ФИРМЕ ОПСТАЈУ ДОК СТИЖЕ ПОМОЋ: Државна подршка током пандемије смањила број покренутих стечајних поступака
ПРОБЛЕМИ у пословању у стечај су, током првих седам месеци ове године, отерали 217 предузећа. Корона је поједине делатности скоро потпуно блокирала. Многи бележе далеко мање приходе.

Фото Shutterstock
На пут ка банкроту кренуло их је мање него ранијих година. Према подацима Агенције за лиценцирање стечајних управника, у истом периоду 2020, стечај је покренут над 224 фирме, а годину пре над - 305.
Подаци АЛСУ указују на смањење броја отворених стечајних поступака. Економисти, међутим, упозоравају да бројке не треба гледати са превеликим оптимизмом. Права слика стања привреде видеће се када пресуше државне дотације.
- У економској кризи смо практично већ годину и по дана - истиче Љубодраг Савић, професор Економског факултета. - Није логично да у таквим временима буде мањи број стечајева. Логично би било да он, у оваквој ситуацији, погађа нарочито мала и средња предузећа која немају тржишну позицију. Држава, међутим даје издашну помоћ и власници предузећа калкулишу. Држе отворене фирме. Тешко им је, на ивици су ножа. Они зачас могу да склизну и нагоре и набоље. Право стање ће се показати тек када се заврши пандемија. Знатно ће се смањити број малих и средњих предузећа. Неки ће природно пропасти, а неки ће угасити фирме, јер више нема помоћи државе.
Просечно време трајања за поступке који су покренути по Закону о стечају из 2009. је годину и осам месеци. У случају поступака покренутих по Закону из 2004. године - у стечају проведу три године и десет месеци.
БЕЗ РЕШЕЊА ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ
НАЈДУЖИ стечајни поступак се води над дужником Земљорадничка задруга "Стара Моравица" из Старе Моравице.
Поступак је отворен 9. 2. 2001. године по једном закону, а затим настављен по другом, када је за стечајног управника именована Агенција за приватизацију, сада Агенција за лиценцирање стечајних управника, решењем Привредног суда у Суботици од 23. 10. 2007. године, а који још увек није окончан.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)