ТЕ "МОРАВА" ПРЕЛАЗИ НА ГАС: Повлачи се из производње струје из угља
МЕЂУНАРОДНИМ уговором о Енергетској заједници и стратешким документима Србије предвиђена је декарбонизација производње електричне енергије.

Фото ЕПС
"Електропривреда Србије" у складу са овим прописима планира да до 2023. године повуче поједине термоелектране из процеса производње и замени их постројењима на гас.
Термоелектране "Морава" и "Колубара А" су прве које ће захватити процес декарбонизације. Како наводе из ЕПС-а, уместо производње струје из угља, гас представља најбоље, за сада прелазно, алтернативно решење. Стара инфраструктура може ефикасно да се искористи, а нови погони обезбеђују приближно исту производну снагу.
За ову сврху ЕПС је расписао тендер за услугу израде Генералног пројекта са претходном студијом оправданости и идејног решења гасне електране "Морава".
Како се наводи у техничкој документацији, циљ израде документације је дефинисање техничко-технолошког решења за инсталирање новог гасно-парног котла, избор оптималног решења, дефинисање плана изградње и одређивање трошкова, преноси Екапија.
Нови блок на гас имаће производну снагу од 120 мегавата.
Уз израду техничке документације предвиђена је и израда претходне студије изводљивости која треба да пружи комплетну анализу микролокације, све урбанистичке аспекте и уклапање новог погона у производни систем.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: ПРВИ СНЕГ ОВЕ ЗИМЕ: Пахулје падају цело јутро, забелела се околина Београда
Препоручујемо

НЕКИ СТРУЈУ ХОЋЕ-НЕЋЕ: У Нишу и околини око 4.500 људи живи без електричне енергије
11. 12. 2021. у 08:25

ХАВАРИЈА НА СЕВЕРУ КОСОВА: Искључења струје због кварова на електричној мрежи
05. 12. 2021. у 08:52

ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА СРБИЈЕ: Заштитили смо привреднике продужењем старих цена струје
03. 12. 2021. у 10:56

РАДОВИ НА ЕЛЕКТРОМРЕЖИ: У среду и четвртак без струје део Браничевског округа
30. 11. 2021. у 08:12

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

"ОЛ СТАР" СЕ МЕЊА ИЗ КОРЕНА, Никола Јокић ће добити прилику да заблиста као никада! (ВИДЕО)
НБА лига је донела одлуку да из корена промени формат "ол-стар" меча, потврдио је комесар лиге Адам Силвер.
04. 06. 2025. у 21:50

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (2)