КАКО НАЈЈЕФТИНИЈЕ ЗАГРЕЈАТИ КУЋУ ИЛИ СТАН: Ово је процена Агенције за енергетику
ДОМАЋИНСТВА која се ове зиме буду грејала на гас и дрва проћи ће најјефтиније, док ће најпапренији трошак имати она која користе грејна тела на струју и горива за етажно грејање, пропан-бутан и лож уље, показује анализа Агенције за енергетику Републике Србије (АЕРС).
За грејање стамбеног простора од 60 квадрата на 20 степени Целзијуса, 16 сати дневно током 180 дана грејне сезоне, потребна је енергија од око 9.000 кв/ч, наводи се у анализи АЕРС-а, уз напомену да је просечна процењена потрошња за грејање у Србији 150 кв/ч по метру квадратном.
Најниже трошкове грејања током целе зимске сезоне 2021/22, према ценама из прве половине октобра, имаће домаћинства која се греју на природни гас, у износу од 42.000 динара, при чему је додатна предност коришћења тог енергента и комфор који пружа.
Готово исте трошкове, у износу од 42,4 хиљаде динара, имаће и домаћинства која користе дрво у подручјима Србије у којима се оно може набавити по нижим ценама, на пример 5.150 динара за кубик, и уколико имају новије пећи чија је ефикасност већа.
Међутим, грејање ће више коштати домаћинства која користе скупље огревно дрво, с ценом од 7.050 динара за метар кубни, и која имају пећи ниже ефикасности. Њихов трошак за грејање током зимског периода износиће 68,6 хиљада динара.
У односу на природни гас и јефтиније дрво, нешто виши су трошкови грејања на угаљ, који се крећу од 49 до 52 хиљаде динара.
Грађане који се греју на пелет, то ће коштати око 72 хиљада динара, ако се пелет сагорева у ефикаснијим пећима конструисаним за ово гориво.
Домаћинства која користе термоакумулационе пећи имаће трошкове од 56 хиљада динара, али само уколико искључиво користе јефтинију ноћну електричну енергију. Допуњавање пећи коришћењем скупље струје само током два сата дневно, увећава трошкове за 40 посто, на око 78 хиљада динара, што је скупље од већине алтернативних горива, преноси Танјуг.
Највеће трошкове за грејање имаће домаћинства која користе електричну енергију директно у грејним телима и котловима за етажно грејање, пропан бутан-гас и лож уље.
За набавку енергената или енергије, која је потребна за грејање просечног стана током целе сезоне, она морају да издвоје 141,5 хиљада динара за електричну енергију, 130 хиљаде динара за пропан-бутан гас, односно 134 хиљаде динара за лож уље.
У односу на претходну годину, највише су порасле јединичне цене лож уља, за 54 посто, и пелета за 22 процента, док су цене дрвета и пропан-бутан гаса веће за око 10 одсто. Остале цене нису битно промењене, наводи се у саопштењу АЕРС-а.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ВУЧИЋ О УТИЦАЈУ ЕНЕРГЕТСКЕ КРИЗЕ: Сигурно ће успорити раст, наше је да се прилагодимо
19. 10. 2021. у 12:19
У СРБИЈИ НЕМА ЗИМЕ: У подземним складиштима има више гаса него што годишње трошимо!
06. 10. 2021. у 21:54
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)