РАТА ЗА ПОРЕЗ И 14.500 ЕВРА: Власници великог броја некретнина у Србији за намет на имовину морају да издвоје и милионске износе

Е. В. Н.

23. 08. 2021. у 13:42

ПУНИХ осам година и још седам месеци морао би грађанин, који у Србији прима просечну плату од око 65.000 динара, да ради не би ли намирио највећи, ове године разрезани порез на имовину у престоници.

РАТА ЗА ПОРЕЗ И 14.500 ЕВРА: Власници великог броја некретнина у Србији за намет на имовину морају да издвоје и милионске износе

Фото Архива

Мала је вероватноћа да овај Београђанин живи од просечне плате, јер са њом тешко да би стекао 11 пословних објеката и 13 гаража. Буџет главног града, само од овог обвезника, у 2021. годни наплатиће - 6.759.748,74 динара! Мање од половине овог износа Управа Новог Сада ће приходовати од свог у непокретностима најимућнијег суграђанина.

Како се порез на имовину плаћа квартално, београдски рекордер на свака три месеца Секретаријату за јавне приходе треба да изброји непуних 1,7 милиона динара, односно око 14.500 евра.

- Највиши износ пореза на имовину физичких лица за 2021. годину утврђен је пореском обвезнику у укупном износу од 6,76 милиона динара за више различитих непокретности - кажу у Секретаријату за јавне приходе Београда.

- Реч је о једанаест пословних објекта укупне површине 2.476,63 квадрата у износу од 6.693.489,17 динара и 13 гаража укупне површина 178,66 квадрата, у износу од 66.259,57 динара. Порески обвезник је физичко лице које има право својине на пословним објектима и гаражама.

Износ највише утврђене обавезе по решењу пореза на имовину физичких лица на подручју Града Новог Сада за 2021. годину премашује 3,16 милиона динара.

- Предмет опорезивања је 12 непокретности које се налазе у власништву обвезника - навели су за "Новости" надлежни у Градској пореској управи, прецизирајући да је реч о једној парцели грађевинског земљишта као и 11 пословних зграда и других грађевинских објеката који служе за обављање делатности.

Рекордер у разрезаном порезу у Јагодини је житељ који на пословне зграде и гараже ове године треба да плати 2.643.222 динара или 22.592 евра. Следи Јагодинац чији је годишњи порез на пословне зграде и куће 1.527.611 динара или 13.057 евра. На трећем месту је власник пословних зграда, станова, кућа и гаража, чији порез износи 1.344.377 динара или 11.490 евра.

- Јагодина је један од ретких градова у Србији који ове године није повећавао износ за плаћање пореза - каже начелница Управе прихода у Јагодини Сања Јеремић.

Фото М. Анђела

Према подацима локалне пореске администрације у Врању, највећи износ пореза на имовину одрезан је обвезнику који у свом поседу има више некретнина различите намене.

Како нам је рекао начелник одељења Ненад Тасић, износ пореза на имовину овог Врањанца је нешто мало више од 1,2 милиона динара. Основ опорезивања је највећим делом, око 90 одсто, поседовање пословног простора. Власник је неколико пословних зграда, једне куће, неколико станова и других грађевинских целина, укупно десетак објеката.

СВЕ ВАЖНИЈИ ПРИХОД

ПОРЕЗ на имовину све је значајнији приход градова и општина. Према подацима од пре деценију, овај намет је чинио 7,4 одсто њихових буџета.

Данас од пореза на имовину, у зависности од процене, стиже до 15 одсто средстава локалних самоуправа. То су успели ревноснијом евиденцијом, бољом наплатом, али и све већим оптерећењем обвезника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“