ПОПОВИЋ: Удео ненаплативих потраживања смањен са 22,5 на 3,5 одсто
ДРАСТИЧНО је побољшано решавање питања проблематичних потраживања (NPL - no performing loan), која су са високих 22,5 одсто спала на 3,5 процената у августу ове године, што је смањење од 19 п.п, рекао је в.д. помоћника министра финансија Огњен Поповић.
- Ниво од 22,5 одсто од укупних потраживања свој историјски максимум достигао је 2015. године, и тада је Влада Републике Србије заједно са својим институцијама, као и са Народном банком Србије (НБС) усвојила Стратегију за решавање питања проблематичних потраживања. Стратегија је трајала до 2018. године, а потом је настављена кроз истоимени програм. Постигнут је драстичан пад НПЛ-ова, што је резултат свеобухватне измене законског оквира, као и јачања институција и доношење подзаконских аката, који су омогућили банкама и другим финансијским институцијама да решавају овај проблем - истакао је он, гостујући на телевизији Euronews.
Поповић је објаснио да је промењена регулатива за лакше решавање тог проблема, а дата је и подршка институцијама као што су Агенција за осигурање депозита, Агенција за лиценцирање стечајних управника и сл.
- Министарство финансија је спровело активности на решавању проблематичних потраживања које Република Србија има у име и за рачун државе, као и потраживања банака у стечају. Тако су 2019. и 2021. године спроведене две велике продаје. Први тзв. пилот портфолио номиналне вредности 242 милиона евра ненаплативих потраживања је успешно продат 2019. године. Други велики портфолио, номиналне вредности 1,8 милијарди евра продат је две године касније и дао је велики подстрек тржишту и омогућио тим компанијама да наставе пословање у Србији - објаснио је он.
Одговарајући на питање који су бенефити продаје проблематичних потраживања, Поповић је навео да се они између осталог уочавају код смањења текућих трошкова.
- Свако ненаплативо потраживање са собом носи неке обавезе, трошкове, судске накнаде и то све треба контролисати. Први и најдиректнији утицај продаје је заправо смањење тих трошкова. Можда је битније и кључно у свему овоме да ми коначно те непокретности, за које су потраживања везана, враћамо у привредне токове. То игра велику улогу и подстиче раст, јер све док су у ненаплативом потраживању, и док је тај проблем нерешен, замрзнут, не могу да буду део привреде у пуном обиму - навео је он.
Поповић је рекао да продаја ненаплативих потраживања омогућава да се и Министарство финансија, банке, и друге институције фокусирају на друге проблеме, односно на своје примарно пословање, јер управљање огромним потраживањима захтева и огромне људске ресурсе.
- Ово је ефикасан начин да се тај посао повери људима који се тиме баве професионално, да се процес убрза, а и да се непокретности и сви други облици имовине који су замрзнути, што пре врате у привредне токове. Тиме откључавамо раст и подижемо животни стандард грађана - рекао је Поповић.
Навео је да је финансијски систем Србије и даље стабилан, без обзира на последице пандемије вируса корона.
- НПЛ-ови су пали на 3,5 одсто у августу ове године. То је заправо нижи ниво него у преткризном периоду, а са друге стране ми смо велики портфолио, највећи икада у историји наше земље, од 1,8 милијарди евра продали ове године. Што се тиче НПЛ-ова, нема осцилација које могу да се виде у другим земљама. За то су заслужне и активности Народне банке Србије, због подршке која је пружена кроз две гарантне шеме, чиме је очувана ликвидност привреде. Захваљујући томе, кризу смо избегли и тренутно је немамо - закључио је он.
БОНУС ВИДЕО - ВУЧИЋ НА ПРИМОПРЕДАЈИ НОВОГ ВОЗА: Пробна вожња возом велике брзине
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)