РАТА ЗА ПОРЕЗ И 14.500 ЕВРА: Власници великог броја некретнина у Србији за намет на имовину морају да издвоје и милионске износе

Е. В. Н.

23. 08. 2021. у 13:42

ПУНИХ осам година и још седам месеци морао би грађанин, који у Србији прима просечну плату од око 65.000 динара, да ради не би ли намирио највећи, ове године разрезани порез на имовину у престоници.

РАТА ЗА ПОРЕЗ И 14.500 ЕВРА: Власници великог броја некретнина у Србији за намет на имовину морају да издвоје и милионске износе

Фото Архива

Мала је вероватноћа да овај Београђанин живи од просечне плате, јер са њом тешко да би стекао 11 пословних објеката и 13 гаража. Буџет главног града, само од овог обвезника, у 2021. годни наплатиће - 6.759.748,74 динара! Мање од половине овог износа Управа Новог Сада ће приходовати од свог у непокретностима најимућнијег суграђанина.

Како се порез на имовину плаћа квартално, београдски рекордер на свака три месеца Секретаријату за јавне приходе треба да изброји непуних 1,7 милиона динара, односно око 14.500 евра.

- Највиши износ пореза на имовину физичких лица за 2021. годину утврђен је пореском обвезнику у укупном износу од 6,76 милиона динара за више различитих непокретности - кажу у Секретаријату за јавне приходе Београда.

- Реч је о једанаест пословних објекта укупне површине 2.476,63 квадрата у износу од 6.693.489,17 динара и 13 гаража укупне површина 178,66 квадрата, у износу од 66.259,57 динара. Порески обвезник је физичко лице које има право својине на пословним објектима и гаражама.

Износ највише утврђене обавезе по решењу пореза на имовину физичких лица на подручју Града Новог Сада за 2021. годину премашује 3,16 милиона динара.

- Предмет опорезивања је 12 непокретности које се налазе у власништву обвезника - навели су за "Новости" надлежни у Градској пореској управи, прецизирајући да је реч о једној парцели грађевинског земљишта као и 11 пословних зграда и других грађевинских објеката који служе за обављање делатности.

Рекордер у разрезаном порезу у Јагодини је житељ који на пословне зграде и гараже ове године треба да плати 2.643.222 динара или 22.592 евра. Следи Јагодинац чији је годишњи порез на пословне зграде и куће 1.527.611 динара или 13.057 евра. На трећем месту је власник пословних зграда, станова, кућа и гаража, чији порез износи 1.344.377 динара или 11.490 евра.

- Јагодина је један од ретких градова у Србији који ове године није повећавао износ за плаћање пореза - каже начелница Управе прихода у Јагодини Сања Јеремић.

Фото М. Анђела

Према подацима локалне пореске администрације у Врању, највећи износ пореза на имовину одрезан је обвезнику који у свом поседу има више некретнина различите намене.

Како нам је рекао начелник одељења Ненад Тасић, износ пореза на имовину овог Врањанца је нешто мало више од 1,2 милиона динара. Основ опорезивања је највећим делом, око 90 одсто, поседовање пословног простора. Власник је неколико пословних зграда, једне куће, неколико станова и других грађевинских целина, укупно десетак објеката.

СВЕ ВАЖНИЈИ ПРИХОД

ПОРЕЗ на имовину све је значајнији приход градова и општина. Према подацима од пре деценију, овај намет је чинио 7,4 одсто њихових буџета.

Данас од пореза на имовину, у зависности од процене, стиже до 15 одсто средстава локалних самоуправа. То су успели ревноснијом евиденцијом, бољом наплатом, али и све већим оптерећењем обвезника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

БРИТАНЦИ НЕ МОГУ ДА ВЕРУЈУ: Новак Ђоковић се огласио у поноћ, ово је поручио синоћњем противнику