КЕШ КРЕДИТИ ПОЛОВИНА БАНКАРСКОГ "КОЛАЧА": Становништво и привреда тренутно дугују рекордних 27 милијарди евра
УКУПАН дуг банкама први пут је премашио 27 милијарди евра! Према последњим подацима Удружења банака Србије, до краја фебруара становништво је дуговало банкама по основу разних кредита око 11,3 милијарде евра, више од 15 милијарди задужила су се правна лица, а осталих око пола милијарде враћају предузетници.
Анализа показује да упркос кризама, или баш због њих, расте кредитна активност у Србији. Толико да се у просеку задужујемо по милијарду динара сваког дана!
Анализа података банака које послују у Србији показала је да су само за месец дана, током фебруара, клијенти банака повећали дуг за готово 30 милијарди динара. Укупне позајмице од банака из године у годину све су веће, па је за три године дуговање порасло за више од седам милијарди евра.
Највећи део тог "колача" од 3.191 милијарде динара дуга на крају фебруара, чинили су готовински кредити - 47 одсто. Следећи иза њих по количини новца су стамбене и позајмице за адаптацију које чине 42,1 одсто дуга, а остaтак од око 10 одсто расподељен је на потрочашке, пољопровредне и остале.
- Правна лица су се задужила 10,3 одсто више него годну дана раније, укупно 1.788 милијарди динара (око 15,2 милијарде евра) - податак је из Кредитног извештаја УБС. - Становништво је повећало дуг за 10,2 одсто и отплаћује 1.333.229 милиона динара (око 11,3 милијарде евра) Предузетници дугују за 10,4 процента више нело лане - укупно 68.961 милион динара.
Убедљиво највећи скок када је реч о кредитима које враћа становништво бележе потрошачки кредити. За годину дана ове позајмице увећане су за више од 27 одсто. Кеш кредити порасли су за 10 одсто, а стамбени за 16,1 проценат. Стамбени једини расту и на месечном нивоу, па су за готово један одсто повећани од краја јануара до краја фебруара. Просечан дуг по стамбеном кредиту је 3,7 милиона динара.
Према подацима Народне банке Србије, тражња становништва највише расте за динарским кеш кредитима и оним за рефинансирање, као и за стамбеним кредитима у еврима. Укупни зајмовистановништву увећани су у последњем тромесечју прошле године за 28,8 милијарди динара или за 2,1 проценат у односу на претходни квартал, а 6,8 у односу на исти период 2020. године.
- Oвом расту су допринели повољнији услови задуживања, посебно за кеш кредите и кредите за рефинансирање - кажу у једној од већих банака на нашем тржишту. - Снижене су каматне марже, провизије и накнаде и ублажени су захтеви у погледу обезбеђења кредита. Просечна цена динарских кредита је смањена, а у децембру се каматна стопа на динарске кеш кредите спустила на 8,6 одсто. Девизни зајмови су са друге стане благо поскупели. Иако су највише у протеклом периоду расле стамбене, готовинске позајмице су и даље најпопуларниије, па су у четвртом кварталу лане чиниле 57,5 одсто нових кредита.
Према последњим расположивим подацима Народне банке Србије, учешће динарских кредита у укупним зајмовима становништва је 54 одсто, а евро индексираних кредита - 46 процената.
САВЕТ
ПРОСЕЧНА каматна стопа на новоодобрене динарске кеш кредите износила је 8,9 одсто, за 0,3 одсто ниже него у претходном кварталу - кажу у Ерсте банци. - Грађани најчешће користе додатни кеш за реновирање стана, путовања, школарину, као и за куповину половних аутомобила, огрева и зимнице. Савет је да прво треба израчунати колико новца је потребно и не узимати кредит већи од тога. За мање износе најбоље решење је краткорочни кеш кредит на 12 месеци.
ДОЦЊА СВЕ МАЊА
Када је реч о проблемима у отплати обавеза, они су наставли да се смањују, а тиме је и доцња из године у годину све мања.
- Учешће доцње у дугу по основи банкарских кредита на крају другог месеца износило је три процента, што је мање за 0,4 одсто него пре годину дана - стоји у извештају. - Доцња становништва је са 2,3 процента прошлог фебруара порасла на 2,5 процената, али су фирме извукле просек јер је кашњење од 4,2 одсто лане смањено на садашњих 3,4 одсто. Гледно појединачно, доцња у отплати стамбених кредита је најмања - 0,8 процената.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)