ВУЧИЋ СА ММФ-ом: У трећем кварталу имаћемо раст БДП-а од 7%

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић је у разговору са делегацијом Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) нагласио да су финансијска стабилност, бржи привредни раст и спровођење реформи приоритети Србије у циљу стварања услова за бољи животни стандард свих грађана, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Србије.

ВУЧИЋ СА ММФ-ом: У трећем кварталу имаћемо раст БДП-а од 7%

Фото: Танјуг

Наводи се да су саговорници констатовали да је у првој половини ове године забележен раст БДП-а од 7,6 одсто, захваљујући резултатима оствареним у свим секторима, посебно индустријској производњи, грађевинарству и услужном сектору.

Повољни услови на тржишту рада и раст реалних зарада од 6,2 одсто утицали су на повећање приватне потрошње, што се, такође, одразило на привредни раст у овом периоду.

Пројекција за 2021. годину ревидирана је са шест одсто на седам процената, због повољних кретања у поменутим областима, а овакав раст БДП-а омогућиће повећање плата и пензија и у следећој години, у складу са задатим фискалним оквирима.

- Повољни економски трендови у јулу и августу указују на то да ћемо током трећег квартала остварити раст БДП-а од око седам одсто, што је изнад наших очекивања - истакао је Вучић.

Додао је да ће половина привредног раста у целој 2021. години бити резултат повећања фиксних инвестиција, а затим и личне потрошње.

- Позитиван допринос очекујемо од започетог инвестиционог циклуса и од нових извозних производних капацитета, подстакнутих високим приливом страних директних инвестиција - закључио је Вучић.

Представници Мисије ММФ-а позитивно су оценили овај привредни раст и брз економски опоравак, што Србију сврстава међу најбоље у овом делу Европе, а истовремено су изразили забринутост због тренутне цене енергената на светском тржишту, као и последица кризе изазване пандемијом коронавируса, наводи се у саопштењу.

Разговарало се и о основним поставкама буџета Србије за 2022. годину, док ће разговори о буџету у целости бити настављени следеће недеље.

Једна од тема састанка била је и Стратегија за развој тржишта капитала за период од 2021. до 2026. године, коју је усвојила Влада Србије, а чији је циљ да Србија развије конкурентно, високо ефикасно, транспарентно и продуктивно тржиште капитала, које ће пружити широк спектар производа и услуга сразмеран водећим регионалним и европским финансијским центрима.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (4)

ПИШИТЕ ДА САМ НАЈГОРИ ТРЕНЕР! Ергин Атаман ударио и на српске медије након пораза Панатинаикоса од Олимпијакоса (ВИДЕО)