НА СНИЖЕЊУ ЦЕНА ВИША: Трговци опет варају потрошаче - козметику на акцији продају скупље него редовно
ТОБОЖЊИ попуст на козметику у једном трговинском ланцу изазвао је последњих дана бурне полемике на друштвеним мрежама.
Уместо да цена креме на акцији буде нижа од претходне, "снижена" чак за неколико десетина динара премашује претходну, пуну. Удружења за заштиту потрошача нису изненађена таквим поступком трговаца и кажу да је то само један од начина на који се крши Закон о трговини.
Судећи по новом случају лажних акција и попуста, потрошачи морају да отворе четворе очи и дословно воде евиденцију о ценама у трговинама да не би били насамарени. Иначе, могло би да им се догоди да козметику на акцијском попусту плате скупље него по регуларној цени.
- Такав поступак, ако није случајан, представља очигледну обману потрошача - каже Младен Алфировић из Националне организације потрошача Србије.
- Ако се понавља више пута, ради се о непоштеној пословној пракси, коју тамо где има конкуренције, купци казне тако што том трговцу окрену леђа и не купују код њега. Такав продајни подстицај није у складу ни са правилима ни са законом. Код нас је проблем са недостатком конкуренције посебна прича.
Како Алфировић каже, у пракси су имали још низ сличних превара на које су купци широм земље указивали. Честа метода је да се само прецрта стара цена, а исти бројеви препишу и означе као нова на попусту. Овде се игра на карту купчеве непажње.
- Типична ситуација је и када непосредно пре акције коју ће да уведу, продавци подигну цене производа, а онда их кобајаги снизе. Заправо таква "јефтинија" роба кошта као у већини трговина - каже Алфировић.
- Уобичјена је и варијаната да једна цифра стоји на рафу, а другу наплате на каси, а ако муштерија примети, само се извине и кажу да је у питању грешка и да нису стигли да промене цену. По новом Закону о трговини, то је забрањена, непоштена трговачка пракса и такав случај може да се пријави тржишној инспекцији. Такође, потрошач има право да захтева да му се прода производ по цени која је на рафу.
Уколико се оваква ситуација пријави тржишној инспекцији, трговац би могао да плати казну од 300.000 до 2.000.000 динара. Како наш саговорник каже, тржишна инспекција би, осим по пријавама купаца, требало да ради и редовне контроле. Према новом закону, за трговачке прекршаје могу да се издају прекршајни налози на лицу места и наплаћују казне, уместо ранијих дугих суђења.
- Очекујемо да ускоро почне примена тих одредаба закона, па да се и многе сада лоше ситуације на тржишту доведу у ред - закључује Алфировић.
- Испада да наши купци морају да буду полицајци који загледају у сваку цену, обилазе продавнице и пореде. Уместо тога, требало би да иду безбрижно у куповину, знајући да ће сваки такав незаконит и нефер гест бити кажњен.
ПЕТИНА РОБЕ МОРА БИТИ СНИЖЕНА
ЧЕСТО се дешава да се упадљивом рекламом на излогу радње купци маме снижењем од 20 до 70 или ча 80 одсто. А када купац уђе у радњу, на рафовима готово ништа не може да пронађе са највећим снижењем. Како Алфировић каже, петина робе мора да буде и по том највећем снижењу. Продавци вероватно и овога пута иду на то да ниједан купац неће пребројавати производе тражећи да ли је баш 20 одсто робе снижено 80 процената.
Препоручујемо
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (2)