СТРУЈНИ КОЛАПС УТАЊИЋЕ ДОБИТ: У првој половини 2021. приход јавних предузећа 14,7 милијарди динара
КАКО су јавна предузећа пословала прошле године знаће се за који месец, када се заврше и предају финансијски извештаји. Последњи пресек открива њихове резултате у првој половини 2021. године. Државне фирме, које обављају делатност од јавног значаја, за првих шест месеци су оствариле добит од 14,7 милијарди динара. Износ је прецењен за трошкове амортизације "Путева Србије", јер их књиже тек на крају године.
У "Програму економских реформи од 2022. до 2024. године", Влада Србије напомиње да су у овом периоду профит остварила 22 предузећа. Она су у "плусу" од 18,5 милијарди динара. То је више у односу на планираних 10,1 милијарду динара.
- Највећи утицај на позитиван нето резултат у посматраном периоду има "Електропривреда Србије", која је остварила нето добит у износу од 11,2 милијарди - стоји у овом документу.
Истина је да су ово резултати пословања до краја јуна. У њих није ушао финансијски ефекат зимског колапса ове компаније.
- У циљу умањења фискалних ризика повезаних са пословањем јавних предузећа у току су процеси реструктурирања највећих јавних предузећа - напомиње се у "Програму реформи". - То је група предузећа које се баве железничким саобраћајем - "Железнице Србије", "Инфраструктура железнице Србије", "Србија воз" и "Србија карго", као и у ЕПС и "Србијагасу".
Целокупан процес се спроводи у сарадњи за водећим светским финансијским институцијама - ММФ, Светском банком и Европском банком за обнову и развој, како би се ова предузећа поставила на здраве основе и почела да функционишу по тржишном принципу, те умањили потенцијални фискални трошкови који могу проистећи из њиховог пословања. Поред тога, започет је процес примене Акционог плана за спровођење Стратегије државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије, којим је, између осталог, предвиђена свеобухватна корпоратизација јавних предузећа.
Претходну годину, 2020. јавна предузећа су завршила са профитом од 15,2 милијарде динара. Њихова законска обавеза је да најмање половину своје добити уплате у буџет Србије. Део профита и дивиденди друштава капитала у којима држава има власништво представља значајан део непореских прихода.
ФИСКАЛНИ РИЗИЦИ
ПОСТОЈИ неколико канала кроз које се могу материјализовати фискални ризици који су повезани са пословањем јавних предузећа - напомињу надлежни. - Они укључују државне гаранције дате за кредите јавних предузећа, субвенције, неодговарајуће пословно планирање, традиционално управљање које не одговара потребама тржишта. Одрживост, ефикасност и профитабилност јавних предузећа утичу на приходе буџета, односно на износ добити коју уплаћују у буџет. Квалитет производа и услуга које обезбеђују јавна предузећа утичу на ефикасност и профитабилност приватног сектора и у крајњој инстанци на ниво пореза које уплаћују у буџет.
Препоручујемо
МИНИСТАР МАЛИ: Нема јавних предузећа која представљају фискални ризик
22. 11. 2021. у 13:24
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)