ПРЕТИ НЕСТАШИЦА ХРАНЕ: Британске фарме смањују производњу, ђубриво скупље за 200 одсто

БРИТАНСКИ пољопривредници упозорили су да ова држава „месечари у несташицу хране“ због раста цена горива, ђубрива и прехране за животиње.

ПРЕТИ НЕСТАШИЦА ХРАНЕ: Британске фарме смањују производњу, ђубриво скупље за 200 одсто

Фото: З. Јовановић

Према извештајима, британске фарме смањују производњу како би се носиле са растом цена.

Гарет Вин Џонс, пољопривредник из северног Велса, изјавио је за британске медије како може да их одведе у десет различитих фарми и како ће видети да сви смањују производњу - произвођачи пилетине, јаја, млека, говедине, јагњетине, јер је цена прехране за животиње отишла у небо.

Цене ђубрива су достигле невероватне износе, а половина светске производње хране се остварује захваљујући вештачким ђубривима.

Нитрогенско ђубриво које се користи у производњи пшенице и поврћа је од 300 фунти по тони достигло цену од чак 1.000 фунти по тони (1.185 евра).

Пољопривредник Ендрју Вилијамсон изјавио је како је цена ђубрива скочила за 200 одсто. Позвао је да се осим о енергетској безбедности мисли и о безбедности по питању хране.

(Klix.ba)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА и Србија имају партнерство које омогућава Москви и Београду да разговарају о најхитнијим питањима, али Србија бира свој пут развоја, изјавио је Дмитриј Песков, портпарол руског лидера.

05. 06. 2026. у 11:49

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ИСО стандарди нису само „сертификат на зиду“: Одржан стручни скуп о синергији управљања и интерне ревизије