НА ПУМПАМА ДИЗЕЛ ЈЕФТИНИЈИ И ДО 4,7 ДИНАРА: Оптимистично што су се цене нафте у свету мало смириле, али је њихово кретање и даље неизвесно
НА пумпама Нафтне индустрије Србије евродизел се продаје од 193,30 до 193,90 динара, што је од 4,1 до 4,7 динара јефтиније од максималне малопродајне цене која је за овај дериват прописана 25. марта.

Фото Н. Скендерија
Подсетимо, до петка у 15 часова, пумпаџије не могу за то гориво да наплаћују више од 198 динара, а бензин БМБ 95 не може да буде скупљи од 176,05 динара.
Максимална цена евродизела сада је виша за скоро 11 динара у односу на претходну седмицу, што је изненадило возаче. Председник Србије Александар Вучић објаснио је да је то гориво требало да кошта 203 динара, али је држава успела да врати на 198. Цена евродизела за пољопривреднике и даље је фиксирана на 179 динара.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић рекао је да је оптимистично што су се цене нафте у свету мало смириле, али је указао и да је њихово даље кретање неизвесно, јер се промене веома брзо дешавају. Он је истакао да у Србији цене деривата не одређује сасвим тржиште, већ држава.
- То ради на основу формуле која је усвојена, а у складу са њом убацују се котације референтних деривата бензина и дизела са међународног тржишта и зато смо прошлог петка имали доста велику промену цене дизела - објаснио је Мићовић.
Он је истакао да се одлуком о смањењу акциза држава одрекла дела својих прихода, а да с друге и даље притиска нафтни сектор да ради на граници или испод границе издржљивости.
- Ово је други месец важења уредбе и већ се примичемо граници када може доћи до нешто лошијег снабдевања тржишта - казао је Мићовић. - Важно је да се што пре изађе из садашње ситуације и да се препусти да тржиште формира део цене који се односи на њега, а држава да одређује онај сегмент који се тиче дажбина и да тако дођемо до што реалнијих цена. Потражња и продаја на бензинским пумпама је од почетка марта већа за 30 до 40 одсто. То не одговара реалним потребама тржишта и сигурно значи да се праве залихе.
Додао је да разуме да су и садашње цене за потрошаче велике, али да подаци показују да је у земљама где цене деривата нису под контролом гориво тешко наћи за мање од два и по евра по литру.
САНКЦИЈЕ ЕУ ПОГАЂАЈУ НАШЕ ТРЖИШТЕ
ГОВОРЕћИ о НИС-у у контексту санкција ЕУ, којима је обухваћен и "Гаспромњефт", Томислав Мићовић из УНКС оцењује да је његов положај јединствен.
- Србија је једина која има компанију у таквом статусу од 12 компанија на које се санкције односе - каже Мићовић. - Мислим да ће Европа, ако већ није, увидети аномалију тих санкција, односно да то нису санкције према руској компанији него према српском тржишту.
Препоручујемо

ВУЧИЋ О НИС-У: Да би имали бензин и дизел рафинерије морају да раде
18. 03. 2022. у 22:28

ФРАНЦУСКА У КОЛАПСУ ЗБОГ САНКЦИЈА: Пумпе без бензина, камионџије штрајкују (ВИДЕО)
26. 03. 2022. у 10:36

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (2)