НОВЕ КАСЕ ДО 30. АПРИЛА: Мање од месец дана да сви обвезници пређу на нове фискалне уређаје
МАЊЕ од месец дана остало је фирмама и трговцима да пређу на онлајн фискалне касе. Финансијску подршку државе за набавку нових уређаја досад је затражило око 130.000 привредника, а у уторак је истекао и допунски рок за пријаву за субвенције. На сталној вези са порезницима, што подразумева е-фискализација, тренутно је 20.635 обвезника.

Фото Никола Скендерија
Сви обвезници фискализације дужни су да обезбеде нове фискалне уређаје и да пређу на нови систем најкасније до 30. априла ове године. Држава овај процес подржава са субвенцијама од 100 евра по сваком продајном месту и по сваком фискалном уређају још 100 евра. За привреднике који нису у систему ПДВ-а тај износ је увећан за 20 одсто. Укупно је 136.146 обвезника пријавило локације пословних простора, што је први корак при преласку на нови модел е-фискализације. У односу на овај број, удео оних који су и прешли на нов систем је - 15 одсто.
Потрошачи ће нов начин евидентирања продаје сусрести и на пијаци. Онлајн касе од 1. маја морају да имају и препродавци који послују за пијачним тезгама. Купци рачун не треба да траже и очекују од пољопривредника, оних који на пијацама продају своје производе.
- Више од десет година имамо своју производњу пластеничког поврћа и нама фискална каса није потребна - каже Снежана Булак из Сефкерина код Опова. - Добро је да се уведе коначно ред и да накупци више не могу да говоре како је то њихово воће и поврће. То је корисно и за купце. Нарочито кад крене сезонска роба, па се на њој напише "домаће", а нема везе са тим. Део робе продајемо од куће, јер имамо регистровано газдинство, а остатак носимо на пијацу у Београду.
Да треба да се уведу фискалне касе, сматра и Драган Радовановић, који има продавницу мешовите робе, у оквиру панчевачке пијаце.

Фото Никола Скендерија
- Неће бити то неки велики трошак, јер сам узео државне субвенције, али се прибојавам да купци неће имати много стрпљења да чекају рачун - каже Радовановић.
Део продаваца на пијацама противи се увођењу фискалних каса. Сматрају да ће им посао бити угрожен. Неки тврде и да немају услова да користе касе и да у току дана могу неколико пута да мењају цену воћа и поврћа. Према подацима Пословног удружења "Пијаце Србије", процењује се да на пијацама у Србији тренутно ради око 10.000 предузетника, од којих око 3.000 већ евидентира промет преко фискалне касе. То су углавном пекаре, месаре и рибарнице, које раде у локалима.
БЕЗ КАСЕ
ОД почетка ове године фискална каса је ушла и у фризерске и козметичке салоне и код већине паушалаца. Они су сада обавезни и да пређу на онлајн уређаје. Обавезни су и у музејима, галеријама, спортским дворанама и стадионима... Одолевају им и даље адвокати и таксисти, ветеринарске делатности, јавни поштански сервис, телекомуникације, добар део финансијских услуга и део образовања.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)