МИНИСТАР МАЛИ: Држава је ту када је најпотребније, „Отворени Балкан“ ће допринети расту целог региона
МИНСТАР финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали изјавио је данас да је „Отворени Балкан“ („Open Balkan“) визионарска иницијатива председника Александра Вучића, која ће повезати нашу земљу са Северном Македонијом и Албанијом у једну, готово јединствену привредну зону, што ће директно допринети расту целог региона.
- Према проценама Светске банке, уколико све ове мере имплементирамо на прави начин, ми ћемо имати и до седам одсто раста БДП у целом региону. За грађане Србије то много значи, пошто смо ми доминантна економија, највећа привреда у региону. Највећу корист од тог отвореног тржишта управо има наша земља, и по питању извоза, и по питању отварања фабрика- објаснио је министар гостујући на Пинку, и додао да нам сада недостаје радна снага, што се највише види приликом запошљавања када инвеститори отварају нове фабрике.
Он је подсетио да је један од споразума који је потписан и споразум о препознавању фитосанитарних и ветеринарских сертификата, што је како је објаснио, до сада била можда и највећа препрека за брзи проток робе кроз границе. Према његовим речима, оно што се признаје у Северној Македонији, признаје се и у Албанији и Србији, што значи да се размишља о бољој будућности, а не о тужној прошлости.
Мали је напоменуо и да ће грађани три земље у оквиру иницијативе „Отворени Балкан“ моћи да раде у било којој од те три земље, а оценио је и да је један од највећих бенефита „Отвореног Балкана“ то што царина, фитосанитарна и ветеринарска инспекција раде 24 сата, седам дана у недељи, чиме се обезбеђује несметани проток робе и људи.
Рекао је да је Европска комисија подржала иницијативу „Отворени Балкан“, јер је и Европској унији у интересу да наш регион економски напредује, а свима нам је циљ улазак у ЕУ.
Министар финансија се осврнуо и на здравствену, енергетску и економску кризу изазвану вирусом корона
- Земље се поново полако затварају, али свако се бори за себе. Ако се сећате прошле године, имали смо борбу за респираторе, борбу за вакцине, није било јединства, нити слоге- објаснио је он, и подсетио да је Србија по избијању пандемије реаговала правовремено, пошто је председник Вучић обезбедио респираторе, сву неопходну опрему и вакцине.
Навео је и да је Србија прошле године избегла лош сценарио, и то не случајно.
- Ми смо снажно, правовремено реаговали и обезбедили три пакета помоћи, како бисмо помогли привреду и грађане. Тиме смо показали колико нам је држава јака, колико су нам јавне финансије стабилне, показали смо да свако обећање које дајемо, испуњавамо у дан и у динар- рекао је Мали.
Према његовим речима, у фебруару стиже нови пакет помоћи, пошто ће на рачуне свих пензионера бити уплаћено по 20.000 динара.
- Подсетићу да смо у септембру пензионерима уплатили по 50 евра, као додатни део помоћи искључиво за њих. Дакле, водимо рачуна о онима који су по нама највише угрожени у овој пандемији. Од јануара ћемо имати и повећање пензија од 5,5 одсто по швајцарској формули, а у фебруару ће на њихове рачуне лећи помоћ од 20.000 динара. Ако заједно погледате тај раст пензија и помоћ, реч је о укупном повећању од чак 11,2 одсто- навео је министар.
Додао је да нас очекује повећање плата у јавном сектору између седам и осам одсто од 1. јануара, као и повећање минималне зараде за 9,4 одсто.
- У неколико протеклих година идемо са високим повећањем минималних зарада. Уз повећање зарада у јавном сектору које гура и раст просечних плата, ми ћемо већ у децембру имати просечну плату око 610 евра. Смејали су се када је председник Вучић реко да ће просечна плата бити 500 евра. Нису ни тада веровали, а сада смо већ на 610 евра. Ми смо програмом „Србија 2025“ предвидели да просечна плата у децембру 2025 године буде 900 евра- објаснио је он.
