатор за убрзање одређених процеса, међу којима је и пријем Србије у ЕУ - поручио је.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)