ЗАДУЖЕНИ У ПРОБЛЕМУ СА ДВЕ РАТЕ ДОЦЊЕ: Од укупног броја стамбених кредита, тек сваки педесети има проблем са отплатом

Б. Царановић

04. 01. 2022. у 10:16

ГОТОВО 546 милијарди динара стање је дуга становника Србије за стамбене кредите, а тренутно се отплаћује више од 140.000 ових позајмица. Учешће проблематичних кредита у укупним стамбеним кредитима у септембру 2021. године износило је 2,1 одсто, па тако око 3.000 дужника има проблем са отплатом ових дугова.

ЗАДУЖЕНИ У ПРОБЛЕМУ СА ДВЕ РАТЕ ДОЦЊЕ: Од укупног броја стамбених кредита, тек сваки педесети има проблем са отплатом

Фото Н. Карлић

Како су нам из банака рекли, број оних који су у протеклој деценији остали без станова због неплаћања рата мери се у промилима. Банкари ипак апелују на клијенте да проблем брзо пријаве, јер се 60 дана кашњења сматра доцњом, а после три месеца банке углавном покрећу одузимање и продају стана.

На крају трећег квартала ове године, укупна доцња у отплати свих дугова финансијским установама које послују у Србији достигла је 3,1 одсто. Кашњење у обавезама по стамбеним кредитима су, како кажу банкари, мање. Према подацима Народне банке Србије, учешће проблематичних кредита у укупним стамбеним кредитима у септембру 2021. године износило је 2,1 одсто, што је ниже и у односу на претходну годину и у односу на годину пре короне.

- Пролонгирање рате 15 дана, бележимо као кашњење, прву опомену шаљемо после 20 дана, другу после 60, а након 180 дана покрећемо поступак за одузимање некретнине - речено нам је у већој банци на нашем тржишту. - Таквих случајева је 0,003 одсто. За последњу деценију, 49 наших клијената је изгубило стан.

Како у Удружењу банака Србије објашњавају, ненаплативи кредити у укупним зајмовима становништву у јуну су износили четири одсто, што је ниже него у марту, а више него прошле године, а сви ови проценти нижи су у односу на период пре доношења Стратегије за решавање проблематичних кредита када је тај удео био чак 7,2 процента.

- Иницирали смо низ олакшица у отплати дугова, нарочито од почетка пандемије, а продужен је рок отплате за пет година за стамбене кредите и повећана рочност са шестомесечним грејс-периодом - објашњавају у централној банци и додају да одређени број позајмица, упркос томе, не буде редовно намирено. - Када ће банка упутити опомену кориснику зависи од њене политике - кажу наши саговорници. - Ако се опомена наплаћује, захтевамо од банака да се у уговору наведе учесталост слања тих опомена и износ трошкова који се за те опомене наплаћује.

Када је реч о Кредитном бироу, у НБС кажу да се пријављује доцња од 60 дана и дужа и ти подаци се памте три године. Након 90 дана, банка може да активира хипотеку и покрене поступак продаје непокретности. Када ће некретнина бити продата зависи од тока вансудског или судског поступка. У УБС наглашавају да клијенти који услед губитка посла или друге нежељене ситуације не могу да измирују обавезе по кредиту, треба да обавесте своју банку, добију олакшице и спрече губитак некретнине.

АКЦИЈА ДОК НЕ БУДЕ КАСНО

- НИКАКО не треба чекати да дуговање постане веће од две рате - кажу у УБС. - Иако по Закону постоји могућност проглашења застоја у отплати, банке ово нерадо чине када је клијент већ упао у доцњу. Тада се драстично смањује могућност договора са банком, односно шанса за репрограмирање или рефинансирање обавеза. Ни клијенту ни банкама није у интересу да се покрене поступак одузимања некретнине. Уколико се не договоре, покреће се спор за наплату дуговања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”