ПЕЛЕТА НЕМА, А УГЉА "НИ ЗА ЛЕК": На стовариштима широм Србије грађане непријатно изненадила несташица најтраженијих енергената

Е. Б. ТАЛИЈАН

28. 04. 2022. у 10:00

ГРАЂАНИ који су ових дана кренули у благовремну набавку огрева доживели су непријатно изненађење на стовариштима због несташице енергената.

ПЕЛЕТА НЕМА, А УГЉА НИ ЗА ЛЕК: На стовариштима широм Србије грађане непријатно изненадила несташица најтраженијих енергената

Фото Д. Миловановић

Пелета нема довољно, а његова цена дивља, и сада је 50 одсто виша него лане. Сушени угаљ уопште не може да се нађе, а почетком априла је био 2.000 динара скупљи по тони, у односу на прошлу годину.

Из јавног предузећа "Србијашуме" поручују да нема разлога за бригу и да ће прузете обавезе произвођачима пелета да испуне. Како наводе у ЕПС-у, до отежане испоруке сушеног угља је дошло због оправданих разлога, и огранак Рударског басена "Колубара" чини све да достави уговорене количине.

На стовариштима кажу да се цена пелета коригује на месечном нивоу, па сада по тони кошта до 38.000 динара. Како се најављује, тај тренд раста ће се наставити. Многи потрошачи су прешли на ово еколошко гориво, а на то су их подстицала и надлежна министарства. Та домаћинства су сада у паници, не само због драстичног поскупљења, већ и због неизвесности да ли ће уопште моћи да га набаве.

Осим потрошача, жале се и произвођачи пелета који тврде да им "Србијашуме" не испоручују уговорене количине сировине и да зато не могу да испуне планиран обим производње. Како сазнајемо, тим поводом је прошле седмице одржан састанак у Влади Србије. Са саветником премијерке Ане Брнабић разговарали су произвођачи пелета и представници "Србијашума".

Директор продаје у фирми која је највећи произвођач пелета у региону, Ненад Савић, каже да због проблема са набавком сировине имају губитке.

- Ове године смо у заостатку 40 одсто од уговорених количина дрвета и свакодневно ургирамо код "Србијашума" да нам то испоруче - наводи Савић за "Новости".

- Ништа конкретно нам нису рекли, не знамо ни да ли ће се снабдевање поправити нити када. Због недостатка сировине радимо са смањеним обимом производње и у минусу смо.

Јован Чорбић, извршни директор за комерцијалне послове ЈП "Србијашуме", истиче да грађани и произвођачи не треба да брину:

- Ситуација није алармантна. Временске околности, видите да снега још увек има на планинама, узрок су успоравања производње протеклих месеци. До краја године "Србијашуме" ће остварити план пословања и наше обавезе према купцима ће у највећој мери бити испуњене. Ми нећемо бити узрок било каквог поремећаја на тржишту, нити несташица.

Потрошачи не могу да нађу ни сушени угаљ. Јована Марковић из Београда каже да је обишла многа стовариша у граду, а од овог енергента ни трага.

- Сушени угаљ смо у јулу прошле године плаћали 14.000 динара по тони, а почетком априла 16.000 - наводи Марковићева.

- Сада смо хтели да купимо још овог енергента, јер се најављује да ће још да поскупљује, али нисмо успели да га нађемо.

ЕПС: ПРИОРИТЕТ ЕНЕРГЕТСКА СТАБИЛНОСТ

У ЕПС истичу да је на испоруку сушеног угља стовариштима утицало више фактора.

- До те ситуације је дошло из оправданих разлога - истичу у ЕПС-у. - И то због промене експлоатационих услова, отежане технолошко-техничке експлоатације лигнита у претходном периоду, као и због потребе за повећаном производњом електричне енергије, ради одржавања енергетске стабилности Републике Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (4)

ТЕХНОЛОШКА РЕВОЛУЦИЈА У МЕДИЦИНИ али у овоме је кључ