ВУЧИЋ О РИО ТИНТУ: Спремни смо за референдум

Андријана Нешић

04. 06. 2021. у 13:46

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је да је 2014. године био приморан да предложи фискалну консолидацију и доноси најтеже мере. Како је додао, радили су нешто што се никоме није допадало.

ВУЧИЋ О РИО ТИНТУ: Спремни смо за референдум

Фото: Принтскрин

- Морали смо да смањујемо плате и пензије, да доносимо флексибилнији Закон о раду, да идемо против воље народа, да бисмо данас могли да уживамо у плодовима тако тешких реформи - казао је Вучић.

Плате су, подсетио је, порасле са 330 на 560 евра, пензије са 190 на 250 евра.

- Како расте животни стандард тако постаје доминантна тема да све морамо да спречимо и будемо против свега уколико бисмо могли да се позовемо на такозвану 'зелену агенду'. Пред нама је другачији период од оног кроз који смо пролазили раније и мораћемо да се позабавимо обновљивим изворима енергије и 'зеленој агенди', да то искористимо као подстицај за раст наше економије, а не као идеолошки разлуг, не само за свађе већ и за одбијање инвеститора и рушење највиталнијих интереса наше земље - оценио је.

Вучић је подсетио да је Рио Тинто у Србију стигао 2002. у време владе зорана Ђинђића. "Отад имамо 9 важних одлука", казао је.

- Прво решење издато је 8. јуна 2004. године, друго 17. јануара 2005, треће 26. септембра 2005, четврто 15. јануара 2007, пето 4. јануара 2008, шесто 28. августа 2008, седмо 15. септембра 2009, осмо - веома важно решење - потписало је министарство Оливера Дулића – тог тренутка они издају осмо и девето решење, издају дозволе о бушотинама. Овим решењем од 1. фебруара 2012. године први пут се одобрава извођење радова у полуиндустријском облику, методом бушотина великог пречника - набројао је и додао да су се тада на челу државе међу осталима налазили Тадић и Ђилас те да Србија од њиховог  споразуму није имала користи.

- У складу са нашим законима спремни смо и да спроведемо референдум о том питању, да видимо шта је то што народ жели - казао је Вучић.

Према његовим речима, говоримо о десетинама милијарди евра, на изградњи би радиле хиљаде висококвалификованих радника.

- Светска потражња за литијумом ће скочити 58 пута до 2050 годин - истакао је. - Код од нас не долази у обзир да се ради само рударење, него ће да се ради и рефајнинг, 56 година бисмо могли да имамо мајнинг и рефајнинг и годишњи приходи би били 600 милиона евра - навео је председник Србије.

Како каже, трећи процес је производња катода, а четврти производња батерија за електрична возила. "Хоћемо и то", казао је Вучић.

- ЕУ ради свој програм и желе да обезбеде сировине за своје ауто-гиганте и они ће да траже разговоре са Србијом. Они желе да ЕУ ауто-индустрија буде укључена. Ми ћемо сада ту да тргујемо, наравно ако народ то допусти - рекао је председник. Само фабрика катода и батерија значи приход 3,4 милијарде евра годишње током 56 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (12)

МА, КАКВА НБА ЛИГА, ХОЋУ ДА ИГРАМ У СРБИЈИ! Звезда Русије изненадила многе