ВУЧИЋ И СИЈАРТО У АДАШЕВЦИМА: Положен камен темељац за фабрику УБМ групације, председник говорио о економски мерама (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић и министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто положили су камен темељац за изградњу фабрике сточне хране УБМ групације у Адашевцима.
Вучић: Нека живи пријатељство Србије и Мађарске
- Ми смо осудили оно што се догађа у нашем суседству, урадили све што можемо и понудили сву помоћ. Али је важно да кажемо да морамо да бринемо о својим грађанима. И да у ери и времену када нико никога не слуша и не жели да чује, добро је имати оваквог госта и чути речи разума и поруке мира, али и поруке рационалног процењивања свега онога што се око нас збива - рекао је Вучић.
Он је рекао да је трговина Србије и Мађарске увећана за два и по пута, и рекао да је то резултат сјајне сарадње.
- Мађарска је данас пети спољнотрговински партнер Србије. И да будем сасвим отворен, и да не узимам све заслуге, најзаслужнији за то је мађарски премијер Виктор Орбан, који има снажну визију пријатељства. Желимо да изградимо партнерство које не осећају само руководства, већ и сви наши грађани - рекао је председник.
Вучић подсећа да је Мађарска по готово свим питањима на страни Србије, и да заступа наше интересе у Бриселу.
- Зато хоћу да кажем велико хвала, и желим да пренесете моје поздраве Виктору Орбану. Наша економска сарадња је кључна, и велика улагања наших мађарских партнера, не само тамо где живе Мађари. Када су ме питали да ли ми смета да улажу у места где живе Мађари, ја сам рекао "добродошли". А данас имамо инвестиције у многим грађанима. И зато вам хвала мађарски пријатељи, увек сте добродошли - каже он.
Председник је радницима који ће овде радити поручио да ће радити на добром месту, и да ће њихове породице моћи да живе од резултата свог рада.
- Наш Шид је прелеп град, ово је место двојице наших највећих сликара - Шумановића и Босиља. Много тога је потекло из Шида. Ја бих желео да ово што радите у Шиду буде наставак фантастичне сарадње, и још једна цигла у зиду пријатељства Србије и Мађарске. Хвала вам још једном за све што чините за партнерство два народа - поручио је Вучић Сијарту.
Он каже да је у овим тешким временима важно да имамо фабрику сточне хране, и да храну за људе, али и хране за стоку, имамо довољно.
- Хвала вам најлепше, нека живи пријатељство Србије и Мађарске - закључио је Вучић.
Одговори на питања новинара
Председник Вучић је рекао да што се тиче забране извоза пољопривредних производа, једино важно да се обезбеди довољно хране.
- Ми у овом тренутку имамо 800.000 тона пшенице, и милион и по тона кукуруза у резервама. Наше годишње потребе су 1.200.000 тона пшенице. Имаћемо колико хоћете, жетва је тек у августу. Ми хоћемо да избегнемо оно што се десило у понедељак, када смо добили захтеве које нисмо могли да испунимо. То што је прелазило административну линију на Мердару је немогуће. У једном дану смо имали захтев за четвртину наших укупних резерви. Помама је у региону за житарицама, цена је отишла у небеса - рекао је председник.
Он је додао да Влада у сваком тренутку може да дозволи износ, али да у овом тренутку мери свакога дана, како би обезбедила довољно хране за грађане Србије.
- Зато смо донели ту меру. Нама је у три дана извоз јестивог уља скочио за 109 одсто. Сви државни органи су пратили параметре, како би могли да контролишемо све. Нема ту коме да се извињавамо, у оваквим условима ратног окружења и кризе невиђених размера, ви морате домаћински да се понашате. Имамо довољне количине свега - и соли, и шећера, и уља, и брашна и пшенице и кукуруза. То су све основне потрепштине за нормалан живот - додао је председник.
Вучић каже да је Америка могла да забрани руску нафту, зато што она чини три или четири одсто увоза.
- И одмах попуштају санкције Мадуру, и иду да разговарају. А шта да ради Немачка. Па видели сте реакцију Шолца. У реду, диверсификоваћемо изворе енергената, али погледајте нашу ситуацију. Ми смо између Бугарске и Мађарске, свака одлука нас може да погоди. Шта треба, да стане цела Бугарска, Мађарска или Србија. То су ствари које су за нас важне. Добро је што је и Немачка тако реаговала, то није питање рата, већ живота наших људи овде - каже он.
Фото: Printscreen ТВ Пинк
Председник каже да ако предузећима са већинским руским власништвом буде забрањен увоз нафте, енергенти морати да буду увожени из трећих земаља.
- Могуће је да дође до напредовања руских снага, па се повећа притисак на Москву. Ми већ данас разговарамо о укидању царина на увоз нафте из трећих земаља. Видели сте неке који неће да се јаве ни америчком председнику, заливске земље. Наше је да обезбеђујемо нафту из различитих извора. А сада се поставља логистичко питање - како ћемо да допремамо ту нафту? Разговарао сам и са председником Ирана Раисијем, морамо да се боримо - каже Вучић.
