ИЗВОЗ ПАПРИКЕ У ЛЕСКОВЦУ ДУПЛО ВЕЋИ НЕГО ЛАНЕ: У пластеницима и до 50 степени - радници открили услове рада
ПАПРИКА се у Јабланичком округу гаји на 2.100 хектара. Више од половине у пластеницима. Ове године лесковачки повртари су презадовољни и квалитетом и родом који је за трећину већи него прошле.

Фото И. Митић
Преродила је. Од маја нема предаха за Стојиљковиће у селу Навалину. Производња је органска на два хектара. Од болести је штите предатори. Годишње произведу око 150 тона бабуре и љуте и готово све продају земљама у окружењу.
- Приносима смо задовољни. Година је изузетно добра и погодна за паприку. За још пола хектара смо повећали ове године пластеничку производњу - каже Зоран Стојиљковић, повртар из Навалина, пише РТС.
Џакове и тракторску приколицу пуне десетак радница. У пластеницима, у најтоплијем периоду је и више од 50 степени. Али навикле су, кажу.
- Није лако, али ради се. Газда доноси хладан сок, хладну воду, одморимо кад је баш врућина - каже Драгиња Костић, радница.
Берићетно је и у 20 пластеника на имању Филиповића. Очекују 100 тона паприке. Уз примену агротехнике пажљиво бирају и сорте. Од семена преко заштите до бербе годишње уложе око 20.000 евра.
- Велики рад, велики труд али исплати се. Целокупна производња је већ продата - каже Марко Филиповић, повртар из Навалина.
Посадили су и ајварку. Топлота јој прија па је већ почела полако да црвени. Берба креће за двадесетак дана, раније него лане.
- Надамо се да бити принос добар, е сад, цена не би требало да буде мања од 60 динара - прича Драган Филиповић, повртар из Навалина.
"Бабура" и "шиља" откупљују се за 50 до 70 динара. Извоз је двоструко већи него лане.
- Ту предњаче Црна Гора, БиХ, Хрватска, Словенија, а ове године постајало је интересовање Грчке за лесковачком паприком - каже Јелена Стојиљковић, инжењерка ратарства ПССС Лесковац.
У Јужном поморављу годишње се произведе око 70.000 тона паприке. Захваљујући повољној клими, савременој технологији и повртарима којих је све више, свеже паприке на пијачним тезгама има до децембра.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)