ЗА ПЛОВИДБУ 380 МИЛИОНА €: Почетак градње нове луке у престоници планиран је за следећу годину, у игри су две локације
НАЈАВЉИВАНИ су за ову, али ће први радови на новој луци у Београду, по свој прилици, кренути наредне године. Замишљена је као једно од најмодернијих и највећих чворишта за интермодални саобраћај на Западном Балкану, са капацитетом претовара између три и пет милиона тона робе.
Фото Д. Миловановић
Будућа локација се још тражи, а како је министар грађевинарства Томислав Момировић поручио у петак члановима скупштинског Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације - у игри су две.
Министарство грађевинарства је раније најављивало да се разматра локација 12 километара узводно од Пупиновог моста, док је друга опција место садашње Луке Панчево.
- Тражи се локација за нову луку Београд и две су издвојене као потенцијалне - рекао је Момировић, на састанку одбора који је одржан у Чортановцима. - Уложићемо око 380 милиона евра у велике инвестиције у водном саобраћају и у безбедност пловидбе. Имамо комуникацију са Европском инвестиционом банком која ће нам бити партнер и очекујемо да до краја године завршимо тај део анализе и да можемо у 2022. да кренемо у изградњу луке у Београду која ће бити највећа лука у југоисточној Европи.
Припрема се проширење и лука Сремска Митровица, Богојево и Прахово. Тренутно се ради на пројектно-техничкој документацији.
- Наш план је да у децембру кренемо да радимо ове три луке - рекао је Момировић. - Луку Нови Сад је приватизовао конзорцијум P&O Ports FZE, којим управља DP World из Уједињених Арапских Емирата. То је трећи највећи светски лучки оператер и власник луке у Констанци.
ПРОШИРУЈЕ СЕ НИШКИ АЕРОДРОМ
УГОВОР о концесији београдског аеродрома са "Вансијем" ће омогућити инвестиције од 750 милиона евра у наредним годинама.
- Београдски аеродром ће доживети такву реафирмацију и план је да се обим путника повећа четири пута у односу на 2019. годину - рекао је у петак Томислав Момировић. - Уверен сам да ће "Ер Србија" бити један од највећих авио-оператера у Европи. Аеродром у Нишу ће бити три пута већи него што је сада и потпуно реновиран. У процесу смо пројектовања, очекујем да ћемо до краја године кренути у радове.
Препоручујемо
ВИКЕНДИЦЕ ШИРОМ ЗЕМЉЕ ЗА 5.000 ЕВРА: Ко хоће луксузнију само нека дуплира износ
12. 02. 2026. у 16:16
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)