Председник Србије каже да ситуацију прате, и да кад год помисле да је најгоре прошло, нешто још горе се деси.
- Неки ми се смеју, а ја не желим да гледам више у телефон. Не знам коју лошу вест ћемо да добијемо. Шта нам буде требало питаћемо и Кинезе, они имају све. И то себи не могу да опростим, када сам пре шест месеци видео да се нешто дешава и Кинези купују све. Требали смо и ми. Што се тиче произвођача плаћаћемо све, али је нама кључно да обезбедимо храну за грађане Србије - каже председник.
Вучић каже да држава има енормне количине нафте, и да рафинерија ради све време.
- Ми сада улажемо додатни новац, да напунимо до врха све. Имамо више него што нам је потребно, само је питање цене. Јутрос је нафта 131.8 долара по барелу. А кукали смо када је била 85. Не дај боже да се ово настави, ја не знам шта ће бити ако цена оде на 200. Ако се то деси, шта ми треба да дамо три милијарде на годишњем нивоу. Шта да дајемо на тачкице, пар-непар. Па не пада нам напамет. И они се подсмевају, а не дај Боже да је неко други није био на власти, ништа не би имали. Сетите се пандемије, ништа нам није недостајало. Струја најјефтинија, једино је у Украјини била јефтинија, због нуклеарки - каже он.
Председник додаје да смо показали колико смо спремни, и да Влада троши уштеђевину, како би грађанима био обезбеђен нормалан живот.
- И наравно да се молим Богу да се ово заустави. Колико пара да потрошимо ако нафта оде на 200. Да узимамо од будућности наше деце? Много тога има што је повезано једно са другим. Ово ће да траје месецима, овај пакао. Економски свакако, а надам се да војни неће. Нема лаког одласка и бежања од санкција - рекао је он.
Вучић каже да смо добро припремљени, и да за сада ствари иду добро.
- Ово су животне ствари које људи интересују. Нигде људи не морају да трче да купују, свега има довољно - закључио је председник.
Сијарто: Наш однос је пример успешне сарадње
Министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто рекао је да му је велика част што у приуству председника Вучића данас полажу камен темељац за овај погон.
- Живимо у тешким временима, суочавамо се са изазовима са којима наша генерација још није имала прилике да се суочи. Мислили смо да смо оставили иза себе најтежи период, здравствене и економске кризе, у нашем суседству је избио рат. Ако постоји нација којој не морамо да објашњавамо шта је рат, онда су то Срби - рекао је Сијарто.
Петер Сијарто/Фото: Принтсцреен/Пинк
Шеф мађарске дипломатије је рекао да Мађарска жели мир, и да Срби и Мађари најбоље знају да цене мир.
- Наши народи су прешли из једног односа оптерећеног историјом у партнерски и пријатељски однос. Уместо конфликта одабрали смо сарадњу. Много је ипак морало да се уради како би дошли до овога. Морали смо да будемо храбри и доносимо смеле одлуке. Руководиоци наше две земље су били спремни да учине те кораке, и ми данас имамо историјски добре и пријатељске односе - каже Сијарто.
Он додаје да су економије Србије и Мађарске имале користи од добрих односа, и каже да је поносан што његова земља инвестицијама допринесе економском процвату Србије.
- Наш однос је пример успешне сарадње, и сада овим успесима додајемо још једну светлу тачку. Уз подршку мађарске и српске владе отварамо инвестицију од 3.1 милијарде форинти, колико је Мађарска уложила у овај погон. Овде ће се производити преко милион тона сточне хране, чиме ће се повећати извоз у треће земље. То ће бити један профитабилан посао за обе економије - додао је мађарски министар спољних послова.
Сијарто каже да не жели да грађани Мађарске плаћају цену за рат у Украјини, и да је зато његова земља предузела мере како би обезбедила одговарајуће количине енергената.
- Ми смо за време епидемије избегли проблеме у снабдевању прехрамбеним производима, и желимо и сада да тако остане. У нашем региону енергенти углавном стижу из Русије. Због тога не желимо да прихватимо мере и одлуке које хоће да пребаце терет на грађане Мађарске и Србије. Када ми у Бриселу заступамо наше ставове, заступамо и ставове Србије, и уверавам председника да ће тако и остати - закључио је Сијарто.
Обраћање Петера Хорвата
Први се обратио председавајући УБМ групације Петер Хорват, који је рекао да његова компанија извози производе у чак 10 земаља.
Петер Хорват/Фото: Принтсцреен/Пинк
- После отварања фабрике у Србији наши производни капацитети ће достићи 1.1 милион тона. УБМ групација се концентрише на велику производњу и снабдевање сточном храном - рекао је Хорват.
Он каже да је Влада Србије обезбедила пореске олакшице, и да ће бити запослено 100 људи.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (7)