ПРОДУБЉУЈЕ СЕ КРИЗА СА ХРАНОМ, НАЈТЕЖЕ СИРОМАШНИМА: Како на глобално тржиште утиче одлука Русије да рекордно подигне извозне таксе житарица

Е. Б. ТАЛИЈАН

12. 04. 2022. у 09:53

РУСИЈА је подигла порез на извоз пшенице, премашујући први пут бројку од 100 долара по тони, а повећала је ову таксу и за јечам и за кукуруз.

ПРОДУБЉУЈЕ СЕ КРИЗА СА ХРАНОМ, НАЈТЕЖЕ СИРОМАШНИМА: Како на глобално тржиште утиче одлука Русије да рекордно подигне извозне таксе житарица

Фото А. Станковић

Како оцењују саговорници "Новости", тим потезом Руска Федерација дестимулише и држи под контролом пласирање житарица на друга тржишта и обезбеђује више новца за државну касу. Сукоб у Украјини довео је до тектонских поремећаја на тржишту хране у свету, што ће, како наводе, даље да гура инфлацију. Цене основних сировина бележе рекорде од Другог светског рата. Највећи удар претрпеће многољудне и сиромашније земље, попут афричких и неких азијских.

Руско Министарство пољопривреде повећало је извозну таксу за пшеницу на 101,4 долара по тони, од 13. до 19. априла. За јечам и кукуруз тај порез је подигнут на 75,4 и 70,6 долара. Према речима Александра Корбута, потпредседника Руског житног савеза, извозне царине руског жита ће вероватно расти. Помоћник Сектора за стратешке анализе ПКС Бојан Станић објашњава да је порасла цена житарица, а са повећањем пореза на извоз, Русија ће обезбедити више новца за свој буџет.

- С друге стране, то је и стратешка мера, јер на тај начин контролише своје резерве - каже Станић. - Кризна ситуација на тржишту житарица гура инфлацију. Највећи удар ће претпрети многољудне и сиромашније земље, попут афричких и азијских, које су зависне од увоза. То значи пораст трошкова за становништво и ризик од социјалних немира услед пораста цена.

Те земље су, како наводи, већ биле погођене током пандемије, а последице кризе у Украјини ће утицати на појаву глади. Он истиче да ће развијене земље, попут чланица ЕУ, боље проћи, јер имају своју производњу.

Агроекономиста Милан Простран наводи да је повећање извозне таксе инструмент којим се у спољно-трговинској размени дестимулише и држи под контролом извоз.

- Криза у Украјини доводи до тектонских поремећаја у сектору биланса хране у свету - каже Простран. - Последица недостатка житарица на глобалном тржишту одражава се на поскупљења. Овакве цене нису забележене од Другог светског рата за основне сировине.

Русија, како наводи, већи приход остварује од извоза житарица, него оружја. Он указује да је та земља некада била велики увозник житарица, али је од 2014. године огроман капитал уложила и невероватно унапредила пољопривреду, како би имала довољно хране. Украјински заменик министра пољопривреде Тарас Висоцки рекао је у понедељак да сетва пролећних усева у тој земљи може ове године да достигне ниво од 80 одсто површина пре рата ако се очисте мине у северним регионима. Међутим, није изнео никакву прогнозу о жетви за 2022. или изгледима за извоз. Према његовим речима, Украјина ће моћи да обезбеди снабдевеност храном чак и ако површине под пролећним усевима буду мање.

- Ако према плану засејемо 70 одсто, онда ће 30 до 40 процената бити за домаћу потрошњу, а извесне количине и за извоз - казао је министар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)