ЗАШТО ЈЕ ПОСКУПЕЛО УЉЕ? Цене зејтина до 200 динара

Е. Б. ТАЛИЈАН

08. 06. 2021. у 10:51

ЦЕНЕ зејтина постепено расту већ годину дана, а од новембра прошле године поскупео је од 20 до 40 динара. Најјефтинији литар ове намирнице на нашем тржишту тренутно имају робне марке мегамаркета и у њиховим радњама се може наћи за 150 динара, док за брендове познатих произвођача треба издвојити од 168 до 200 динара.

ЗАШТО ЈЕ ПОСКУПЕЛО УЉЕ? Цене зејтина до 200 динара

Архива

Ипак, како "Новости" сазнају, потрошачи не треба да брину, јер ће се цене зауставити на овом нивоу који су достигле.

- Произвођачи не планирају у наредном периоду да подижу цене јестивог сунцокретовог уље - кажу, за наш лист, у познатом трговинском ланцу. - Може се очекивати да ће се задржати постојеће. Произвођачи, вероватно, неће ићи изнад ове цене до које су поједини стигли, од 199,99 динара, јер је то на неки начин и психолошка граница.

У Привредној комори Србије истичу да је наше тржиште добро снабдевено и стабилно, а да је главни разлог за ово поскупљење раст берзанске цене сировине, односно, сунцокрета, као и уља.

- Ово поскупљење уља на нашем тржишту није драстично, јер и даље може да се купи за 150 динара - истиче Жарко Малиновић из ПКС. - Трговци нису подигли марже. До поскупљења је дошло, јер се на берзама сунцокретом и уљем тргује по вишим ценама. Имамо јефтиније уље него у већини других земаља захваљујући трговцима који се заједно са произвођачима труде да одрже стабилне цене без обзира на утицај спољних фактора.

Произвођачи, како наводи, могу да извозе зејтин знатно скупље него што га продају на нашем тржишту. Он истиче да годишње трошимо 10 литара уља по члану домаћинства, те да, како оцењује, актуелне цене зејтина не представљају велики удар на кућни буџет.

Цене тренутно нису исте у свим маркетима и разлике су велике. "Дијамант" углавном кошта од 168 до 179 динара, "витал" од 184 до 199,99, а "искон" од 183 до 191 динара. Ови познати брендови у продавницама широм Србије могу да се нађу и по нижој цени. Литар зејтина са ознаком робне марке је најјефтинији, и у хипермаркетима се креће од 150 до 170 динара.

Лане, у јануару, уље је могло да се пазари за 120 динара, а већ у марту је било десет динара више. Половином новембра, како су "Новости" писале, углавном је коштало од 140 до 160, док су се уља са ознаком робне марке трговинских ланаца могла купити и за 130 динара.

Према последњим званичним подацима Министарства трговине, просечна цена сунцокретовог јестивог уља у фебруару ове године била је 152,18 динара. Још увек није доступан пресек стања за март, април и мај, а треба имати у виду да је у том периоду долазило до поскупљења зејтина. Према истом извору, лане, у јуну ова намирница се у просеку могла купити за 133,09 динара.

ПОЈЕДЕМО 85.000 ТОНА

ЛАНЕ је у Србији произведено 636.688 тона сунцокрета и око 140.000 тона зејтина. Просечна годишња производња јестивог рафинисаног сунцокретовог уља у нашој земљи износи од 150.000 до 180.000 тона. Трошимо око 85.000, а извозимо од 65.000 до 80.000 тона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“