ГАС ИЗ СРБИЈЕ ОД ОКТОБРА ЗА ЕВРОПУ: Спојен наш и мађарски гасовод код Хоргоша - свечано потписани уговори "Србијагаса" и ФГСЗ
НА граници Србије и Мађарске код Хоргоша, јуче су спојене цеви гасовода, што је био главни предуслов да прве количине гаса са једне на другу страну потекну од 1. октобра.
Тиме је комплетан део преко турске, бугарске, српске територије и на улазу у Мађарску завршен, а количина гаса која на излазу из Црног мора износи 15,75 милијарди метара кубних, моћи ће да се користи практично у целој средњој Европи.
Ово спајање интерконектора на блок станици од Бугарске преко Србије са мађарским гасоводним системом код Хоргоша, озваничено је тако што је у присуству генералног директора ЈП "Србијагас" Душана Бајатовића, технички директор овог јавног предузећа Алексеј Алексејев предао потписани уговор генералном директору мађарског предузећа ФГСЗ Ференцу Саболчу. Тим документом прецизирани су услови транспорта гаса преко српско-мађарске границе.
Бајатовић је казао да је финалном спајању цеви претходило решавање многих техничких, али и регулаторних детаља и у Бриселу, а и у енергетској заједници, и са националним службама.
- Мислим да смо то врло успешно урадили. Пројектом је завршена компресорска станица у Србији, а при крају је још једна у Бугарској, што значи да ће наша земља од октобра бити у могућности да Мађарској испоручи све потребне количине гаса, а исто тако и другим средњоевропским земљама, уколико их оне буду тражиле - најавио је Бајатовић уз напомену да ће мађарске колеге већ од данас бити у могућности да продају одређене капацитете и пожелео им у томе успех.
Бајатовић је такође рекао да мађарски партнер гарантује да ће српска страна овим пројектом све ресурсе у региону моћи да користи:
- Због тога нам је важан овај интерконектор, односно постојање овог двосмерног гасовода, јер можемо да се ширимо даље и постанемо отворено тржиште као Мађарска.
Упитан постоји ли интересовање за куповину нашег гаса с обзиром на стање у Украјини и ремонте северног гасовода и гасовода преко Пољске, Бајатовић је био категоричан рекавши да то никакве везе нема са Украјином јер ово је нови правац, нова диверсификација која отвара нове могућности.
- Ремонт "Северног" и "Турског тока" кроз Црно море, прошао је без икаквих проблема. Мађарска има довољно складишта, чини ми се на нивоу седам милијарди. Србија ће ове године да заврши на 750. За нас је од изузетне важности да је ово у ствари интерконектор, нека врста двосмерног гасовода - нагласио је генерални директор "Србијагаса".
Подсетио је Бајатовић на јучерашњој свечаности и на јануар 2009. године, када је нашој земљи била обустављена испорука гаса када су нам солидарно помогле Мађарска из својих складишта и Немачка, а највише су се смрзли Бугари.
- Овај гасовод гарантује да се у случају геополитичких проблема у гасној привреди, ми никада више нећемо смрзавати. Са друге стране, ово су нове комерцијалне могућности, нове количине гасовода и нова прилика да сви зарадимо. Ово је нова безбедност у снабдевању гасом Србије, Мађарске и Бугарске.
Како је рекао Ференц Саболч, ово "златно повезивање" (златни вар) српских и мађарских гасних цеви код Хоргоша, представља финализацију пројекта и почетак снабдевања гасом. Изразио је наду да ће се одлична сарадња двеју земаља наставити и убудуће.
ПРЕСПОРА ГАСИФИКАЦИЈА
ОСВРНУО се Бајатовић и на актуелну гасификацију Србије рекавши да је завршено око 5.000 прикључака, али да није тим темпом задовољан.
- Постоји мало и неповерења приликом пријаве. Ми смо потписали шест уговора. Тешко је излазити и радити један по један прикључак. Треба 20,30,40,50 улица да бисмо ми колико толико одржали ту цену, а да нисмо на губитку. Иначе, остаје понуда "Србијагаса" од 780 евра на три године у динарима, без камате и на одвојен рачун - рекао је челни човек "Србијагаса".
НЕМА ПОСКУПЉЕЊА
БЕЗ обзира на дивљање цене нафте на међународном тржишту, Бајатовић је јуче имао охрабрујућу вест да наредне јесени гас за домаћинства у Србији - неће поскупети:
- Биће то мало на рачун "Србијагаса", али ми немамо ништа против јер довољно добро послујемо. У првих шест месеци ове године имали смо око 6,4 милијарде добити.
ДУЖИНА ТРАСЕ
ДУЖИНА трасе од Црног мора до Мађарске износи 130 километара на турској територији, 498 кроз Бугарску , 403 кроз Србију, а до Варошфелда у Мађарској ће износити око 85 километара.
Годишњи капацитет гасовода који пролази кроз Србију износи око 13 милијарди кубних метара. Пречник гасовода је 1.200 мм, а максимални притисак 75 бара.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)