МАСКЕ ИХ ОДРЖАЛЕ НА НОГАМА: Домаћи привредници се прилагодили, компанија "Пантовић" сачувала више од 200 радних места у Ужицу
КАДА је пандемија вируса корона пре годину дана стигла у Србију за већину предузећа у земљи почела је борба за опстанак и потрага за решењем како одржати деценије пословања и сачувати радна места.
Отказани уговори и сарадња са ино-партнерима били су јак ударац и за породичну компанију "Пантовић" из Ужица која три деценије производи одећу и текстил. Успели су, међутим, да се прилагоде новим условима пословања.
Тачно 15. марта 2020. када је уведено ванредно стање, десио се преокрет у њиховом пословању. Тога се присећа Драгослав Пантовић, директор компаније:
- Сви планирани приходи на које смо могли да рачунамо су били стопирани, са неизвесним датумом када ће се све вратити у нормалне токове. У том тренутку били смо принуђени да стопирамо све одливе новца према добављачима, али смо морали да исплатимо на време плате запосленима, струју, гас, и остале релативно фиксне трошкове.
А прва два месеце претходне године почела су добро. Расли су према очекивањима и плановима. Знали су за дешавања у Вухану, али су као и већина њихових колега били уверени да ће се епидемија зауставити на том подручју.
Међутим, убрзо су морали да откажу целу колекцију пролеће-лето. За свега неколико дана требало је одлучити и како даље. Колекција је пребачена за ову годину али, тада почиње нова битка - очување фирме. Решење је било преусмерити рад на производњу заштитних текстилних маски, прво за ужичку болницу и здравство, затим, војску, МУП, јавне установе, компаније...
- У том тренутку то су били једини послови који су имали могућност за наплату - прича Драгослав. - То је био значајан извор прихода за нашу компанију у тренуцима када је било веома тешко.
Сарадња са Удружењем за текстил, кожу и обућу ПКС, брзо и благовремено информисање, било је, каже, кључно у прибављању потребних декларација за производњу маски, конкурисање за кредите из гарантне шеме...
- Без државне помоћи коју смо добили ми, али и остале компаније, тешко да бисмо издржали кризу узроковану пандемијом - истиче Пантовић.
Након тешке пословне године за цео свет, ужичка компанија сада увелико остварује планове за лакши пролазак кроз период кризе. Иначе, мало је познато у јавности да су Пантовићи били једни од покретача иницијативе за измену Уредбе о привременој забрани извоза заштитних средстава. Резултат је био укидање забране извоза 24. априла 2020. и извоз око пет милиона текстилних маски на тржиште ЕУ.
Информисали на време
ТОКОМ периода ванредне ситуације, трудили смо се да привредници добијају тачне информације у најкраћем могућем року - каже Немања Јовановић, из Удружења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће ПКС. - У том моменту оне су биле пресудне за даље пословање, од дозвола за кретање запослених, до специфичних информација попут начина декларисања текстилних маски и добијања мишљења од АЛИМС. Комуницирало се 24 сата у циљу брзог и тачног информисања привреде о изменама које су се дешавале из сата у сат.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)