"ДИВЉЕ" НИКО НИЈЕ РУШИО! Државни ревизори представили три контроле сврсисходности рада
У НАЦИОНАЛНИМ парковима "Ђердап" и "Тара" сече се више стабала него што се планира. Напада их бесправна градња, рекло би се због пасивности надлежних инспекција. Општина Бајина Башта, од 2018. до 2020. године, није спровела ниједан инспекцијски надзор над изградњом бесправних објеката. Општина Мајданпек је у последњих 13 година донела више од 40 решења о рушењу бесправних објеката на подручју Националног парка "Ђердап", али ни по једном није поступила закључно са 2020.
Ово су само неки од налаза Државне ревизорске институције која је контролисала да ли се ефикасно управља националним парковима у Србији. Бавећи се ревизијама сврсисходности, ДРИ је проверавала и поступак централизоване јавне набавке реагенаса за здравствене установе, као и управљање информационим системима локалне пореске администрације.
- Предузете активности нису довољно доприносиле ефикасном управљању парковима - рекао је у четвртак Горан Чабаркапа, државни ревизор. - Управљачи паркова "Тара" и "Ђердап" немају потпуну контролу над активностима на заштићеном подручју. Локалне самоуправе нису доставиле примерак издатих грађевинских дозвола. Управљачи немају информацију о објектима који се граде. ЈП "Ђердап" није обрачунавао накнаду за коришћење заштићеног добра за викендице. Нису издавали решења и зато су имали умањене приходе. Инспектори нису контролисали "Тару", па је бесправне градње све више. Први записници о дивљој градњи инспектора су донели тек 2021. године. До окончања ревизије није поступано по донетим решењима. Мајданпек је током 13 година донео 40 решења о рушењу, а почели су да реагују тек током ове године и уклоњен је 21 објекат.
Ревизори су контролисали и да ли је РФЗО био економичан и ефикасан приликом набавке реагенса у 2020. За потребе здравствених установа секундарног и терцијарног нивоа здравствене заштите, спроведен је централизовани поступак јавне набавке вредан 6,13 милијарди динара.
- Просечан број понуда по партијама је индикатор конкуренције - објаснио је Душко Пејовић, председник ДРИ. - У централизованој набавци РФЗО је број понуда био један, што је мање од просека у Србији, који је 2,5 понуде. Циљ ове ревизије је да се испита да ли је РФЗО обезбедио ефикасност набавке.
ЗБРИЊАВАЊЕ БЕЗ АДРЕСЕ
КОНТРОЛИШУЋИ рад Министарства екологије, нешто раније, државни ревизори су открили да је ова институција, током 2019. и 2020. платила 349 милиона динара, а да није био по Закону о јавним набавкама. А пропусти су разни.
- Конкурсна документација у јавној набавци измештање и трајно збрињавање опасног отпада на територији Србије за потребе овог министарства у 2020, укупне вредности 81,6 милиона динара није припремљена тако да се из ње могу одредити локације на којима се, историјски, отпад налази - напомињу ревизори.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)