Министар финансија је напоменуо да треба да будемо задовољни резултатима које смо постигли
- Ове године имаћемо стопу раста БДП-а између 7,3 и 7,4 одсто, а уз минус 0,9 прошле године, Србија ће кумулативно бити број један или број два у Европи. Сви програми и реформе које смо реализовали за ефекат имају да у доба највеће економске кризе изазване пандемијом, наша земља оствари највишу стопу раста у Европи. То се никада није догодило- напоменуо је он, и додао да ће дефицит следеће године бити мањи од планираног.
Како је навео, удео јавног дуга у БДП-у 2022. године неће бити већи од 58 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта од 60 одсто БДП-а.
- Ако погледате стране директне инвестиције, имали смо 3,1 милијарду евра закључно са октобром. Стопа незапослености је око 10,5 одсто, односно на нивоу из 2019. године. Ако посматрамо сваки појединачан параметар наша економска ситуација је изузетно добра. Ми смо пре две недеље од агенције „Standard and Poors’s” добили подизање кредитног рејтинга. Они су подигли наше изгледе, и ми смо сада само корак од инвестиционог рејтинга. Инвестициони рејтинг значи да улазите у круг најразвијенијих и најстабилнијих земаља света што за ефекат има мање трошкове капитала. Лакше ће бити пословање, постајете атрактивнији и улазите у групу развијених земаља. То је за нас и био стратешки циљ- рекао је он.
Подсетио је да је Србија изградила три нове ковид болнице и да сада гради фабрику вакцина, а реализује и велике капиталне пројекте. Између осталог, рекао је, гради се чак десет ауто-путева и брзих саобраћајница, а започела је и градњу метроа у Београду.
Он је истакао да је Министарство финансија ове године предложило чак 64 закона, који су усвојени у парламенту, а прошле године је усвојено 50.
- Веома смо активни упркос кризи. Мењамо законску регулативу, идемо напред, усклађујемо је и стварамо мостове за бржи и бољи раст наше економије. Скупштина је расправљала о новом Закону о тржишту капитала, који је у потпуности усклађен са MiFid II, ЕУ нормативима, што нам омогућава већи број инструмената на финансијском тржишту. То је оно што је привреди неопходно да не зависи само од банкарских кредита, већ да има на располагању финансијске инструменте од токена до обвезница, да има могућност да се финансира и да се развија- рекао је Мали.
Напоменуо је да је тај закон један у низу који прати савремене трендове, и да треба да допринесе још јачем и бржем расту наше економије.
- Две године смо радили на том закону, који представља и наш реформски циљ, када је у питању споразум са ММФ-ом. Изменили смо и Закон о е-фактурама. У овом тренутку су изузетно важне две иницијативе које спроводимо – од 1. маја наредне године имаћемо нов систем е-фискализације. До јуче је око 70.000 привредних субјеката пријавило локације и ту смо већ на половини. Такође, око 50.000 привредних субјеката се пријавило за субвенције- рекао је министар и подсетио да држава исплаћује сваке недеље 100 евра по продајном месту и 100 евра по фискалном уређају. Он је позвао све предузетнике, обвезнике фискализације да се пријаве до 31. јануара, до када је рок за пријављивање за субвенције.
Као другу важну иницијативу, он је навео увођење система е-фактура и објаснио да је померен рок за обавезну примену у јавном сектору на 1. мај 2022. године.
- До краја следеће године е-фактуре треба да почну да користе и они који су у приватном сектору, а који су обвезници ПДВ-а. Тај систем је веома важан. Србија напредује из дана у дан, посебно када говоримо о дигитализацији. То значи да неће бити папирних фактура, печата, потписа. Сада ће све бити дигитализовано, а када се упаре улазне и излазне фактуре ПДВ ће се враћати одмах, у једном дану. То је неупоредиво транспарентнији систем. Чинимо све да би пословно окружење учинили атрактивнијим и конкурентнијим- навео је Мали и закључио да је Србија показала да може да води одговорну економску политику и да се избори са најтежом кризом, уз подршку и разговор са грађанима и привредом.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)