НОВЕ КАСЕ ДО 30. АПРИЛА: Мање од месец дана да сви обвезници пређу на нове фискалне уређаје
МАЊЕ од месец дана остало је фирмама и трговцима да пређу на онлајн фискалне касе. Финансијску подршку државе за набавку нових уређаја досад је затражило око 130.000 привредника, а у уторак је истекао и допунски рок за пријаву за субвенције. На сталној вези са порезницима, што подразумева е-фискализација, тренутно је 20.635 обвезника.
Сви обвезници фискализације дужни су да обезбеде нове фискалне уређаје и да пређу на нови систем најкасније до 30. априла ове године. Држава овај процес подржава са субвенцијама од 100 евра по сваком продајном месту и по сваком фискалном уређају још 100 евра. За привреднике који нису у систему ПДВ-а тај износ је увећан за 20 одсто. Укупно је 136.146 обвезника пријавило локације пословних простора, што је први корак при преласку на нови модел е-фискализације. У односу на овај број, удео оних који су и прешли на нов систем је - 15 одсто.
Потрошачи ће нов начин евидентирања продаје сусрести и на пијаци. Онлајн касе од 1. маја морају да имају и препродавци који послују за пијачним тезгама. Купци рачун не треба да траже и очекују од пољопривредника, оних који на пијацама продају своје производе.
- Више од десет година имамо своју производњу пластеничког поврћа и нама фискална каса није потребна - каже Снежана Булак из Сефкерина код Опова. - Добро је да се уведе коначно ред и да накупци више не могу да говоре како је то њихово воће и поврће. То је корисно и за купце. Нарочито кад крене сезонска роба, па се на њој напише "домаће", а нема везе са тим. Део робе продајемо од куће, јер имамо регистровано газдинство, а остатак носимо на пијацу у Београду.
Да треба да се уведу фискалне касе, сматра и Драган Радовановић, који има продавницу мешовите робе, у оквиру панчевачке пијаце.
- Неће бити то неки велики трошак, јер сам узео државне субвенције, али се прибојавам да купци неће имати много стрпљења да чекају рачун - каже Радовановић.
Део продаваца на пијацама противи се увођењу фискалних каса. Сматрају да ће им посао бити угрожен. Неки тврде и да немају услова да користе касе и да у току дана могу неколико пута да мењају цену воћа и поврћа. Према подацима Пословног удружења "Пијаце Србије", процењује се да на пијацама у Србији тренутно ради око 10.000 предузетника, од којих око 3.000 већ евидентира промет преко фискалне касе. То су углавном пекаре, месаре и рибарнице, које раде у локалима.
БЕЗ КАСЕ
ОД почетка ове године фискална каса је ушла и у фризерске и козметичке салоне и код већине паушалаца. Они су сада обавезни и да пређу на онлајн уређаје. Обавезни су и у музејима, галеријама, спортским дворанама и стадионима... Одолевају им и даље адвокати и таксисти, ветеринарске делатности, јавни поштански сервис, телекомуникације, добар део финансијских услуга и део образовања.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)