УЗ ПОМОЋ СТРУЧЊАКА ДО СОПСТВЕНОГ БИЗНИСА: Национална служба за запошљавање нуди програме за предузетништво и пут до посла
САВЕТОВАЊЕ и информисање у вези са самозапошљавањем, укључивање у обуку из области предузетништва, програм менторинга, као и пружање финансијске подршке која подразумева приступ бесповратним средствима Националне службе кроз програм доделе субвенције, програми су које у циљу развоја предузетништва и подстицања самозапошљавања незапослених сваке године спроводи Национална служба за запошљавање.

Фото Танјуг
Сви они који су тренутно без посла, а размишљају о сопственом бизнису, као о начину да реше проблем свог запослења, у филијалама НСЗ могу да се информишу о правној регулативи, потенцијалним изворима финансирања, порезима и доприносима за предузетнике, начину израде бизнис плана као и о могућностима остваривања права на субвенцију за самозапошљавање.

Фото Танјуг
- Током целе године организујемо и изводимо дводневне обуке из области предузетништва под називом "Пут до успешног предузетника" - кажу на тржишту рада.
Свој бизнис почело 60 незапослених
НЕЗАПОСЛЕНИМА који су на евиденцији НСЗ као корисници новчане накнаде, може се такође исплатити новчана накнада, без доприноса за обавезно социјално осигурање, у једнократном износу за започињање сопственог посла. На овај начин запослено је око 60 особа у току прошле године.
Најчешће су се опредељивали за област пружања рачуноводствено - књиговодствених услуга, производње одеће, керамичарских предмета и прехрамбених производа, затим козметичко-фризерски салони, занатске услугае из области грађевинарства, сервисирања и поправке мобилних телефона и трговинске делатности.
- Обука има за циљ да полазницима омогући да провере оправданост своје пословне идеје, сагледају предности и ризике уласка у приватни посао, да се информишу о поступку регистрације делатности и актуелним законским прописима, као и да науче да попуне бизнис план. Обука обухвата пет области и то основе предузетништва, правни аспект бизниса, порезе и доприносе за предузетнике, бизнис план радионицу и информације о уговорним обавезама према НСЗ.
Ова служба на годишњем нивоу расписује јавни позив незапосленима за доделу субвенције за самозапошљавање, као финансијску подршку особама који су на њиховој евиденцији и имају завршену обуку за развој предузетништва. Поред јавног позива, расписују се и јавни позиви за самозапошљавање у сарадњи са локалним самоуправама.
- Увек подржавамо квалитетне пословне идеје, па се поднети захтеви са бизнис плановима, рангирају на бодовној ранг-листи - објашњавају у НСЗ. - После тога одобравају се финансијска средстава и на крају потписује уговор са подносиоцем одобреног захтева. Он поред права подразумева и обавезе корисника субвенције које се дефинишу јавним позивом и прецизирају уговором.
ЛАНЕ ДОДЕЛИЛИ 3.600 СУБВЕНЦИЈА
СУБВЕНЦИЈА за самозапошљавање додељује се у једнократном износу ради оснивања радње, задруге или другог облика предузетништва, као и оснивања привредног друштва, уколико оснивач заснива у њему радни однос.
- У 2020. години она је износила 250.000, односно 270.000 динара за незапослене особе са инвалидитетом. Лане је поднето више од 7.000 захтева са бизнис планом, по којима је зaкључено око 3.600 уговора о додели субвениције. Најчешће делатности које су до сада подржане субвенцијама за самозапошљавање су из области производње и производног занатства, услужног занатства и интелектуалних услуга. На висину финасијских улагања утичу трошкови за пословни простор, опреме, као и трошкови сировина и материјала.
Постоји још један вид подршке, а он се односи на предузетнике, кориснике субвенције за самозапошљавање у првим годинама пословања кроз пружање услуга менторинга. Циљ менторинга је унапређење њиховог пословања ради опстанка на тржишту кроз стручне савете, консултантски рад и информације обучених ментора.
Препоручујемо

ПОМОЋ ЗА ПОСЛОВАЊЕ: Бесплатни консултантски програм за предузећа
04. 01. 2021. у 10:38

ПОСЛОДАВЦИ НУДЕ ОБУКУ: До краја јануара пријава за дуално образовање
08. 01. 2021. у 15:16

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)