МАСКЕ ИХ ОДРЖАЛЕ НА НОГАМА: Домаћи привредници се прилагодили, компанија "Пантовић" сачувала више од 200 радних места у Ужицу
КАДА је пандемија вируса корона пре годину дана стигла у Србију за већину предузећа у земљи почела је борба за опстанак и потрага за решењем како одржати деценије пословања и сачувати радна места.

Архива
Отказани уговори и сарадња са ино-партнерима били су јак ударац и за породичну компанију "Пантовић" из Ужица која три деценије производи одећу и текстил. Успели су, међутим, да се прилагоде новим условима пословања.
Тачно 15. марта 2020. када је уведено ванредно стање, десио се преокрет у њиховом пословању. Тога се присећа Драгослав Пантовић, директор компаније:
- Сви планирани приходи на које смо могли да рачунамо су били стопирани, са неизвесним датумом када ће се све вратити у нормалне токове. У том тренутку били смо принуђени да стопирамо све одливе новца према добављачима, али смо морали да исплатимо на време плате запосленима, струју, гас, и остале релативно фиксне трошкове.
А прва два месеце претходне године почела су добро. Расли су према очекивањима и плановима. Знали су за дешавања у Вухану, али су као и већина њихових колега били уверени да ће се епидемија зауставити на том подручју.
Међутим, убрзо су морали да откажу целу колекцију пролеће-лето. За свега неколико дана требало је одлучити и како даље. Колекција је пребачена за ову годину али, тада почиње нова битка - очување фирме. Решење је било преусмерити рад на производњу заштитних текстилних маски, прво за ужичку болницу и здравство, затим, војску, МУП, јавне установе, компаније...
- У том тренутку то су били једини послови који су имали могућност за наплату - прича Драгослав. - То је био значајан извор прихода за нашу компанију у тренуцима када је било веома тешко.
Сарадња са Удружењем за текстил, кожу и обућу ПКС, брзо и благовремено информисање, било је, каже, кључно у прибављању потребних декларација за производњу маски, конкурисање за кредите из гарантне шеме...

Драгослав Пантовић
- Без државне помоћи коју смо добили ми, али и остале компаније, тешко да бисмо издржали кризу узроковану пандемијом - истиче Пантовић.
Након тешке пословне године за цео свет, ужичка компанија сада увелико остварује планове за лакши пролазак кроз период кризе. Иначе, мало је познато у јавности да су Пантовићи били једни од покретача иницијативе за измену Уредбе о привременој забрани извоза заштитних средстава. Резултат је био укидање забране извоза 24. априла 2020. и извоз око пет милиона текстилних маски на тржиште ЕУ.
Информисали на време
ТОКОМ периода ванредне ситуације, трудили смо се да привредници добијају тачне информације у најкраћем могућем року - каже Немања Јовановић, из Удружења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће ПКС. - У том моменту оне су биле пресудне за даље пословање, од дозвола за кретање запослених, до специфичних информација попут начина декларисања текстилних маски и добијања мишљења од АЛИМС. Комуницирало се 24 сата у циљу брзог и тачног информисања привреде о изменама које су се дешавале из сата у сат.
Препоручујемо

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)