ДРЖАВА СПРЕМА ШЕСТ НОВИХ МЕРА ЗА СТУДЕНТЕ: Академце очекују бројне погодности (ВИДЕО)
НАКОН низа састанака министра финансија Синише Малог са представницима студентских организација, одговорено је на њихове захтеве и предлоге, те је договорено да ће бити донето шест нових мера за студенте, у смислу разних погодности које ће им олакшати студирање и тражење посла.

Фото: Танјуг/Милош Миливојевић
Нове мере су представљене на јучерашњој конференцији „Дијалог лидера наше земље“, у организације Студентске конференције универзитета Србије (СКОНУС) и Центра за едукацију и развој омладине Београда (ЦЕРОБ), са којима су претходно и вођени преговори.
Прва мера је да ће одређени број студената имати прилику да добије плаћену праксу у државним органима. Закључак о томе је Влада Србије већ усвојила и њиме се предвиђа да најбољи студенти треће, односно четврте године основних академских и интегрисаних студија у школској 2021/2022. години имају плаћену праксу у државним органима и јавним службама. У наредних седам дана универзитети треба да доставе списак најбољих студената, а потом Влада Србије треба да усвоји нови закључак.
Предвиђено је да се обезбеди обављање плаћене стручне праксе почев од 1. априла ове године, у трајању од три месеца. Пракса се може обављати у министарствима, управама у саставу министарстава, јединицама локалних власти, јавним предузећима, установама и код других корисника јавних средстава.
На тај начин ће најбољи студенти имати прилику да још током студија стекну практична знања и радно искуство, што им по завршетку факултета може значајно помоћи при запошљавању.
Друга мера је увођење студентских картица, које ће сваки студент добијати уз свој индекс. Те картице ће представљати технолошки напредно решење, повезано са одговарајућом апликацијом, а намера је да буду уведене од следеће године.
Идеја је да се студентима омогуће јефтиније услуге и куповина добара, као што су попусти у продавницама, позориштима, биоскопима, за културне и спортске манифестације.
Трећа мера је проширење програма „Моја прва плата“, како би он обухватио и студенте завршних година. Дакле, предлог је да и студенти завршних година могу да конкуришу за тај програм, те да буду изабрани од стране послодавца, с обзиром на то да је то био један од захтева младих. Циљ је да се то спроведе у наредном циклусу програма који почиње на јесен. Овај програм има за циљ да подстакне запошљавање младих и да пружи подршку привреди у решавању проблема са недостатком кадрова.
Четврта мера су посебне стипендије за социјално угрожене студенте, а предлог је да стипендирање крене од 1. јануара 2023. године.
Пета мера је буџетирање на мастер студијама. Наиме, Влада Србије ће до маја донети одлуку о броју студената који уписују на терет буџета наредну школску годину, при чему ће први пут предвидети да се студенти мастер студија на струковним студијама (академија струковних студија – бивше више школе) финансирају из буџета.
Шеста мера су посебне афирмативне мере за студенте са инвалидитетом и припаднике ромске националности, за које ће бити предвиђена буџетска места на мастер академским студијама, што до сада није био случај.
Препоручујемо

СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ Мали: Економија најбоља у региону, с најбољим глобалним растом
11. 03. 2022. у 15:54

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)