БИФТЕКА НЕМАМО НИ ЗА ЕВРОПУ: Србија наставила да отвара нова тржишта за извоз јунећег и говеђег меса
НАЈАВА да је јунећем и јагњећем месу отворен пут ка Емиратима само је још једно подсећање на не баш сјајну судбину српског сточарства. Тржишта је сада све више, али количина коју наша земља може да понуди све је мање. Деценијама уништавана грана пољопривреде тешко да ће ускоро угледати светлост дана. Нарочито сад, када су цене сточне хране и енергије на историјском максимуму.
Како нам је испричао Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство Привредне коморе Србије, за овчје месо можда и постоји шанса, али код јунећег је спуштена производња. И млека и меса. Да не кажемо да се гаси.
- Тешко да тај извоз може да се оствари, али то не значи да није добро што је држава направила такав аранжман - сматра Будимовић. - Са фармерима је потребно да се ради, на количини, квалитету и могућностима извоза. Када је реч о јунетини ту су шансе минималне. Тренутно постоје неки вишкови у живој јунади, али то су све количине које не гарантују континуитет. Спор је обрт у производњи. Скоро 20 месеци мора да се чека, а улагања су велика. То не значи да треба одустати од овог посла.
Будимовић истиче на наша земља не користи ни квоту коју има за извоз јунећег меса у ЕУ, јер га нема довољно. А, државе ЕУ су неупоредиво ближе од других са којима се уговарају послови.
- Србија има где да извезе месо, али нема шта - сматра Будимовић. - Ускоро би могли да се сретнемо и са несташицом млека, јер нема довољно крава. Не кажем да то може да буде неких великих размера, али према овом стању сигурно ће нам недостајати. Наши људи који извозе сир у Русију, кажу да им посао иде одлично, али да кубуре сада са млеком. Врло је ниска откупна цена, а и нема га. Држава је ту, даје подстицаје по литри и јунету, али некако резултата нема. Као да се тај новац не враћа у производњу, већ иде на неке друге потребе. Скупе су храна, енергија...
Према његовим речима, наши фармери знају посао, хоће да раде али не знају за шта. Јер ни у једном послу не постоји опција да почнете да се нечим бавите, а када направите производ не знате коме да га продате. Када ће вам и ко платити. Сточар сад кад утови бика, он не зна шта са њим да ради.
За разлику од јунећег меса, ситуација са јагњетином је нешто боља. Постоје добре назнаке у овчарској производњи. Повећава се и број удружења која организовано на нивоу Србије имају добре резултате рада.
- Постоји договор да се направи кланица са свим сертификатима - објашњава Будимовић. - Министарство пољопривреде је препознало тај потенцијал. Ту се у старту одмах брже одиграва циклус производње. Кланица ће бити у Книћу. Под окриљем Удружења овчара Србије. Помоћ пружа и локална самоуправа. Они ће дати плац. Држава ће уложити део новца, али и сами чланови удружења. Ту ће бити потребно да се усагласи раса оваца, начин исхране, термин јагњења, да не буде да у различитим периодима немамо довољних количина.
У ТЕШКОМ ПОЛОЖАЈУ
ОТКУПНА цена млека, у просеку се креће око 30 динара по литри. Велике млекаре плаћају и до 40, али мале за литру једва више од 25 динара. Уз државне премије, и све субвенције које добијају, сточари не могу да саставе крај са крајем. Неке незваничне процене показују да је све више сточара који затварају своје фарме. Нарочито малих, који не могу да поднесу терет скупе хране и енергије.
Препоручујемо
НОВА ИНВЕСТИЦИЈА У СРПСКОМ ИТЕБЕЈУ: Шест милиона евра за изградњу погона за прераду меса
09. 11. 2021. у 13:03
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (1)